USA podpořily rychlý vstup Chorvatska do EU


ubytování Chorvatsko
Spojené státy americké vyjádřily přání, aby Chorvatsko vstoupilo do Evropské unie co nejdřív. EUobserver uvedl, že chorvatské ambice by nicméně mohl poškodit nesoulad s haagským tribunálem v otázce potrestání válečných zločinců.

„Doufáme, že Chorvatsko bude na dobré cestě ke členství co nejdříve. Samozřejmě v této záležitosti nemůžeme hlasovat, ale řadě našich partnerů jsme dali najevo, jak cenné by Chorvatsko bylo jako člen Evropské unie,“ řekla americká ministryně zahraničí Hillary Clinton po schůzce s chorvatským protějškem Gordanem Jandrokovicem.

Chorvatsko by chtělo dokončit přístupové rozhovory v polovině příštího roku. Vláda země přistoupila k řadě opatření proti organizovanému zločinu a rovněž dořešila hraniční spor se Slovinskem. Přesto může být přístup Chorvatska ohrožen, pokud Záhřeb nedoručí do Haagu protokoly, které se týkají vojenského tažení proti etnickým Srbům, které se odehrálo v roce 1995.

Chorvatsko nyní tvrdí, že potřebné dokumenty nemůže najít. Velká Británie a Nizozemsko pohrozily, že pokud v této věci neukáže Chorvatsko dobrou vůli, zablokují přístupové rozhovory. USA se nabídly, že nové kandidátské zemi s pátráním pomohou. Jandrokovic však uvedl, že tento problém si dokáže Chorvatsko vyřešit samo. Chorvatský ministr si je také jistý tím, že po jednání s evropskými politiky jeho kritici situaci vyhodnotí a změní svůj postoj.

Zdroj: Euroskop

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Hotel Marco Polo Gradac nejlepší mezi malými hotely
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska