Šibenik – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Město Šibenik se nachází ve střední části chorvatského pobřeží Jaderského moře a je díky své unikátní poloze v malebné a široké zátoce při ústí řeky Krky nejlépe přirozeně chráněným přístavem v Dalmácii. Trvale zde žije okolo 50 000 obyvatel. První zmínka o něm je z roku 1066, ale až roku 1290 se stává městem. Slunce zde svítí zhruba 2700 hodin ročně, takže v létě jsou teploty opravdu poměrně vysoké.

Ubytovat se můžete v hotelu, hostelu, soukromém domě, apartmánu nebo v kempu. Fantazii se meze nekladou a všechny formy ubytování zde mají dlouhou tradici.

Z krásné písečné pláže Banj se vám nabídne jedinečný výhled na historické město. Je zde spousta zařízení, takže je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro milovníky sportovních aktivit. Nedaleko Šibeniku je komplex Solaris Beach Resort, který nabízí nejlepší písečné pláže na Jadranu a samozřejmostí je sportovní vybavení. Vy, kteří neholdujete písečným plážím můžete navštívit oblázkovou městskou pláž Jadrija. Té hojně využívají především místní obyvatelé pro její blízkost a výborné dopravní spojení.
Šibenik
Praví gurmáni vědí, jak se v Chorvatsku výborně vaří. Vyzkoušejte určitě něco grilovaného. Můžete si vybrat od korýšů, ryb, vepřového, skopového nebo drůbeže až po zeleninu. Vegetariáni se toho, že se nenají, bát určitě nemusí. Pro ty umí místní výborně připravit různé bezmasé pokrmy. Chuť na sladké zažeňte některou z místních specialit. Vyzkoušejte rožatu, fritule, nebo kroštule.

Pokud vás přestane moře bavit a máte rádi adrenalin, tak možná využijete bungee jumping –skáče se z místního mostu, zahrajete si třeba i paintball, nebo pomocí horolezecké výbavy vylezete na některou skálu.

Jestli se raději procházíte, navštivte Národní park Krka nebo Kornati . Dostanete se tam lodí, do Krky i po veřejných komunikacích, které jsou označeny na mapě. Prohlídka je kruhová a užijete si nádhernou přírodu. Můžete navštívit i klášter. Do toho se ale dostanete pouze v doprovodu zaměstnanců parku. Dále jsou zde pro vás připraveny k prohlídce etnologické sbírky, mlýny nebo tkalcovský stav.
krka
Jednou z věcí, kterou si určitě nesmíte nechat ujít je návštěva katedrály Sveti Jakov v centru Šibeniku. Unikátní je v tom, že je zcela postavena z vápence a mramoru bez použití jakéhokoliv spojovacího materiálu. Roku 1402 byla stavba původně koncipována jako jednoduchý kostel, ale v roce 1431 se změnil plán a započala výstavba chrámu. Ten je od roku 2000 uveden jako světové dědictví UNESCO. Katedrála společně s renesanční radnicí a okolními kostely a paláci tvoří asi nejkrásnější náměstí v Chorvatsku.

ČTĚTĚ:   Ostrov Molat – zažijte dovolenou bez turistů!

V blízkosti katedrály je církevní muzeum. Toto je umístěno v kostele sv. Barbory. Můžete navštívit také benediktinský klášter, kde si budete moci prohlédnout objekty pro liturgické využití, obrazy, sochy a dokumenty ze 17.století, kdy tento klášter vznikl. Mezi opravdové skvosty zde patří románská terakotová plastika ze 13.století, nebo malovaný dřevěný kříž z přelomu 14. a 15. století. Od října do května je návštěva možná pouze po domluvě, ale v červnu až  září je otevřeno od 9:00 do 12:00 a pak od 17:00 do 20:00 hodin.
katedrala sveti jakov Šibenik
Jen 7km od města je sokolnické centrum, které musíte vidět, pokud chcete zažít dobrodružství spojené s divokou přírodu. Pro návštěvníky je připraven speciální program, během kterého si užijete krásu těchto neuvěřitelných lovců. Budete se také moci podívat, jak se pečuje o zraněné, nebo nemocné dravce. Pro návštěvy je centrum otevřeno po celý rok od 10:00 do 17:00 hodin.

Každý rok na Velikonoční pondělí se v Šibeniku pořádá tradiční velikonoční snídaně, která zahajuje turistickou sezónu. Již více než padesát let se v tomto městě koná koncem června a začátkem července Mezinárodní dětský festival. Tato akce je celosvětově unikátní. A pokud zde budete pobývat i v  září, zajděte se podívat na Středověký jarmark. Ten se koná u příležitosti dne sv. Michaela.

Vždy ve čtvrtek se v červenci a srpnu koná Noc lidové hudby. Tyto večery, na kterých si poslechnoute tradiční hudbu tohoto kraje se konají v centru města. Můžete se zajet podívat i na festival Terraneo, který je asi 4km od Šibeniku. Návštěvou této akce, která bývá na začátku srpna získáte nejen pobyt na slunci a u moře, ale poslechnete si i světově proslulé hudebníky.
Během letních měsíců se celé město stává jedním velkým jevištěm. Každou noc se můžete zajít na různé pořady a festivaly. Kromě toho máte na výběr z celé škály barů, které jsou jak v centru města, tak na pobřeží.

ČTĚTĚ:   Jak si vede Chorvatsko v evropském žebříčku oblíbenosti dovolené

ubytování Šibenik Levné apartmány v Šibeniku

Šibenik – střední Dalmácie
5 (100%) 1 hlas[ů]

3 Responses to Šibenik – střední Dalmácie

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik