Rafting na řece Cetině


ubytování Chorvatsko

Pokud milujete adrenalin a vodní sporty, není nic lepšího, než to spojit a vyrazit na rafty! V Chorvatsku je několik řek, které vám zaručí jedinečné zážitky. Ideální podmínky pro rafting představuje například divoká řeka Cetina v blízkosti Omišské riviéry. Přijměte naše pozvání do jejích peřejí.

Řeka Cetina pramení v Dalmatském Záhoří v blízkosti malého města Vrliky a v letovisku Omiš se vlévá do Jadranského moře. Její délka je 105 km a sjíždí se hlavně její dolní část. Tato krásná řeka patří mezi nejoblíbenější místa na výlety poblíž Omišské riviéry a mezi nejmalebnější řeky v Chorvatsku.

Omiš – krásné městečko ve skalách

Pokud máte v plánu vyzkoušet si rafting na Cetině, je nejvhodnější ubytovat se v letovisku Omiš nebo v jeho okolí. Omiš je krásné město, které je zasazeno ve skalách. Najdete zde písčité i oblázkové pláže a pirátská historie na vás dýchá téměř na každém kroku. V ulicích malebného města se vám naskýtá bohatá nabídka mořských specialit v mnoha restauracích a pokud vyrazíte na nákupy, rozhodně nepřijdete s prázdnou.

Omiš

Velkou devízou tohoto místa je blízkost úžasné řeky Cetina, která mimo jiné láká právě na rafting spojený s adrenalinem a poznáním úžasných přírodních scenerií.

Start v oblasti Trilj a Penšić

Východiskem pro zkušenější raftaře bývá obec Trilj, která leží ve vnitrozemí asi 22 kilometrů na sever od Splitu. Na dolním toku řeky Cetiny je to městečko Penšić, které představuje raftový odrazový můstek pro většinu začátečníků nebo příležitostných provozovatelů tohoto adrenalinového sportu. V obou městech najdete raftařské kluby, které organizují plavby a detaily o nich získáte také v letovisku Omiš.

Raftařské kluby a organizace cesty

Raftařské kluby vám poskytnou potřebné informace a zapůjčí veškeré vybavení. Pokud vyrážíte s přáteli a nebude vás dostatečné množství, téměř vždy bude vaše posádka doplněna o další pasažéry, aby byl raft dostatečně těžký a vyvážený. Využívají se většinou čluny pro 8 nebo 12 osob.

ČTĚTĚ:   Omišská riviéra – splnění snu o letní dovolené

rafting

Organizaci má pod palcem zkušený skipper, který řeku velmi dobře zná a samozřejmě bude hlavním členem každé výpravy.

Krásná příroda vám vezme dech

Řeka Cetina nabízí dokonalé svezení, při kterém se střídají klidné úseky s divokými. Krásné okolí s hustou vegetací řeky podtrhne váš nevšední zážitek. Cesta dlouhá 9,5 km povede kolem fotogenického vodopádu Studenac a níže si vychutnáte úchvatné peřeje, kterým se říká Oblačnik. Zastávku si budete moci udělat u krápníkové jeskyně. Neminete ani slavnou skalní bránu, kde se natáčel film Vinnetou.

Vodopád_řeka Cetina

Celková plavba trvá 3 – 4 hodiny a předchází jí odborné instrukce. Součástí výpravy bývá také možnost koupání, což představuje takový malý bonus od vašeho kapitána, který ví, kde jsou na osvěžení ta nejlepší místa. V létě bývá teplota vody okolo 20 °C, přičemž teplota vzduchu se pohybuje okolo 30 °C.

Čím se na raft vybavit

Přestože si veškeré potřebné vybavení půjčíte v raftařském klubu, budete muset dorazit alespoň s tím nejzákladnějším, což nepředstavuje nic, co byste neměli. Jsou to plavky, krátké kalhoty a ideálně nějaké triko, které vás ochrání před spálením. Nezapomeňte si s sebou také vzít náhradní suché oblečení, do kterého se po sjezdu řeky převléknete. Vybavte se pevnější obuví, která se může namočit. Ideální na raft jsou tenisky nebo sandály. Pantofle, žabky nebo podobnou lehkou otevřenou obuv si nechte raději na pláž, velmi snadno byste o ni mohli přijít.

I bez fotoaparátu můžete mít spoustu fotek

Skvělá služba, kterou nabízí všechny organizované raftové výlety, je pořizování fotografií. Pokud tedy nejste vybaveni vodotěsným fotoaparátem nebo nechcete o ten svůj drahý přístroj přijít v divoké části řeky, můžete si za poplatek po sjezdu objednat CD s mnoha fotkami z vašeho zážitku.

Dodatečné informace

Ceny sjíždění řeky Cetiny na raftu se pohybují okolo 200 kun pro dospělé. V ceně je zahrnutá doprava, lehký oběd nebo svačina, veškeré vybavení a pojištění, které nebývá součástí  základního cestovního pojištění, kterým jsou obyčejně turisté vybaveni.

ČTĚTĚ:   Postira na ostrově Brač

Rafting na řece Cetina nevyžaduje žádné speciální dovednosti a je vhodný také pro děti. Jen je potřeba, abyste uměli plavat a poslouchat příkazy kapitána.

 

levné apartmány Omiš
Ubytování v Omiši

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2017, Kategorie : Chorvatsko