Trsat – jeden z důvodů navštívit Rijeku


ubytování Chorvatsko

Rijeka je velké přístavní město v Kvarnerské zálivu, které turisté mířící do Chorvatska často minou nebi tudy jen projedou dál. Rijeka však stojí za návštěvu, neboť i tady najdete čisté pláže, zábavu v ulicích a zajímavé historické památky. Jednou z nich, a to pravděpodobně tou nejvýznamnější, je hrad Trsat, kde se každoročně konají slavnosti.

Dny Trsatu

Dny Trstau letos začínají 17. dubna velkou slavnostní ceremonií. Budou představeny také Dny sportu a koncert City Music Trsat. 21. a 22 dubna můžete být svědky historické podívané s názvem Návrat Frankopanů, která bude vyvrcholením celých Dnů trsat. Nabídne divákům unikátní možnost být svědkem historické bitvy, zakusit mnohá jídla středověké kultury a vyzkoušet si některé činnosti jako je například lukostřelba a šermířství.

Lukostřelci a šermíři, kteří se svými zbraněmi zacházet opravdu umí, budou na místě a své dovednosti návštěvníkům předvedou. Na pořadu dne bude rytířský turnaj a soutěž profesionálních lukostřelců. I děti si budou moci lukostřelbu vyzkoušet. Navíc zde pro ně budou připraveni poníci a kočár, se kterým se budou moci projet. Celý program najdete níže pod článkem.

Poutní místo Trsat

Trsat je část Rijeky s historickým hradem postaveným na strategickém místě a několika historickými kostely, v jednom z nichž je pohřben ušlechtilý princ Vuk Krsto Frankopan. Trsat je strmý kopec, který vede do výšky 138 metrů a vyčnívá nad údolí řeky Rječiny, asi kilometr od moře. Jedná se o významné křesťanské poutní místo a domov sochy papeže Jana Pavla II, který jako poutník dorazil do Trsatu v roce 2003.

Stavby a pády hradu Trsat

Hrad Trsat stojí na místě staré římské pevnosti a stojí zde od první poloviny 3. století. Od 15. století zde panovali různé rody, nejčastěji však Habsburkové. Když na konci 17. století opadlo nebezpečí ze strany Turků, hrad ztratil svůj význam a důležitost a byl opuštěn ponechán svému osudu. postupně chátral a dorazilo ho zemětřesení v roce 1750. Ruiny nakonec koupil maršál a vojenský velitel rakouské pobřežní oblasti a nechal ho obnovit ve stylu romantismu a klasicistně-biedermeierském stylu.

ČTĚTĚ:   Něco pro labužníky - slavnosti chřestu v Chorvatsku

Zapojil benátského stavitele Paronuzzia, nechal opravit věže, zbudovat vyzdobený interiér a dokonce si postavil i mauzoleum ve stylu dórského chrámuse čtyřmi mramorovými plíři. Sláva hradu však netrvala dlouho. Po jeho smrti začal opět chátrat v roce 1960 z něj byly opět trosky. Naštěstí došlo k jeho restauraci a v dnešní době je centrem kultury a umění. Konají se zde letní festivaly, koncerty a různá divadelní představení.

Kostel Panny Marie z Trsatu a jeho legenda

Hned vedle na vrcholu kopce stojí slavná poutní kostel Gospa Trsatska (kostel panny Marie z Trsatu). Váže se k němu legenda, která praví, že v roce 1291 se zde objevil dům Panny Marie v Nazarethu, kterého nesli andělé. Poté tajemně zmizel a údajně se objevil o něco později v Loretě v Itálii, kde dosud stojí jako svatyně.

Schodiště k hradu a kostelu

Jak už bylo řečeno, hrad stojí na kopci. Připravte se na pořádný výšlap, který však hravě zvládnete. K hradu vede dlouhé schodiště, na němž napočítáte celkem 561 schodů. Schody byly postaveny pro poutníky, kteří směřovali ke kostelu. Práce na schodech byla započata v roce 1531 a stojí za nimi Petar Kružić – hrdina v boji proti Turkům. Ten začal se stavbou ve spodní části, další schody byly dostaveny později.

Kromě výšlapu na kopec a návštěvy hradu a kostela, se vám naskytne také úžasný výhled na Kvarnerský záliv, který opravdu stojí za to.

Celý program Dnů Trsat

  1. dubna – Slavnostní přehlídka, Sportovní síň Dvorana mladosti – Kostel Panny Marie Trsat, trstaksý hrad, 19:00
  2. -19. dubna – Sportovní dny: turnaj v házené, turnaj v indoor fotbale, šipkový turnaj, Sportovní hala Dvorana mladosti
  3. dubna- děditské diskuze, městská knihovna Rijeka
  4. dubna – koncert City Music trtśat, Národní čtenářská hala Trsat
  5. -22. dubna – Návrat Frankopanů – historická podívaná
ČTĚTĚ:   Jak vybrat trasu do Chorvatska

 

levné apartmány Rijeka
Ubytování v Rijece

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2018, Kategorie : Chorvatsko, Kvarner