Z Trogiru přes most na ostrov Čiovo


ubytování Chorvatsko

Ve skupině středodalmatských ostrovů leží ostrov, který možná doposud unikal vaší pozornosti. Určitě jste ho ale museli zaznamenat, pokud jste navštívili městečko Trogir. Ostrov Čiovo je totiž právě s tímto městem spojen zvedacím mostem.

Když se na ostrov přes most vydáte, váš první dojem asi nebude úplně nejlepší. Nezalekněte se a pokračujte dál. Ostrov Čivoto se vám odmění. Najdete zde spoustu krásných míst, kde můžete obdivovat čistou přírodu a prozkoumávání ostrova se tak může stát zajímavým zpestřením, pokud svou dovolenou budete trávit v Trogiru.

Na ostrově nenajdete žádné řeky, potůčky ani jezera. Ostrov je zásobován vodou z pevniny, která je naštěstí v tomto v případě opravdu blízko. Rostou tu středozemní rostliny, na severu se rozkládají borové lesy a háje s cypřiši. Daří se tu mandlím, olivám, fíkům i vinné révě.

Čiovo

Administrativně je ostrov Čiovo rozdělený mezi města Split, Trogir a Okrug, žije zde okolo 6 000 obyvatel a ostrov se stal oblíbeným místem pro místní obyvatele z pevniny, kteří si zde postavili víkendové domky. Na ostrově najdete několik osad i osamocených pousteven. Na ostrově můžete navštívit obce Čiovo, Arbanija, Žendo, Okrug Gornji, okrug Donji a osady Slatine a Prizidnica.

Ostrov pro vyhnance, nemocné a osamocené

Zmínky o osídlení ostrova pochází už z prehistorických dob, ale žádné valné osídlení se zde niky nekonalo. Ostrov by vždy spíše liduprázdný. To až v poslední době ho začínají místní a turisté využívat.

Zdá se, že Čiovo se stal ostrovem, který už od dávných dob přitahoval ty, jenž žili na okraji společnosti nebo hledali klid a úkryt před vnějším světem.

Když zde vládli Římané, stal se ostrov místem, kam se posílali nežádoucí osoby do vyhnanství. Svého času si ho vybrali poustevníci, kteří toužili po životě mimo civilizaci a postavili si zde své skromné poustevny. Na ostrově také najdete zbytky budov, tzv. Leproserie. Tyto budovy dříve složili jako stanice pro osoby nakažené leprou, kteří zde dožívali svůj život se smutným osudem. Svůj klid zde také našli benediktinští mniši, kteří si na jednom z malých ostrůvků jihozápadně od ostrova Čiovo postavili klášter.

ČTĚTĚ:   Přehled cen. Chorvatsko je stále nejlevnější destinací!

Historické památky ostrova

sveti-kriz Čiovo

Nejzajímavější historickou památkou je dominikánský klášter Sveti Križ postavený v gotickém stylu, který se nachází v Arbaniji, malé osadě na severu ostrova. K tomuto klášteru náleží krásná zahrada a najdete zde dochovanou severní zeď, která byla vybudovaná jako opevnění pro lepší ochranu. Najdete zde také velmi cenné malířské památky ze 17. století.

Ve městě Čiovo se nachází jeskyně, kterou dříve využívali poustevníci k přenocování a ukrývali se zde před nepřízní počasí. Nyní přímo nad ní stojí působivý františkánský klášter sv. Ante ze 17. století.

Užijte si Bílou pláž nebo Copacabanu

Ostrov nabízí několik pěkných pláží. V zátoce Movarštica u obce Okrug Gornji na jihu ostrova si můžete užívat dokonce pláž s bílým pískem, tzv. Bílou pláž, s křišťálově čistým mořem. Nejznámější a nejnavštěvovanější je ale pláž v obci Okrug Gornji, která je místními nazývána Okruška Copacabana. Tady se o vaši zábavu postarají plážové bary, vynikající restaurace i různé sportovní atrakce.

Pláže Čiovo

Hezké podmínky ke koupání má také zátoka Supetarska u městečka Slatine.

Lokalita vyhlášená rybáři a potápěči

Ostrůvky, které leží jihozápadně od ostrova Čiovo, jsou skvělým místem pro rybolov a potápění, což je také jeden z důvodů, proč sem turisté i místní jezdí.

Čiovo ryby

Není přece o víkendu nic báječnějšího než si krásně zarybařit a potom si na úlovku pochutnat. Na těchto ostrůvcích si však své najdou i ti, kteří mají rádi romantiku, klid a příjemné koupání.

Pokud tedy budete mířit do Trogiru či jeho okolí, nevynechejte tento krásný ostrov. Zavřete oči a představte si, jaké to tu muselo být tehdy, v dobách, kdy tu nestál ani jeden dům, jen tu a tam malá poustevna.

 

levné apartmány Trogir
Ubytování v Trogiru

4 Responses to Z Trogiru přes most na ostrov Čiovo

  1. Roman Hlobeň

    Bol som tam vlani bolo tam super.

  2. Leon Polak

    Byl jsem tam několikrát a vím že most je otočným a ne zvedacim.:-) 🙂

  3. Monika Vlková

    Nádhera,byli jsme dvakrát na Čiovu, nádherné moře a Trogir taky krásné městečko 🙂 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko