Svátek Nanebevzetí Panny Marie v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Jde o největší náboženský svátek, slaví jej věřící lidé u nás, v České republice i na mnoha místech ve světě, kde se objevují věřící. Chorvatsko je katolickou zemí, proto se i zde slaví každý rok svátek Nanebevzetí Panny Marie. V Chorvatsku je tento svátek znám pod názvem Velika Gospa, což doslova znamená Velká paní. Slaví se tento svátek stejně, jako je tomu u nás? To se dozvíte v následujícím článku.

Kdy se slaví?

Svátek Nanebevzetí Panny Marie je katolický svátek, je to pevný svátek, který každý rok připadá na 15. srpna. Pro Chorvaty jde o jeden z největších církevních svátků v roce, spolu s Velikonocemi a Vánocemi. V tento den putují statisíce věřících Chorvatů do hlavních poutních míst mariánských svatyní, které jsou rozesety po celém Chorvatsku. Na každém z těchto míst probíhají oslavy podle místních tradic. Tyto tradice mají specifické obyčeje a vzájemně se od sebe docela liší. Dalmácie je místo, kde je mariánská úcta zvlášť rozšířená.

19049493070_c9b17f2c0e_z

Oslavy na některých místech Chorvatska

Jak už bylo výše zmíněno, mariánské oslavy se na jednotlivých místech Chorvatska liší. My se nyní podíváme na některé zvyky.

Pag

Ve městě Pagu je svátek Panny Marie označován jako Stomorina. Na tento svátek se zde koná procesí od kostela Panny Marie na archeologické lokalitě Stari Grad, kde bylo původní město do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Pagu.

450px-Stari_Grad,_ulicka1Při této pouti se nosí zázračná socha Panny Marie a až 7. září se tato zázračná socha vrací na své původní místo.

Starigrad – Paklenica, Seline a další

Věřící z podvelebitských vesnic se vydávají v tento den na pouť na nejvýše položenou náhorní plošinu Velebitu, na Veliko Rujno. Po ranní mši, která se koná u kostela Panny Marie, následuje velké procesí. Večer je ve Starigradu lidová slavnost. Jde o tradici novodobou a připomíná staré časy, kdy lidé z těchto vesnic žili v horách Velebitu. Živili se pastevectvím. Jednou za rok se setkávali a to právě na procesí k poctě Panně Marii.

ČTĚTĚ:   Nejlepší pláže pro rodiny s dětmi na Jadranu

ubytování Starigrad Paklenica
Levné apartmány v Paklenici

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2015, Kategorie : Magazín