Slavnosti sv. Michala v Šibeniku


ubytování Chorvatsko

Již od samotných počátků města Šibenik, které jako jediné z významných jadranských měst nevyrostlo na řeckých, římských, byzantských či podobných základech, ale bylo založeno jako čistě chorvatské město, byl Šibenik spjat se sv. Michalem.
Sv. Michal ochránce Šibeniku
Od založení legendárním chorvatským králem Petrem Krešimirem v roce 1066 (Šibenik bývá též nazýván „Krešimirovým městem“) se Šibenik hlásí k sv. Michalovi, který symbolizuje vítězství a nepoddajnost. Byla po něm pojmenována pevnost, součást hradebního systému města, která se nazývala castrum Sancti Michaeli. V posledních staletích sice nesla jméno sv. Anny (v některých starších průvodcích se s tímto označením ještě setkáváme), ale dnes se znovu jmenuje po sv. Michalovi (Tvrdjava Sv. Mihovila). Pevnost. V pevnosti, která sloužila Krešimirovi jako občasné sídlo, byla od začátku kaple, zasvěcená tomuto božímu bojovníku s ďáblem a se zlem vůbec a největšímu z archandělů. Podle Starého i Nového zákona ochraňuje sv. Michal lidstvo před Ďáblem a chrání je před hříchem. V západní církvi se uctívá od 6. století, kdy se podle legendy zjevil v italském Monte Garganu. Na území šibenického biskupství je mu zasvěcena řada kostelů.

Den sv. Michala se v Šibeniku slavilo a slaví opravdu velkolepě. Již ve starých listinách z poloviny 13. století se hovoří oslavách tohoto světce. Na tento den býval dokonce z vězení propuštěn jeden vězeň, do městské senátu. Součástí oslav bývá nyní každoročně slavnostní mše na šibenickém hlavním náměstí, před katedrálou sv. Jakuba a radnicí. Zúčastňují se jí kromě tisíců věřících i vedoucí představitelé města a Šibenicko-kninské župy, církevní hodnostáři, četná občanská sdružení, zástupci kulturních spolků a sdružení. Procesí, v jehož čele je nesena korouhev s vyobrazením sv. Michala a s jeho atributy, pak prochází městem. Konají se s i četné kulturní a zábavní akce.
Slavnosti Šibenik
29.9. se ve městě Šibenik slaví jak svátek sv. Michala Archanděla (Sv. Mihovil Arhanđel), který je jeho patronem, tak i v novější době Den města. Na Michalův svátek připadá v Chorvatsku i Den policie, která sv. Michala též považuje za svého ochránce.

ČTĚTĚ:   Stanići u Omiše

Se jménem i uměleckým ztvárněním postavy sv. Michala se návštěvník Šibeniku může setkat na řadě míst. Jeho postava jako vítězného bojovníka s ďáblem je znázorněna na městském znaku, na městské pečeti, liturgických předmětech, výtvarných dílech, architektonických prvcích a v minulosti byla na lokální šibenické minci z 15. století – tzv. bagatinu.
Ubytování v Šibeniku a okolí

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko