Stari Grad na Hvaru: srdeční záležitost!


ubytování Chorvatsko

V hlubokém zálivu na severozápadě chorvatského ostrova Hvar leží město Stari Grad. Je to přístav a zároveň velmi oblíbené turistické letovisko, které vám dokáže splnit sen o překrásné dovolené.

Stari Grad má přibližně 3000 obyvatel a turisté sem míří jednak za slunečným počasím, které je pro Hvar typické, ale také za luxusními víny a skvělým koupáním. Že to zní lákavě? To musíme potvrdit! Pro mnoho turistů se právě toto krásné ostrovní město a jeho okolí stalo srdeční záležitostí.

Stari Grad, Hvar

Úrodné pole plné vína, oliv a levandule

V okolí města Stari Grad se rozkládá úrodné Starigradské polje, kde se pěstuje už od antiky vinná réva, ovoce a zelenina a z ní především olivy. Právě vinné révě se tu velmi dobře daří, a proto není divu, že se tu milovníci vína cítí jako v ráji. Hvarská vína jsou totiž vyhlášená, a to daleko za chorvatskými hranicemi! Romantiku malebné přírody jen doplňují rozkvetlé levandule vysázené na svazích.

Není divu, že je Starigradské polje od roku 2008 zapsáno do listiny UNESCO!

Stari Grad, Hvar

Vítejte v nejstarším městě Chorvatska

Podíváme-li se do historie, Stari Grad je považován za vůbec nejstarší město v Chorvatsku. Je staré více než 2400 let a pochází z doby, kdy na ostrov Hvar přišli Řekové. Ti zde založili osadu s názvem Pharos, dnešní Stari Grad. Díky své skvělé poloze bylo město vždy útočištěm námořníků. Nyní je pro změnu hojně navštěvovány jachtaři, kteří navštěvují tento krásný ostrov při svých luxusních plavbách.

V historickém centru města můžete obdivovat dochovalou tradiční architekturu, která se vyznačuje kamennými domy. Najdete tu však také stavby pocházející z období Rakousko-Uherska.

Městská pláž se nachází ve čtvrti Borić, jen několik set metrů od centra města.

ČTĚTĚ:   Primošten - střední Dalmácie

Stari Grad

Navštivte muzeum, klášter a letohrádek

Mezi nejkrásnější památky města patří Muzeum města Satri Grad v paláci rodiny Biankini. Najdete zde antické archeologické i podmořské nálezy a obdivovat můžete překrásné interiéry: salon Gelineo-Bevardi a místnost určenou pro námořního kapitána. Dominantou zahrady nádherného paláce je vzácný himalájský cedr, který zde nechali zasadit zakladatelé paláce.

Další památkou, která stojí za návštěvu je dominikánský klášter a kostel sv. Petra mučedníka a nebo krásný letohrádek Tvrdajl básníka Petara Hektoroviće s vodní nádrží a zahradou.

Stari Grad, Hvar

Kultura, slavnosti a sv. Roch

Jednou za rok se ve městě koná kulturní festival Starigradské letní představení s velmi bohatým programem plným hudebních koncertů, divadelních představení i uměleckých výstav. Centrem oslav bývá náměstí v historickém jádru města.

16. srpna je pro obyvatele Stariho Gradu velmi důležité datum, neboť právě tento den je datem pro lidovou slavnost sv. Rocha, patrona města. Zároveň se také jedná o svátek Den města, kdy centrem prochází procesí nesoucí sochu sv. Rocha. Vrcholem oslav tradičně bývá večerní koncert a ohňostroj.

Kudy tudy do města Stari Grad?

Stari Grad spojuje trajektová doprava se Splitem, Velou Lukou na ostrově Korčula, s Dubrovníkem , Ubli na ostrově Lastovo a Rijekou. Dostanete se odtud trajektem také do Itálie.

 

levné apartmány Hvar
Ubytování na Hvaru

ERROR: city_id musí být číslo a musí být větší než 0.
Ohodnoťte

One Response to Stari Grad na Hvaru: srdeční záležitost!

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2018, Kategorie : Chorvatsko