Ribnik – místo klidu a rozjímání


ubytování Chorvatsko

Obec Ribnik nepatří k cílovým místům středoevropských turistů a rekreantů, ale určitě stojí za návštěvu. Rozhodně to není žádný problém, protože lze přes Ribnik třeba jen trochu odklonit trasu do Chorvatska. Za to tu najdeme pěknou přírodu a zajímavou historickou památku.

Poloha a doprava

Ribnik se nachází v severozápadní části Karlovacského kraje, 55 km jihozápadně od Záhřebu, 16 km severozápadně od Karlovace, 76km severovýchodně od Rijeky a 85 km jihovýchodně od Ljubljaně. Z našeho směru je také cesta do Ribnika nejsnazší, pojedeme z Ljubljaně po dálnici A2 a v Novém Městě odbočíme na silnici č. 105, která se na chorvatských hranicích za Metlikem přečíslí na D6. Od dálnice je to pěkných 68 km do Ribnika. Pokud pojedeme obráceným směrem, je nejlepší odbočit z dálnice A6 asi v polovině mezi Rijekou a Záhřebem na silnici D6 do Ribnika (16 km).

Krajina

ribnikOblast Ribnika je převážně kopcovitá, například s vrchem Vodenica (538 m n.m.), částečně zarostlé listnatými stromy. Oblast je ohraničena řekou Kupy a na západě Lipnickým pohořím (Gubački vrch 464 m n.m. a svahy kopců se Svetičkým mlýnem (537 m n.m.) na východě. Jsou zde bohaté zdroje pitné vody a dobře zachovalá příroda. Krajina nabízí krásné výhledy, lesy jsou také vhodné pro lov. Pro cestování se zde doporučuje cyklistika a rekreační chůze, jsou tu pro ně připraveny mnohé značené trasy.

Historie

Ribnik vznikl na staré kupecké cestě, kopírující dnes silnici D6. Pojmenování dostal podle toho, že tu uprostřed rybníka stál od 13. století pevný vodní hrad, jedna z nejvýznamnějších památek kraje. První majiteli byli knížata Babunići, od 14. století Frankopané a později Zrinští. V posledních sto letech se zde rozbíjejí různá řemesla. Počítá se také s tím, že se kompletně zrenovuje muzeum a galerie s restaurací, aby střed města získal pěkný vzhled.

ČTĚTĚ:   Lastovo – neprávem zapomenutý ostrov

Památky

O hradu jsme se již zmínili, takže ještě zmíníme kostelík Nejsvětější Trojice. V okolních osadách je také několik památek, jmenujeme Lipník s barokním kostelem sv. Eliáše se zvonicí. Sousední fara na sobě nese charakteristické prvky středověkých opevněných budov, uvádí se již roku 1334. Najdeme tu i mnohé ukázky lidové architektury.

V osadě Obrh se narodil roku 1617 Juraj Križanič, dominikánský teolog, spisovatel, skladatel a světoběžník, který zemřel roku 1693 u Vídně v bojích s Turky. Z dalších rodáků stojí za pozornost Ilija Gregoric, vojenský vůdce vzbouřených rolníků v roce 1573, popravený roku 1574.

Cestovní ruch

Oblast Rybniku nenabízí tolik možností ubytování, jako je tomu na pobřeží, perfektní je třeba v osadě Gorica Lipnička hotel Srakovcic Srdce přírody (Heart of narure) s možností ubytování, ochutnávkou místních specialit a dalšími doplňky, jako jsou sportoviště k rekreačnímu sportování, minigolf, mini bowling atd.

Jak již bylo psáno, jsou zde nejlepší podmínky pro fyzicky méně náročnou turistiku a cyklistiku, je zde klid a pohoda, přijeďte a uvidíte.

Foto: Flickr (Robert Pittman)

ubytování Kvarner Levné apartmány na Kvarneru

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko, Magazín