Tajemný Nin


ubytování Chorvatsko

Nin (dříve Aenona) byl založen Liburny a za dob Římánů to bylo jedno z nejdůležitějších měst v Chorvatsku. Město Nin bylo  jedním z prvních měst, které patřily mezi trvale osídlené chorvatské osady. Během 9. století zdejší kraj navštívil biskup a okolí ho tolik uchvátilo, že se zde rozhodl zůstat a díky tomu je Nin jedno z měst, ze kterého se šířila hlaholice.

133Dlouholetým sporem, který v Ninu byl, byl rozpor mezi papežem a místní církví v otázce používání chorvatštiny v liturgii. Spor se vyřešil nedlouho poté, co ve městě vypukla malárie a Nin zůstal opuštěn a místní biskupství pak bylo zrušeno. Z tohoto období se dochovalo jen několik historických budov, jako kostel sv. Kříže či Katedrála sv. Anselma. Pokud se vydáme do města, již za městskými hradbami nás čeká malý kostel sv. Kříže.

Kostel pochází z předrománského období a patří mezi jeden z nejzachovalejších kostelů v celém Chorvatsku z toho časového období. Nad dveřmi je vyryto jméno jeho zakladatele župana Godesava. Dojem z kostela pak dotváří celkovou kulisu a atmosféru tehdejšího období. Jen několik kroků od kostela se nachází další církevní památka tentokrát z 18. století. Jedná se o kostel sv. Anselma, který se může pochlubit bohatou výzdobou a stříbrným relikviářem z časového období 9. do 15. století. Dále v centru města se pak nachází další zajímavý kostel sv. Ambrož. Tento kostel byl postaven v románském slohu s prvky gotické přístavby a pochází z 12. století. V Ninu můžete navštívit i menší archeologické muzeum a prohlídnout si zdejší sbírku vykopávek a nalezených artefaktů z pravěkého, římského a středověkého období. Kromě církevních památek a muzeí, si v Ninu můžete prohlédnout i tradiční chorvatské domy nebo navštívit zdejší restaurace a ochutnat místní tradiční pokrmy připravené z lokálních potravin. Nin s kouzelnou a přátelskou atmosférou je ideální místem na celodenní výlet.

ČTĚTĚ:   Aktuálně: Teplota moře v Chorvatsku. Kde ji najít?

ubytování Nin
Levné apartmány v Ninu


Ohodnoťte

One Response to Tajemný Nin

  1. Zdeněk Vovra

    Na ostrůvek nás vzali naši chorvatští přátelé a moc se nám tam líbilo . Pobyt jen doporučujeme .

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Magazín