Split a jeho krásy


ubytování Chorvatsko

Split je správním střediskem Splitsko-dalmatské župy. Má přibližně 210 tisíc obyvatel a po Záhřebu je druhým největším městem Chorvatska. Významný je jeho přístav, město je ale zejména oblíbeným cílem turistů. Split založil ve 3. století našeho letopočtu římský císař Dioklecián, který zde vybudoval svůj palác (do kterého se po císařově smrti, kvůli většímu bezpečí, přestěhovali lidé z okolí).

Split patřil pod správu Byzance, Chorvatského království, Uher, Benátské republiky, Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, Rakousko-Uherska, Jugoslávie, Itálie, Německa a znovu Jugoslávie.

4

Diokleciánův palác:

 

Zajímavé je, že ho římští stavitelé vybudovali ve 3. a 4. století v takřka pusté krajině, pouze s osadou Aspalathos. Teprve později vyrostlo kolem Diokleciánova paláce město. V rozsáhlém areálu si můžete prohlédnout hradby a tři brány, sklepy – substrukce, Diokleciánovo mauzoleum, zvonici, kryptu, klenotnici, knihovnu, Jupiterův chrám a menší paláce a kostelíky. Poměrně velmi dobře zachovalý Diokleciánův palác je od roku 1979 zapsán v Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Národní náměstí (Narodni trg):

 

Dominantami Národního náměstí jsou paláce Karepićů a Kambjů.

 

Náměstí Bratří Radićů (Trg Braće Radića):

 

Na Náměstí Bratří Radićů najdete muzeum, sochu Marka Maruliće i benátskou Hrvojovu věž (Hrvojev toranj).

 

Poljud

 

Je městská čtvrť, ve které stojí františkánský klášter, ale i plavecký stadion a fotbalový stadion Hajduku Split.

 

Promenáda kolem přístavu

 

Plná obchůdků se suvenýry, barů, kaváren a restaurací, kde si většina místních i turistů nejraději objednává a vychutnává kávu.

 

Pláž Bačvice

 

Je nejznámější pláží široko daleko. Místní na ní často hrají oblíbenou hru s malím míčkem – picigin. Podél pláže je rovněž spousta kaváren a restaurací, kde se můžete občerstvit.

 

Marjan

 

Je lesopark na poloostrově, západně od středu starého města. Je oblíbeným cílem procházek, především díky příjemnému stínu. V Marjanu stojí několik kostelíků a je zde i miniaturní zoologická zahrada.

ČTĚTĚ:   Trogir - pro milovníky středověké architektury

 

Kulturní tip: Splitské léto

 

Splitské léto je festival nejrůznějších hudebních a dalších kulturních vystoupení. Na své si přijdou příznivci místní lidové hudby, ale i jazzu, baletu nebo filmových představení.

ubytování Split
Levné apartmány ve Splitu


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Jižní Dalmácie - Split, Magazín