Říjen v Chorvatsku: místo plavek sbalte kolo!


ubytování Chorvatsko

Říjen je měsíc, kdy už to v Chorvatsku na koupání opravdu moc není. Přesto sem můžete vyrazit a užít si tuto překrásnou zemi trochu jinak. Třeba na kole! V Chorvatsku je mnoho půvabných cest, které vás zavedou do krásných míst, podíváte se tam, kam se autem ani pěšky nedostanete, zažijete krásné výhledy a budete projíždět malebnými vesničkami. Ne všechna místa v Chorvatsku jsou však pro kolo vhodná. Přinášíme pár tipů, kam můžete vyrazit a na co byste si měli dát pozor.

Istrie jako stvořená pro cyklisty

Krásná cesta se nabízí podél východního pobřeží Istrie: Pula, Rovinj, Poreč, Umag. Jedná se o jednoduchý terén bez větších výškových rozdílů a krásný výhled na moře je zaručen. Příjemnou jízdu zažijete také u oblíbeného letoviska Rovinj v přírodním parku Zlatni rt. Vyrazit však můžete i do vnitrozemí tohoto chorvatského poloostrova. Tady už na vás čekají kopce, ale také středověká městečka a typické chorvatské vesnice.

Na kole po Kvarnerských ostrovech

Z Kvarnerských ostrovů je to především ostrov Krk, kde najdete méně frekventované cesty než na ostrovech Lošinj nebo Cresu, kde v podstatě vede jedna hlavní silnice a pár bočních odboček. Na Cresu, Krku, Rabu i Lošinj se však také pořádají cyklistické závody. Jsou tu příjemné terény, díky kterým si dáte trochu do těla, ale úplně vás to zase nezničí.

Na kola se často vyráží i na Korčulu, Hvar nebo ostrov Brač. I v okolí Makarské riviéry své kolo užijete.

Adrenalin v horách

Toužíte-li po větším adrenalinu, při kterém si dáte více do těla, zkuste horskou oblast Gorski kotar nebo výšlap k horskému masivu Velebit. V říjnu může být počasí často nepříznivé nebo se velmi rychle změnit. Buďte na to připraveni, mějte s sebou vhodné oblečení a pokud víte, že jsou vaše síly a možnosti omezené, vybírejte raději kratší okruhy.

ČTĚTĚ:   Letní karnevaly v Makarské a na Pagu

Velebit

Značené/neznačené cyklostezky

Na chorvatských silnicích je obecně velký provoz, proto mnoho cyklostezek vede vnitrozemím, a to i po štěrkových a kamenitých cestách. Silniční kolo se proto příliš nedoporučuje, pokud nepředpokládáte jízdu vyloženě po silnicích. Horské kolo je to, co tady využijete.

Připravte se však na to, že značení často může být matoucí a nedokonalé. Buďte proto obezřetní, stáhněte si mapy a používejte navigaci. Rozhodně se nevyplatí spoléhat jen na chorvatské značení na cestě.

Respektujte zákazy vjezdu

Přestože jsou cyklisté velmi často zvědaví a vydávají se i tam, kde je to zakázané, nedělají dobře. Většina uzavírek neexistuje jen tak pro nic za nic. Ještě v dnešní době by se vám klidně mohlo stát, že tady najedete na minu. Proto se rozhodně vyplatí respektovat uzavírky, ač by se vám zdály sebe víc zbytečné.

Chorvatsko na kole

Říjen není sezóna, obchody mohou být zavřené

Přestože je v Chorvatsku skoro v každé vesnici nějaký ten obchod, v říjnu už to s otevírací dobou nemusí být tak horké a může se vám lehce stát, že za celý den nebudete mít příležitost doplnit si pitnou vodu. Buďte proto dobře zásobeni vodou i nějakým jídlem.

Na závěr pár pravidel

Stejně jako u nás a po celém světě, i v Chorvatsku samozřejmě existují pravidla pro cyklisty. Jaká to jsou?

  • Do 16 let je povinné mít cyklistickou helmu.
  • Minimální věk je 14 let. Od 9 do 14 let musí jezdit za doprovodu osoby starší 16 let. Děti mladší 8 let mohou být převáženy pouze v dětské sedačce a to cyklistou starší 18 let.
  • V noci nebo za špatné viditelnosti byste na sobě měli mít oblečenou reflexní vestu nebo jiné vhodné oblečení.
  • Co se týče alkoholu, jsou Chorvati benevolentnější než Češi: platí zde limit 0,5 promile. Pokud budete mít v krvi více a budete kontrolováni, můžete dostat pokutu, která začíná na částce 500 kun.
ČTĚTĚ:   Premantura u Puly

 

levné apartmány Poreč
Ubytování v Poreči

Ohodnoťte

One Response to Říjen v Chorvatsku: místo plavek sbalte kolo!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2017, Kategorie : Chorvatsko