Spor o Piranský záliv půjde k Soudnímu dvoru EU


ubytování Chorvatsko

Piranský záliv se nachází na severu Jaderského moře a jeho plocha je přibližně 19 km². Své jméno dostal podle města Piran, které leží v zálivu na břehu Slovinska. Ústím právě tohoto zálivu prochází hranice mezi Chorvatskem a Slovinskem.

Záliv je důležitý kvůli turismu, rybářství a také těžbě soli. Mezi Chorvatskem a Slovinskem probíhá již od roku 1991 spor o toto území. Vznikl v době, kdy se stanovovaly hranice mezi jednotlivými republikami bývalé Jugoslávie. Chorvatsko navrhlo, aby hranice procházela v ose ústí řeky Dragonje směrem, na severozápad, ale Slovinsko by tím ztratilo přístup k mezinárodním vodám. Což si samozřejmě nenechá líbit.

moře

Několikrát to už vypadalo, že se spor vyřeší, nicméně se tak doposud nestalo. V roce 2017 rozhodl arbitrážní soud v Haagu o tom, že Slovinsko má právo na přístup k mezinárodním vodám přes chorvatské teritoriální vody. Přiznal Slovinsku velkou část zálivu a koridor, který přístup umožňuje. Chorvatsko však nesouhlasí a rozhodnutí neakceptuje, neboť soud je podle něj zkompromitované.

Slovinsko oznámilo, že počínaje 30. prosincem 2017 začíná arbitrážní rozhodnutí realizovat a pohrozilo chorvatským rybářům stotisícovými pokutami za lovení v jejich vodách. Chorvatská strana reagovala tak, že bude své území chránit všemi prostředky. Sledují prý veškeré slovinské lodě na svém území a mají údaje o rybářích. Vysoké pokuty v tom případě udělí i oni.

Rybář

Vypadá to, že spor jen tak neskončí. Slovinsko totiž hodlá podat žalobu na Chorvatsko k Soudnímu dvoru Evropské unie. Slovinská strana předá žalobu Evropské komisi pravděpodobně koncem února tohoto roku. Po dobu 3 měsíců bude poté čekat na posouzení žaloby, jež bude následně předána do evropského soudu v Lucemburku.

Jak to celé dopadne zatím není vůbec jisté. Kromě tohoto sporu mají ale naštěstí obě země přátelské vztahy.

ČTĚTĚ:   Riviéra Rogoznica – pohádková dovolená u nejkrásnějšího přístavu

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Spor o Piranský záliv půjde k Soudnímu dvoru EU
4 (80%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2018, Kategorie : Chorvatsko