Varaždin a lázně Varaždinske Toplice


ubytování Chorvatsko

Boom wellness center, který obecně v posledních letech vznikl, se samozřejmě dotknul i Chorvatska. Země, která si plně uvědomuje svůj potenciál a příležitosti plynoucí z fungujícího turistického zázemí.

Chorvatsko nyní neláká jen na své půvabné pobřeží, křišťálově průzračnou vodu a úžasné zátoky na jedinečných ostrovech. Nabízí turistům další služby, které se velmi rychle zlepšují a nabývají na luxusu. Mezi ně patří i termální lázně a wellness centra, která představují pro turisty, jenž si Chorvatsko oblíbili, další způsob, jak si užívat dny volna.

Chorvatské Záhoří – centrum termálních lázní

Mnoho termálních lázní se nachází na severozápadě země v oblasti, která je známá pod názvem Chorvatské Záhoří. To se rozkládá severozápadně od Záhřebu a zřídkakdy je centrem pozornosti projíždějících turistů. Je však věčná škoda projet tento kraj rychlostí blesku. Pozorným cestovatelům, který si svůj čas zde budou umět naplánovat, přinese oblast úžasné zážitky.

Chorvatské Záhoří

Varaždinske Toplice

Představujeme vám ty nejstarší termálně lázně Chorvatska. Vítejte v lázních Varaždinske Toplice!

Varaždinske Toplice byly založeny někdy v 17. století a v roce 1829 byly poprvé zpřístupněny veřejnosti. Začátkem 19. století došlo k velmi intenzivnímu rozvoji lázní. V té době se lázeňský provoz řídil principy lékařské vědy a zdejší procedury se svou kvalitou a poskytovanými službami zcela vyrovnaly jiným proslulým evropských lázním.

Varaždinske Toplice

V současné době sem lidé jezdí se svými revmatickými potížemi a problémy spojenými s pohybovým ústrojím. Léčivá voda vyvěrá na území dnešního parku z hloubky 1800 metrů a má teplotu 58 °C. Návštěvníci, kteří se sem přijedou léčit, si mohou užívat příjemné horké koupele. Součástí služeb je také rehabilitační centrum.

Lázně oblíbené za římské vlády

Pokud se však podíváme ještě hlouběji do historie, už v době Římské říše zde byly lázně v provozu. Je tedy hodně pravděpodobné, že toto území bylo po celou svou existenci hodně využíváno právě díky zřídlu termální vody. Nasvědčují tomu také nálezy starých mincí, které byly v těchto místech nalezeny. Mince pocházejí ze oblasti Balkánu, Itálie a Panonie (provincie Římské říše).

ČTĚTĚ:   Ruskamen u Omiše

Varaždinske Toplice

Od roku 1953 zde probíhají archeologické výzkumy, které dokazují to, že zde ve 2. století existoval rozlehlý areál. Bylo zde koupaliště s několika bazény, náměstí i basilika.

Půvabné okolí lázní

Lázně leží v krásné krajině s mírnými kopečky, kde vše nasvědčuje zdravému a vitálnímu životu. V okolí se rozléhají louky, vinice, ovocné sady i lesy. V údolí pod lesy protéká řeka Bednja.

Varaždin – vítá vás Malá Vídeň

Nedaleko lázní leží město Varaždin. Nabízí skvělé místo pro jednodenní výlet a třeba se vám tam zalíbí na tolik, že zůstanete několik dní.

Varaždin je malebné klidné město plné barokní architektury, mladých lidí, hudby a jízdních kol. Ne nadarmo se mu přezdívá „Malá Vídeň“. Má přibližně 47 000 obyvatel a průměrnou roční teplotu 10 °C. Přestože většina turistů jezdí na pobřeží, Varaždin by si alespoň krátkou návštěvu zasloužil. Patří mezi nejatraktivnější destinace z celého Chorvatska, které představuje turistické, kulturní, ekonomické a sportovní centrum severozápadní části země. A představte si, že kdysi dávno byl Varaždín dokonce hlavní město Chorvatska.

Město andělů, baroka a kultury

Co si všimnete ve Varaždinu hned po příjezdu je to, že vyniká velmi pozitivní a příjemnou atmosférou. Za svou přívětivost čistotu a krásu ulic bylo několikrát ohodnoceno Národní turistickou organizací.

Varaždin_Špancirfest

Varaždin je město andělů, kteří shlížejí z fasád krásných barokních domů, město plné barev a příjemných kulturních akcí. Nejznámjší z nich je Špancirfest, pouliční letní festival. Známý je také festival klasické hudby, Varaždinské barokní noci. Koná se vždy na podzim a oslavuje hudbu, barokní architekturu a autentické hudební nástroje.

Varaždin_hrad

Místo pro bohatou šlechtu

K obraně města byl vybudován Varaždinský hrad, který však nestojí na kopci. Byl postaven na absolutní rovině, což je vzhledem k účelu jeho stavby poněkud úsměvné. Naštěstí však nikdy nebyl napaden a tudíž nemusel Varaždin hlídat. Bůhví, jak by to dopadlo.

ČTĚTĚ:   Lozica u Rogoznice

Ve městě stojí mnoho bohatě zdobených paláců a městských domů, které potvrzují majetnost původních obyvatel a noblesní ráz města. V ulicích si můžete prohlédnout galerie, starožitnictví a vychutnat si kávu v příjemných kavárnách.

Varaždin

Jediné, co by se mohlo zdát, že tu chybí k dokonalosti, je Jadranské moře. Otázkou však je, zda by si město dokázalo zachovat svůj půvab, a zda by se mohlo pyšnit svou elegancí, klidem a příjemnou atmosférou, kdyby bylo v hledáčku každého turisty, který míří na pobřeží. Možná právě proto, že leží zde, v krásné vnitrozemské krajině Chorvatska, kde je skryto před davy turistů, dokáže město Varaždin okouzlovat ty, kteří si na něj najdou čas a na chvíli se zastaví.

 

levné apartmány Zagreb
Ubytování v Zagrebu

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko