Štědrý den Zorana Horvata


ubytování Chorvatsko

Že netušíte, kdo to je? Seznamte se, Zoran Horvat je malý kluk z Puly, hlavní postava našeho vánočního příběhu! Jak to v Chorvatsku vypadá na Štědrý den, co lidé zažívají o Vánocích a jak moc se jejich svátky liší od Vánoc v Čechách? Příběh Zorana Horvata vám to prozradí!

vánoce v Chorvatsku

Zoran Horvat miluje Vánoce a dodržuje spolu s tátou většinu starých chorvatských zvyků.

Proto na Štědrý den drží celý den půst! Jeho máma, která má spoustu starostí s pečením a přípravami, tento zvyk se svým mužem a synem nedodržuje, a tak si k obědu pochutnává na čerstvé mořské rybě. Večer už Zoranovi trochu kručí v břiše, ale musí se ještě zpívat koledy a rozsvěcet vánoční stromeček. Konečně kolem 22:00 hodiny už celý hladový usedá ke štědrovečerní večeři. Celým domem tradičně voní pečená krůta. Jak moc se na ni těšil! Potom se všichni obléknou a vyrazí na půlnoční mši. Štědrý den je u konce. Zoran se ale těší na zítřek. Ví, že mu Ježíšek dnes nadělí pod nazdobený stromeček dárky a zítra ráno si je bude moci rozbalit! Hned po mši maže do postele, aby co nejdřív usnul.

Druhý den ráno se Zornovi plní přání!

Je to jako každý rok. Zoran vstává výjimečně a s radostí extrémně brzy, aby si rozbalil dárky. Bezvadný, dostal přesně to, co si přál a ještě nějaké dárky navíc! Dnes je den návštěv, ale Zoran by nejraději zůstal doma a hrál si se svým novým vláčkem. Jenže nedá se nic dělat, tradice je tradice a musí se jet k babičce a dědovi. Jediné, na co se těší, jsou jeho bratranci a sestřenice, kteří tam budou taky a výborné cukroví od tety Ljuby! Zoran má Boží hod rád, protože si celé odpoledne hraje s ostatními dětmi a zobe sladkosti. Navíc, určitě ještě dostane nějaký dárek!

ČTĚTĚ:   Vodice - střední Dalmácie

Na Štěpána proběhne podobně jako na Boží hod návštěva, tentokrát se jede ke druhé babičce a dědovi. Ti ale žijí ve vnitrozemí, kde je mnohem větší zima a jezdí se tam vždy na jednu noc. Takže vláček si rozhodně vezme s sebou, to budou všichni koukat!

Tím svátky pro Zorana i pro ostatní končí a začíná se přemýšlet o tom, kde se nakonec bude slavit Silvestr. A ten probíhá… víte jak? Stejně jako u nás a všude jinde na světě! Zoran se těší na ohňostroj a dospělí…? Však vy víte na co! 😉

Přejeme vám krásné a klidné svátky a šťastný rok 2020!

šťastný nový rok v chorvatsku
 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Štědrý den Zorana Horvata
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2019, Kategorie : Chorvatsko