Umag – historické město na břehu moře


ubytování Chorvatsko

Staré město Umag s přístavem je významné přímořské lázeňské středisko 7 km jižně od Savudrije. Je to také centrum rozlehlé spádové oblasti. Město Umag je jedním z východisek na cesty po Istrijském poloostrově, leží v jeho nejzápadnější části na pobřeží.

 

Dostat se sem ale není složité, od začátku dálnice A9 po přejetí hranic ze Slovinska je Umag pouhých 9 km. A pak vás již čeká historické město na břehu modrého moře, slunce a vše, co potřebujete k méně i vícedenním pobytům.

Historie

Oblast byla osídlena již na úsvitu lidské civilizace. dochovaly se stopy pravěkých pevnosti na okolních kopcích. Dochovaly se pozůstatky na pobyt Římanů, zejména Villa Rustica. Historie města je spojeno se starým Siparem, jehož ruiny lze nalézt na úzkém mysu 6 km severně od Umagu. Sipar byl v 9. století zpustošen piráty z Neretvy a pak se správa přenesla do Umagu. Oblast byla pod správou Benátek až do roku 1797, ale to neznamená, že zde byl stále klid. Umag zejména trpěl za válek s Janovem, například v roce 1370 byl vypleněn. Umag byl závislý zejména na zemědělství, zejména na vinařství.

Památky

umagSeverně od Umagu mezi osadami Katoro a Zambratia na úzkém poloostrově se nacházejí zříceniny starobylé pevnosti Sipar. Staré centrum města Umagu vyrostlo na malém ostrůvku odděleného od pevniny úzkým kanálem, což zabezpečovalo jeho obranu. Městské hradby byly stavěny již od 10. století a vstup do města byl jen přes padací most. Kostel sv. Rocha je z 16. století a za pozornost zde stojí stropní olejem malovaný výzdoba. V Městském muzeum jsou expozice věnované historii města, zejména ukázky starověké keramiky a řemesel. Navštívit můžeme i galerie, například známou Gallery Marin v centru města.

ČTĚTĚ:   Mali Lošinj

Okolí města nabízí další mnohé zajímavé cíle, například nejstarší maják na Jadranu v nedalekém městečku Savudrija.

Hospodářství města

Zeměpisná poloha Umagu mu zajišťuje možnost jeho intenzivního a dynamického růstu, dnes zejména cestovního ruchu, ale až po 2. sv. válce. Do té doby to bylo zejména zemědělství, jak již bylo zmíněno, úrodná půda svědčila pěstování tradičních středomořských plodin se zvláštním důrazem na olivy a vinnou révu. Vína zdejších vinařů patří mezi světovou špičku. Současně se vyvíjí nově popularizovaná agroturistika, která nejenže obohacuje turistickou nabídku, ale je také přispívá k ochraně přírodních hodnot regionu. Jinak se lze zmínit o Podravce, výrobku zdejší potravinové továrny, která navazuje na tradici potravinářského průmyslu již z počátku 20. století.

Cestovní ruch

Nevelké jádro starého města leží na poloostrůvku mezi dvěma mělkými zálivy, severní z nich je upraven na přístav, na jehož konci je jachtařská marina. Turistická oblast zahrnuje mimo Umagu i další letoviska, Puntu, Stella Maris, která je nejpěknější a kde v centru najdeme tenisový areál se 40 antukovými hřišti, kde se koná významný turnaje ATC Croatia Open. Ve zdejší v tenisové škole vyrostla někdejší tenisová hvězda N. Pilić. Mimo toho je zde široká umělá pláž s oblázky a pískem. K dalším osadám patří Katoro a Polynesia, ale spadá sem i Savudrija a Kanegra. Všechna letoviska jsou obklopena borovými lesy a další vegetací, vše parkově upravováno. Celá oblast nabízí také bohatý a rušný společenský život, v Umagu je také zařízení pro léčbu mořskou vodou, tzv. talasoterapii.

Oblast Umagu nabízí velké možnosti ubytování od špičkové kvality hotelů, nejlepší jsou pěti hvězdičkový Melia Coral s kasinem a Kempinski Hotel Adriatic, ale další se třemi či čtyřmi hvězdičkami, luxusní i rodinné orientované hotely, vily, apartmány nebo přírodní kempy. Je zde i velká nabídka restaurací, kde můžeme ochutnat místní speciality, zejména úpravy ryb a mořských plodů.

ČTĚTĚ:   Dingač - Borak

Hlavní ulice Umag je plná obchodů se suvenýry a produkty místních řemeslníků, zejména keramiky, obrazů, dřevěných výrobků a dalších, jako jsou olivový olej a vína.

ubytování Umag
Levné apartmány v Umagu

Umag – historické město na břehu moře
4.6 (92%) 5 hlas[ů]

4 Responses to Umag – historické město na břehu moře

 1. Marie Lengálová

  Je tam nadherne,rada se budu vracet

 2. Marie Lengálová

  Je tam nadherne,rada se budu vracet

 3. Pavlína Kubová

  byla jsem tam před 9.lety…hezké městečko 🙂

 4. Pavlína Kubová

  byla jsem tam před 9.lety…hezké městečko 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Istrie, Magazín