Rodinná dovolená s dětmi v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Rodinná dovolená, ať je kdekoliv, musí splňovat určité parametry. Ty se samozřejmě liší s věkem dětí, ale přibližně od 14 let jsou jejich nároky podobné dospělým, jak v ubytování i stravování. Pokud jde o program, bude se jiný podle zájmu a náročnosti dětí.

Pokud máme děti menší, ale přeci je větší než batolata, dejme si velký pozor na reklamy. Cestovní kanceláře i samotná střediska a jednotlivá zařízení prezentují většinou tak, že jsou i pro rodiny s dětmi, ovšem nemusí to být zcela. Můžeme připustit, že samotné ubytovací zařízení vhodné pro děti bude, ale podmínky pro rekreaci samotnou nemusí vyhovovat.

Zvláště v Chorvatsku je mnoho pláží přímo nevhodných pro malé děti, jsou to skály či betonové desky. Na takovou pláž s malými dětmi vlastně nelze jít, protože se ještě nevyrovnají s problematickým vstupem do moře. Pro děti je potřeba pláž písková nebo jemná oblázková s pozvolným vstupem do moře. Tady si mohou hrát, cákat se, a to zcela bezpečně. Takové pláže v Chorvatsku lze najít, a to i hledáním na našem magazínu.

rodinná dovolená chorvatskoDalším bodem, který bychom měli mít jasný předem, je program. Počasí nemusí být vždy slunečné, dospělí mohou navštěvovat památky a muzea, ale děti to nezajímá, je proto třeba se připravit a brát si sebou třeba různé stolní hry. Je si také třeba ověřit, zda jde o rodinné pokoje (family rooms), které poskytují podmínky pro pobyt rodin s dětmi, nebo jsou místo plánovaného pobytu takzvaně family-friendly nebo kid-friendly, což znamená, že je přívětivé či přátelské k dětem. Měla by zde být hřiště, ale i takové věci jako přebalovací pulty. V restauracích se většinou již setkáte se vstřícným přístupem k dětem.

Ovšem jsme v jiné krajině, což se může odrazit v tom, že v restauracích nebudou vysoké dětské židličky a většinou se nesetkáme s tím, že by nám obsluha donesla poloviční porci, zvláště v menších střediscích. Na druhou stranu obchodní síť je zásobena podobně jako u nás, koupíme tu proto běžně v menších obchodech i v supermarketech plenky a další drobnosti, které budeme potřebovat k péči o nejmenší děti. V Chorvatsku je již také zvykem, že dětská hřiště jsou u kaváren, takže my můžeme relaxovat a děti máme pod dohledem. Ovšem většinou vybavení těchto hřišť je skromnější, než jsme zvyklí od nás.

Značná část Čechů má problémy s dorozuměním, protože neznáme cizí jazyky. Děti jsou na tom již lépe, protože jak u nás, tak i v Chorvatsku, se angličtina ve školách vyučuje, takže děti se mezi sebou snadněji domluví.

Další důležitou věci je na dovolené si předem zjistit, jaká je možnost zdravotnického ošetření. Malými oděrkami se zabývat nebudeme, ale může se stát i něco horšího, třeba zlomenina. Pak je třeba vyhledat ambulanci či nemocnici. Ve velkých městech či střediscích to asi nebude problém, ale někde na menších ostrovech se může stát, že převoz bude trvat i několik hodin. Zde se pak většinou domluvíme anglicky.

Předem bychom si měli rozmyslet, jak se do Chorvatska přepravíme. Nejkratší trasa k moři měří 500 km (vyšší Brod – Rijeka), ale z jiných míst a na vzdálenější lokality to může být i přes 1.300 km (Liberec – Dubrovník). Proto s dětmi je lepší se dopravovat letecky. Letiště pak jsou u větších měst, kde si můžeme půjčit auto i dětskou sedačkou, ovšem je doporučujeme si vše objednat předem. Můžete si však vybrat i letoviska na Istrii která jsou blíž jako jsou Poreč, Rovinj či oblíbený Medulin s písčitou pláží a pozvolným vstupem do moře. Pojedete autem a vzdálenost od českých hranic je pouze 600km, takže se to dá vpohodě dojet přes noc kdy děti spí.

s dětmi do chorvatskaChorvatsko je dnes poměrně bezpečná země, přibližně jako u nás v ČR. Zatím se nemusíme obávat většímu přílivu migrantů z Asie a Afriky, na bezpečí se tu dává velká pozornost, protože je na cestovním ruchu je Chorvatsko velmi ekonomicky závislé. Jako u nás, je potřeba si dávat asi největší pozor na malé zlodějíčky a kapsáře. Jinak voda tady je většinou čistá, jen ve větších městech a přístavech je si třeba dát pozor. Voda k pití, jako u nás, je k dostání v obchodech, pokud ve veřejné síti není voda třeba zcela odsolená, je to dostatečně zveřejněno.

Celkově se o Chorvatsku dá říci, že je to země, kde má rodinná dovolená zelenou. Podmínky se neustále zlepšují, nebojme se proto některé případné připomínky domácím sdělit, určitě se je budou snažit napravit hned nebo do příští sezóny.


rodinná dovolená v chorvatsku
Levné apartmány v Medulinu s písečnou pláží

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2016, Kategorie : Magazín