Stari Grad


ubytování Chorvatsko

Název tohoto města na chorvatském ostrově Hvar odpovídá skutečnosti, jelikož patří k nejstarším městům v Evropě. Do Starého Gradu, který se nachází 20 km od hlavního ostrovního města Hvaru se dostanete po klikatící se, leč pečlivě a důkladně vybudované silnici přes horský masiv.

Hvar-Stari-Grad-Cesta sem je nezapomenutelným zážitkem už kvůli nádhernými výhledům na moře a do krajiny u pobřeží ostrova. Ještě přitažlivější a atraktivnější je stará úzká cesta mezi Hvarem a Starim Gradem, která vede přes Brusje. Stari Grad se rozprostírá u zátoky hluboko zasahující do pevniny na severozápadním pobřeží ostrova Hvar. Koupání je možné na několika plážích většinou se štěrkem nebo betonovým povrchem jako například Lanterna nebo na písečné pláži Maslina u zálivu. Mimo městečko stojí větší hotelové komplexy, které spojuje s centrem příjemná promenáda.

V místě, kde silnice od pobřeží vede k podlouhlému náměstí s palmami, již také spatříte hlavní pamětihodnost Starého Gradu. Je jím venkovské sídlo chorvatského renesančního básníka Petara Hektoroviče z let 1520-1569. V celkem nenápadné budově se skrývá nejedna zajímavost. Pozoruhodná je malá etnografická sbírka v bývalém obytném domě a také za ní umístěná mimořádně krásná zahrada. Přes klenutou halu v přízemí se vejde do loubí vedoucí kolem chovného rybníka s temnou nazelenalou vodou. V divoce romantické zahradě se daří kromě typických zástupců zdejší květeny i exotickým rostlinám.

Z místních církevních památek stojí za povšimnutí farní kostel Svatého Štěpána dokončený v roce 1605, ve kterém zaujme hlavně cenný trojdílný oltářní obraz od Francesca di Santacroce.

Nejkrásnější náměstí ve Stari Gradu bylo vybudováno právě pod tímto kostelem směrem na sever a nese název Piazza Škor. Z náměstí je to pár kroků do zdejšího přístavu, kde kotví jachty a čluny a odkud se můžete vypravit na výlet kolem pobřeží Hvaru a navšívit další zajímavá místa levandulového ostrova.

ČTĚTĚ:   Tipy pro pohodlné tankování v Chorvatsku


ubytování Stari Grad
Levné apartmány ve Starem GraduOhodnoťte

4 Responses to Stari Grad

  1. Jitka Antlová

    Je to nádherné místo 🙂

  2. Jitka Antlová

    Je to nádherné místo 🙂

  3. Zdeňka Vaníčková
  4. Jana Malíková

    Chorvatsko je krásné snad všude. Miluju Chorvatsko

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Magazín