Památečný Rab


ubytování Chorvatsko

Jedním z míst, která mají dlouhodobě dobrý zvuk u návštěvníků Chorvatska je Rab. Jde o ostrov a stejnojmenné město na něm.

Poloha a doprava

Ostrov a město Rab se nacházejí v Kvarnerském souostroví. Město Rab je vzdálené 70 km jižně od Rijeky a 80 km severně od Zadaru. Od pevniny ostrov odděluje kanál Velebit, nejkratší možný trajekt je odbočkou D405 ze silnice E46 (D8) Stinica – Mišnjak. To je na jihu ostrova, na severu je spojení ostrova trajektem od přístaviště na konci silnice D104 Valbiska – Lopar, západně od města Krku. Pokud nejedeme autem, můžeme se do města Rab dostat autobusovou linkou z Rijeky, Záhřebu a Varaždina. Rychlé spojení nabízejí katamarany z Rijeky, Pagu a Novalje. Lodě sem plují po pravidelných spojích z Novalje od jihu a z Rijeky od severu. Moderním dopravním prostředkem je hydroplán, na Rab se možno letět z Hvaru, Zadaru, Puly, Záhřebu a Ancony.

Dějiny a památky

Místo bylo osídlené již v době kamenné, záznamy o Rabu, tehdy Arba, jsou již z řeckých cestopisů ze 4.stol.př.n.l. Za Řeků zde vnikla opevněná místa, tábory. Přímo na území Rabu pak postavili Římané město, vzniklo zde i jedno z prvních biskupství v zemi (r. 530). Od 6. a 7. století se zde usazují slovanské kmeny, Chorvati tu žijí dodnes. Jméno Rab se objevuje při založení františkánského kláštera sv. Eufemie v 15. st. Ostrov byl totiž ve středověku Chorvaty osídlen později, svůj vliv tu ale měly Benátky.

K nejstarším památkám patří fragment římského nápisu na jednom z bloků městských hradeb. Z dalších to je věž (13.st.) a kostel sv. Kryštofa, zbytky kostela a kláštera sv. Ivana Evangelisty původně raně křesťanská, pak románská stavba, kostel sv. Kříže z 13. st., klášter sv. Ondřeje z 11. st. s nejstarší zvonicí na ostrově, katedrála Nanebevzetí P. Marie vzniklá ve 4.století, dnes v gotické podobě, klášter sv. Antonína opata z 11. století, klášter s kostel sv. Justýny z 16. st., a třeba na hřbitově kostel sv. Františka goticko-renesanční z r. 1490. Město dodnes zčásti chrání opevnění budované od 12. století, stojí zde řada paláců a dalších historických budov. Z nich vyniká Knížecí dvůr z 13. st., později ale přestavovaný.

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější pláž v Evropě

Služby a rekreační možnosti

RabCestovní ruch na Rabu má dlouhou, asi 125 let starou tradici. Nabízí se tu křišťálově čistá voda, mělké pobřeží, ideální místo pro rodinnou rekreaci. Ostrov Ráb je se svými 30 písčitými i nepísčitými plážemi opravdu šťastným ostrovem, zejména stojí za návštěvu mnoho malých a malebných zátok. Některé pláže jsou i nudistické, některé pro invalidy či pro psy. Z pláži jmenujme některé, například Paradise Beach, Pudarica, Mel, Suha Punta, Kandarola, Městská pláž Rab atd.

Možnosti ubytování jsou veliké, přímo v Rabu to je např. Grand Hotel Imperial, Hotel International, ale je zde množství apartmánů, pokojů atd. Je zde mnoho stravovacích zařízení od jednoduchých bufetů po vinárny, restaurace i těch nejvyšších kvalit. Okolí lze poznávat na kole, pěšky nebo dokonce v kajaku. Všude jsou obchody, obchůdky se suvenýry a zábavní parky, večer možnosti tance, noční podniky. Pokud máte sami zájem, můžete se zúčastnit soutěže krásy, či si zajít na některý hudební večery, koncert klasické hudby, na výstavu v galerii Rektorského (Knížecího) paláce, ke konci července se zde konají třídenní oslavy s ukázkami středověkých rytířských turnajů, Art kolonie pořádá v říjnu sympozium.

Foto: Flickr (Miroslav Zachoval)

ubytování RAB Levné apartmány na Rabu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko