Senj


ubytování Chorvatsko

Senj je starobylé přístavní město v Licko-senjské župě. Žije v něm přibližně osm tisíc stálých obyvatel, kteří profitují z turistického ruchu (Senj ale zatím není příliš známým turistickým centrem), ale živí se i rybolovem, chovem dobytka a zemědělstvím. Město má v létě příznivé středomořské klima s vysokým počtem hodin slunečního svitu, v zimě je zde ale poměrně chladno, protože přes severní přímořskou část Chorvatska vanou studené větry bóra (bura).

6Město založili, podobně jako mnohá jiná sídla na březích Jaderského moře, již ve starověku Římané. Ve středověku město spravovali tajuplní Templáři, později například i Frankopanové a Rakušané. Za Druhé světové války byl Senj pobořen a takřka zničen. Jeho obnova trvá dodnes.

 

Uskoci – partyzáni a piráti:

 

Uskoci (v překladu „utečenci“), byli v 16. a 17. století místními partyzánskými a pirátskými hrdiny, kteří bojovali proti Turkům a Benátčanům. Přepadávali je i s pomocí svých rychlých lodí. Místní na ně rádi vzpomínají a vyprávějí o nich přímo fantastické příběhy.

 

Pevnost Nehaj:

 

Památkou na uskoky je mohutná kamenná pevnost Nehaj (ve volném překladu „Neboj se“) z 16. století. Čtvercová stavba se čtyřmi čtvercovými věžemi v rozích, se tyčí vysoko nad městem. Zajímavost: stavba, svým vzhledem, připomíná fiktivní knihovnu ze slavného románu Umberta Eca, Jméno růže (která se ovšem měla nacházet v Itálii).

 

Další historické památky:

 

Přímo v Senji si můžete prohlédnout náměstí Cimiter s nejstarší budovou ve městě: románskou mariánskou katedrálou Sveta Maria, barokní náměstí Cilnica se starým frankopanským zámkem, gotickou budovu radnice ze 14. století, knihovnu a sbírku náboženských relikvií, ale také zbytky starého opevnění včetně věží a bran. Pozoruhodná je například mohutná kamenná Velká brána (Velika vrata).

 

Národní parky:

 

Na výlet můžete vyrazit do národních parků Severní Velebit a přírodní park Velebit, v těsné blízkosti města.

ČTĚTĚ:   Jaký je aktuální kurz chovatské kuny?

 

Nejkrásnější výhled:

 

Je z průsmyku Vratnik (698 metrů nad mořem), který se nachází 14 kilometrů za městem. Spojuje pobřeží s vnitrozemskou oblastí Lika.

 

Zajímavé akce:

 

V létě se v Senji koná hudební festival, karneval a také netradiční fotbalový festival Sejnski Vitezovi.

ubytování Senj
Levné apartmány v Senji


Ohodnoťte

One Response to Senj

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Magazín