Skradin je protkán historií a krásnou přírodou


ubytování Chorvatsko

Město Skradin leží v oblasti Severní Dalmácie v místech, kde se řeka Krka vlévá do Jaderského moře. Jeho devizou bohatá historie a překrásná příroda.

Poloha a doprava

Skradin leží 62km jihovýchodně od Zadaru, 55 km severozápadně do Splitu na pravém břehu řeky Krka. nedaleko města vede dálnice A1, která řeku Krku přechází po nádherném moderním mostě. Přímo k moři to je ze Skradinu 12 kilometrů.

Historie

Dějiny města sahají až do 6. století př.n.l., kdy byl jedním z hlavním měst Ilyrů, pak zde sídlili Liburnové, proslulí mořeplavci a stavitelé lodí. Poprvé se město připomíná roku 339 před Kristem, za Římanů zde bylo též významné město, v roce 530 tu bylo založeno biskupství. V 7. století přišli Slované a římská osada byla zpustošena, konečně i za starých Chorvatů zde bylo sídlo biskupa. Ve středověku zde sídlili Šubičové z Bribiru, ale roku 1522 město dobyli Turci a byli zde až do roku 1684. Pak Skradin připadl Benátkám až do roku 1797. Následovali Francouzi a po nich Habsburkové.

Památky

Ve městě se nachází množství památek, za chorvatských králů byl postaven předrománský kostel. Na náměstí v centru stojí kostel Malé Madony z 18. století se zvonicí, pak tu je pravoslavný kostel sv. Spiridona z 19. století a další kostely, třeba sv. Cetka a sv. Jeronýma. Nad městem jsou pozůstatky opevnění z doby benátské a turecké nadvlády. Na lokalitě Biskupija najdeme staré kostely a fragmenty reliéfů spojené s biskupským sídlem, které tu bylo do roku 1830.

Okolí

Okolí město oplývá přírodními krásami, je také součástí Národního parku Krka a je jedním z přístupových míst do parku. Odtud vyplouvají čluny za poznáním přírodních krás řeky Krky a zejména ke Skradinským vodopádům, nejmohutnějším chorvatským vodopádům. Ty jsou 800 metrů dlouhé a v kaskádách se voda řítí dolů. Kolem vodopádů vedou stezky a chodníčky, které jsou neustále kropeny vodní tříští. Právě příjezd do Skradinu po vodě kaňonem řeky Krky je jedinečným zážitkem, který by si neměl nenechat ujít žádný jachtař. K dalším atrakcím patří Roški slap se starodávnými vodními mlýny a františkánský ostrůvek Visovac s klášterem, votivní svatyní s bohatou knihovnou a kulturně-uměleckou pokladnicí.

ČTĚTĚ:   Hodnocení kempů v Chorvatsku

Cestovní ruch

Cestovní ruch se stal nedílnou součástí života města Skradin. Dodnes tu můžeme ale vidět i jejich těžký život při pěstování oliv, ovoce a vinné révy, ochutnat známé a velmi chutné bílé víno Debit. Mísí se tu slaná mořská voda se sladkou, což jsou ideální podmínky pro chov mušlí a některých druhů ryb.

skradinMěstečko Skradin je protkané uličkami s obchůdky se suvenýry, kavárničkami a restauracemi. Nabízejí se tu speciality dalmatské kuchyně, pršut, domácí sýr, mušle, raci, černé rizoto či pokrmy na roštu.

Ubytování ve Skradinu nabízí na 30 soukromníků ve svých vilkách, ale k dispozici jsou také apartmány a hotely, nejznámějším je Skradinski Buk. Pro méně náročné cestovatele slouží kemp Krka. Ve městě je i moderní jachetní přístav s asi 220 stáními. Je zde i upravené místo ke koupání a pláží tvořenou betonovými plochami, ale dá se objevit i místečko s drobnými oblázky.

Foto: Flickr (Adam Jones)

ubytování Šibenik
Levné apartmány v Šibeniku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2015, Kategorie : Chorvatsko, Magazín