Tip pro horké léto: prázdniny na ostrově Mljet


ubytování Chorvatsko

Mljet je ostrov, který je známý jako nejzelenější v celém Chorvatsku. Vyrazit sem, je jako navštívit osvěžující oázu uprostřed vyprahlé pouště. Jsme si jistí, že s narůstajícími teplotami bude právě tento ostrov patřit mezi ty nejvíce vyhledávané. Pokud i vy chcete strávit dovolenou v Chorvatsku, ale děsíte se letošních vysokých teplot, Mljet bude skvělou volbou.

Většinu plochy ostrova Mljet pokrývají bujné borové lesy. Je obklopený temně modrými vodami Jadranu, najdete tu překrásný národní park, můžete posedět v rodinných restauracích, kde si pochutnáte na vynikající místní kuchyni. Mljet je skvělou destinací pro každého, kdo chce uniknout městskému shonu a na své dovolené si potřebuje odpočinout. Je to dokonalé místo pro rodiny s dětmi i zamilované páry, ale také pro každého, kdo hledá aktivní dovolenou. Díky malému letišti se sem můžete dostat letecky ze Splitu a Dubrovníku, nebo využít pozemní cestu a trajekt, který pluje z poloostrova Pelješac.

Národní park Mljet zelený skvost Chorvatska

Na severozápadním konci ostrova se rozkládá jeden z 8 národních parků Chorvatska, který nese stejný název jako ostrov. Jeho hlavní atrakcí jsou dvě slaná jezera – Malo jezero a Veliko jezero. Jsou spojená s mořem úzkým kanálem a plavání v nich nabízí dokonalé osvěžení. Jezera jsou domovem mnoha druhů mlžů. Uprostřed Velkého jezera se nachází okouzlující ostrůvek St. Mary s benediktinským klášterem a kostelem Panny Marie. Lodě na ostrov plují každou hodinu a plavba je zahrnuta v ceně vstupenky do parku. Parkem vedou turistické stezky, ale také cyklostezky. Můžete si tu pronajmout kánoe, kajaky i jízdní kola Nejvyšším vrcholem parku je Montokuc, na který se dá dojít a nabízí dechberoucí výhledy do okolí.

Okouzlující písečné pláže na jihovýchodě

Co každého zajímá nejvíc, jsou samozřejmě pláže. Buďte v klidu, ostrov Mljet má spoustu krásných pláží. Na jihovýchodě ostrova najdete dokonce pláže písečné, z nichž je nejoblíbenější pláž Saplunara. Nachází se v krásném prostředí a má okouzlující přírodu. Ne nadarmo je tato pláž nazývána perlou ostrova Mljet. Pokud však hledáte atrakce a sportovní vyžití, není to pláž určená pro vás. 20 minut od Saplunary v zálivu Limuni najdete další písečnou oázu, pláž Blaće. Je přístupná úzkou polní cestou a skrývá se v zátoce s mělkými vodami. Proto je to velmi oblíbené místo mezi rodinami s dětmi. Vezměte si s sebou vše potřebné s sebou, najdete tu jen jeden malý café bar a půjčovnu lehátek a slunečníků.

ČTĚTĚ:   Jachting a jachtařské přístavy v Chorvatsku

Oblíbené a známé pláže severu

Na severu ostrova najdete velmi oblíbenou turistickou pláž Okuklje ve stejnojmenné přímořské vesnici, která je jedním z kvetoucích městeček ostrova. Je plné restaurací i obchodů a příjemného ubytování. Jsou tu betonová mola, skály i schody vedoucí do moře. Jednou z nejznámějších a nejlepších pláží na ostrově je pláž v zátoce Polače u stejnojmenného města. V zátoce najdete několik fantastických míst ke koupání, je skvělá pro malé děti na díky borovicím nabízí dostatek přírodního stínu. Dají se tu půjčit lodě a kánoe a pro milovníky podmořského světa je tu také potápěčské centrum. Polače se navíc může pochlubit římskými ruinami paláce z 5. století.

Až budete mít dost povalování na pláži a počasí to dovolí, vydejte se na obhlídku ostrova. Po celém Mljetu najdete spoustu stezek, které vás vezmou do krásné přírody a dokonce i na nejvyšší horu, Babino Polje. Za návštěvu stojí také Oddyseova jeskyně v srdci ostrova.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2024, Kategorie : Chorvatsko