Trogir, klenot dalmatského pobřeží


ubytování Chorvatsko

Jedním z klenotů dalmatského pobřeží je i městečko Trogir, které najdeme na stejnojmenném ostrůvku blízko pevniny. První osídlení zde bylo kolem roku 380 před Kristem. Zdejší krajina se zalíbila Řekům společně z Issy a dohromady zde vybudovaly opevněné městečko Tragyrion.

223V roce 78 po Kristu připadlo město Římanům a bylo přejmenováno na Tragurium. V roce 1123 byl ostrůvek dobit Saracéni a odešli poslední hrstka obyvatel. Jen o několik desítek let později město opět ožilo a nový obyvatelé se zasloužili o kulturní a společenský rozkvět zdejšího kraje. V té době patřilo město pod uherskou vládu a později v roce 1420 si na město nárokovali právo Benátčané. Po roce 1997 se Trogir dostal na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hlavní část starověké a historické části města Trogir se nachází na ostrůvku obehnaném kamennou hradbou se dvěma bránami. Jeden most pak spojuje zdejší oblast s pevninou a druhý můstek zase s dalším ostrovem, který se nachází jen několik desítek metrů dál a jmenuje se Čiovo. Hlavní příjem zdejších obyvatel plyne z turistického ruchu a to především díky výtečné atmosféře, krásnému podnebí a přátelskému zázemí. Kolem náměstí se nachází několik výborných restaurací, kde vám nabídnou ty nejlepší pokrmy z chorvatské kuchyně. Hlavní a důležité památky se již několikátým rokem restaurují a opět se dostávají do provozu. Za návštěvu jistě stojí Městská brán, která dříve fungovala jako brána s padacím mostem a v pozdějších letech byla přestavěna a nyní se nad obloukem pyšní podobizna sv. Jana Trogirského patrona města. Na druhé straně městské brány se nachází Městské muzeum s bohatou sbírkou archeologických předmětů a nálezů z různých časových období. Všechny předměty souvisejí z historií města a samotné muzeum se nachází v srdci jedné významné budovy z 18. století.

ubytování Trogir
Levné apartmány v Trogiru


Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Magazín