Tip na dárek: lanýžový gin z Chorvatska!


ubytování Chorvatsko

Luxusní houby, které vypadají nevábně a rostou pod zemí, nejsou jen pochoutkou na jídelní stůl. Poblíž Buzetu v obci Paladini na severu Chorvatska se jedna místní rodina rozhodla lanýže pěstovat a nakonec z nich vyrobit něco, co tu doposud nebylo – lanýžový gin!

lanýže v Chorvatsku

Už v roce 1994 vznikla společnost nesoucí jméno zakladatelů – Karlić tartufi. Pěstují a dodávají své lanýže a produkty z nich do obchodů, restaurací a dokonce i na zahraniční trh. Export probíhá prstřednictvím distributorů po celé Evropě, v zemích, jako je Německo, Rakousko, nebo Velká Británie. Zakázky však mají i v destinacích mnohem vzdálenějších, jako je například Singapur.

Začátky přitom nebyli nijak jednoduché, ostatní je považovali za blázny. Rodina Karlić se však nenechala odradit a po 6 letech čekání konečně objevili první lanýž! Měl velikost menší než tenisový míček a jednalo se tak o první lanýž, který vyrostl na plantáži v Chorvatsku!

V letošním roce přišli s unikátní novinkou – ginem s bílými lanýži

Jedná se o první gin s lanýži na světě. Vznikl ve spolupráci s lihovarem Aura, který vyrábí i jiné druhy tradičních nápojů.

Lidé mají rádi gin, je mezi nimi stále populárnější, takže nakonec proč ne? Na jeho vývoji pracovali několik měsíců, vyrobili 222 limitovaných lahví, cena jedné je okolo 100 eur. Před 3 měsíci je uvedli na trh a nyní je 20 lahví pryč. Lidé uznali hodnotu produktu a společnost dostává pochvaly i objednávky z celého světa.

Do tohoto ginu se dávají ty nejlepší vzorky lanýžů a už nyní se začíná s jejich sběrem, aby mohla vzniknout další limitovaná edice příští rok.

lanýžový gin

Lanýže jsou v zásadě dvojího typu

Černé nemají tak vysokou hodnotu a rostou po celý rok v kopcích. Oproti tomu bílé lanýže rostou jen v zimě a jejich cena je velmi vysoká, neboť tato luxusní pochoutka se vyskytují v podstatě jen v Chorvatsku a v Itálii.

ČTĚTĚ:   Je nutné do Chorvatska nějaké očkování?

Kromě ginu společnost nabízí také čokoládu, se kterou přišla na trh v roce 2016. Čokoládové lanýže představují pro společnost jeden z nejprodávanějších produktů.

Honba za lanýži

Rodina Karlić je velmi kreativní, co se týče nabídky pro turisty. Přišli totiž i s nápadem tzv. lovu lanýžů, kdy si sami turisté nebo zákazníci vyzkouší sběr lanýžů. Je to pro ně zábava a nová zkušenost a tento nápad se velmi rychle uchytil. Ubytovat se mohou ve Villa Olive, která je obklopena jak jinak než olivovníky.

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Tip na dárek: lanýžový gin z Chorvatska!
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Tip na dárek: lanýžový gin z Chorvatska!

  1. Máme rádi CHORVATSKO

    tak poslední láhev zrovna prodána do Villa Luka Vinkuran 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2019, Kategorie : Chorvatsko