Vápencový lom Fantazija: další důvod proč jet do Rovinj!


ubytování Chorvatsko

Jedno z nejkouzelnějších měst Istrijského poloostrova, ne-li celého Chorvatska, je Rovinj. Pokud jste ho navštívili, dáte nám jistě za pravdu. Již brzy budete moci nedaleko města navštívit úžasnou lokalitu, která byla nedávno vyčištěna. Pokud navštívíte lom Fantazija (Cava di Monfiorenzo), můžete si být jisti, že se nacházíte na světově unikátním místě, které nemá obdoby.

rovinj

Fantazija se stane novou turistickou atrakcí, kterou najdete 1,5 kilometru od Rovinj v oblasti Monfiorenzo. Jedná se o přírodní geologickou památku, která byla po mnoho let zakrytá divokou vegetací. Větve, kořeny a hromady listí byly odstraněny a nedávno bylo během dvou dnů z lomu odvezeno 36 metrů krychlových tohoto „přírodního nepořádku“.

Jedinečný lom s horninami staršími 130 milionů let!

Je to jeden z nejdůležitějších lomů na světě, který představuje jedinečnou sbírku uhličitanových hornin. Zajímavá není jen textura, ale také struktura ukazující genetické charakteristiky. Vědci z nich dokáží číst například oscilaci hladiny moře, změnu moře za přílivu a odlivu, organické procesy mořských řas a sinic apod. Lom je jedinečným příkladem vápencové sedimentologie a jako takový je jeden z nejdůležitějších a nejzajímavějších lomů na světě.

Skály tohoto lomu jsou starší více než 130 milionů let, tvrdí turistické sdružení v Rovinj. Město Rovinj využilo veškeré výhody této přírodní geologické památky a nyní bude sloužit jako další významná turistická atrakce nacházející se jen pár kilometrů od centra města. Nejde jen o zachování a obohacení přírodního děditství Chorvatska, ale také o to, ukázat tento geologický fenomén světového měřítka turistům.

Světový unikát se otevře koncem příštího roku

Ředitelka odboru řízení pro ekonomiku, veřejných zakázek a evropských fondů Martina Čekić Hek odtajnila, že první návštěvníky tato lokalita přivítá až koncem příštího roku.

 

ČTĚTĚ:   Ostrov Hvar - nejslunnější místo v Chorvatsku

levné apartmány Rovinj
Ubytování v Rovinj

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2019, Kategorie : Chorvatsko