Stručná chorvatská historie aneb poznejte souvislosti


ubytování Chorvatsko

O každé cizí zemi návštěvníkům mnoho věcí dojde, seznámí-li se alespoň trochu s její historií. Nechceme nudit zbytečnými daty, ale rozhodli jsme se vám trochu odhalit historii Chorvatska. Pak vám možná dojde, jak je možné, že si tolik rozumí s Italy, kde se vzaly všechny ty krásné památky a podivné názvy a proč jsou v Chorvatsku stále místa, kde můžete narazit na nevybuchlou minu.

Historie Chorvatska je velmi dlouhá. První osídlení se datuje do doby kamenné, o čemž svědčí četné nálezy. V době bronzové na tomto území žil kmen Dalmatů, kteří byli velmi zdatní mořeplavci a oblíbili si chorvatské pobřeží.

Ilyrové a Římská říše

Ilyrové je pojem poměrně známý. Jedná se o souhrn indoevropských kmenů, které na území Chorvatska a Albánie přišli kolem roku 1200 p.n.l. Ilyrové rozpoutali válku s Římem, neboť stále napadali jejich obchodní lodě. Jak všichni správně odtušíte, Římané po několikaletých bojích zvítězili (psal se rok 219 p.n.l.) a celý Balkánský poloostrov spadal pod Římskou říši. V této době kromě jiných významných památek, vznikl právě Diokleciánův palác ve Splitu.

Diokleciánův palác

Až do nedávné doby byly patrné následky rozdělení říše na západní a východní, k čemuž došlo v roce 395. Hranice totiž vedla přímo středem území pozdější Jugoslávie. Chorvatsko, Slovinsko a část Bosny patřilo západu, Srbsko, Makedonie a Černá hora spadali do Východořímské a pozdější Byzantské říše.

Neustálé boje a vznik Státu Slovinců, Chorvatů a Srbů

Po tom, co se Západořímská říše rozpadla, Chorvatské území bojovalo s Byzantskou říší, která útočila z východu, s Benátkami útočícími ze na západu a s Uherským královstvím ze severu. V roce 1102 se stal chorvatským králem uherský král Koloman.

Přelom 14. a 15. století je dobou bojů s osmanštími Turky, kteří s Chorvatskem urputně o území bojovali. V roce 1638 byli Turci poraženi u Vídně a v Chorvatsku začali vládnout Habsburkové. Po rozpadu Rakousko-Uherska, v roce 1918, vznikl Stát Slovinců, Chorvatů a Srbů. Jak to však bývá, každý stát měl své vlastní tempo a vývoj a docházelo tak k řadě konfliktů. Situace využil král Alexandr I. a nastolil diktaturu. V roce 1929 vzniká Království Jugoslávie.

ČTĚTĚ:   Dlouhou stezkou po chorvatském pohoří Velebit

Tito a situace po jeho smrti

Druhá světová válka roztříštila Jugoslávii na několik celků. Území Chorvatska a Bosny a Hercegoviny se stal jedním z nich s názvem Nezávislý stát Chorvatsko. Odpor na jugoslávském území vedli komunisté v čele s Josipem Brozem Titem, který se po 2. světové válce chopil v Jugoslávii moci. V roce 1945 vznikla Federativní lidová republika Jugoslávie a budování socialismu podle vzoru Ruska mohlo začít.

Záhřeb

Po smrti Tita v roce 1980 vypukla v Jugoslávii krize: vysoké dluhy, konkurenčně neschopné výrobky, stávky pracujících dělníků. Situaci musela řešit armáda. Na scénu pomalu přichází Slobodan Milošević, který prohlašoval, že „Srbsko je suverénní zemí na celém svém území“ a zrušil autonomii Kosova i Vojvodiny. Stále se zhoršující krize vedla k tomu, že v roce 1991 vyhlašuje Chorvatsko a další země svou nezávislost, kterou si museli tvrdě vybojovat ve 4 letech dlouhé krvavé válce.

Vznik samostatného Chorvatska

V roce 1995 bylo byl oficiálně potvrzen rozpad Jugoslávie a vzniklo samostatné Chorvatsko, stejně jako Slovinsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie. Poloprezidentský systém vládnutí, který zde byl nastolen po válce, se změnil na parlamentní demokracii, od roku 2013 je Chorvatsko členem EU a od roku 2009 členem NATO.

I dnes, více než 20 let po prohlášení nezávislosti Chorvatska, jsou však některé části území uzavřené, neboť se na místech stále mohou vyskytnout nevybuchlé miny. A přestože si dovolenou v Chorvatsku každý návštěvník znamenitě užívá, místní lidé rozhodně nezapomněli, co se tady před dvěma desítky let dělo. Zatímco moderní turistická letoviska u pobřeží dýchají na každého luxusem, ve vnitrozemí můžete stále pozorovat následky krvavých a dlouhých bojů.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2017, Kategorie : Chorvatsko