Veletrh sušené šunky prosciutto na Istrii


ubytování Chorvatsko

V chorvatském regionu Istrie, patnáct kilometrů jihovýchodně od Pazinu se nachází vesnice Tinjan. Tinjan se v průběhu staletí stal pojmem ve výrobě pršutu, který se svou kvalitou a výjimečnou chutí řadí mezi nejlepší výrobky této lahůdky nejen v Chorvatsku, ale i v dalších středomořských zemích, kde je pršut také domovem.

Každý návštěvník Jadranu jistě při svých dovolených tento skvělý masný výrobek ochutnal; ostatně v našich lahůdkářstvích je již dnes pršut (prosciutto) víceméně součástí nabídky. Pršut je prostě výrobek z nejkvalitnější vepřové kýty zbavený pánevní kosti, nasucho nasolen mořskou solí, k níž se vtírají přírodní byliny a který se pak suší na vzduchu nebo se v některých krajích udí studeným kouřem. Pršut musí být do určité míry měkký, šťavnatý, musí mít specifickou vůni, chuť a barvu. Dokonalý pršut vděčí za svou chuť přesnému dodržování tradičních výrobních postupů a znalostí výroby, kvalitě masa, odrůdě prasete, z něhož je pršut vyroben, péči výrobců a jejich trpělivosti při výrobě, ale i povětrnostním podmínkám.

pršut

chorvatský pršut


Pršut se vyrábí v celém jadranském přímoří i ve vnitrozemí Chorvatska, ale v každé lokalitě se poněkud liší výrobní postupy, používané druhy koření, délka zrání aj. A jak již bylo uvedeno, někde se vyrábí bez uzení, jinde se udí studeným dýmem. A pak hraje roli i druh dřeva, které se pro uzení používá.
Istrie je tradiční oblastí výroby pršutu a zdejší pršut patří mezi nejvyhledávanější, nejoblíbenější a nejkvalitnější. Istrijský pršut se zásadně vyrábí bez uzení, jen sušením na vzduchu. A není proto divu, že se vesnice Tinjan v Istrii již po pět let mění každoročně v říjnu v centrum, v němž výrobci této pochoutky soutěží mezi sebou o ten nejlahodnější pršut. Koná se tu Mezinárodní veletrh pršutu (Internacionalni sajam pršuta – ISAP). Letos to bude od 21. do 23. října.

ČTĚTĚ:   120. výročí Botanické zahrady v Záhřebu

A tinjanský veletrh pršutu není žádná bezvýznamná akce. Je to prestižní přehlídka, v jejímž rámci probíhá soutěž od nejlepší pršut – o nejlepšího výrobce této lahůdky. Účast vystavovatelů bývá opravdu reprezentativní: přijíždějí výrobci z Itálie, Slovinska, Rakouska, Španělska, Bosny a Hercegoviny a dokonce až z Polska. A samozřejmě ze všech koutů Chorvatska.
Proč právě Tinjan má tu čest být hostitelem tohoto uznávaného festivalu? Je to proto, že v Tinjanu je zaregistrován největší počet výrobců pršutu a díky tomu byl Tinjan byl v roce 2006 vyhlášen „obcí istrijského pršutu“.
Že si široká veřejnost oblíbila tuto neobvyklou gastronomickou akci, svědčí i skutečnost, že se jí v minulém roce zúčastnilo na 15 tisíc návštěvníků. A letos se očekává ještě výrazný nárůst zájmu.
Na návštěvníky čeká kromě ochutnávek, možnosti nákupu a soutěže výrobců pršutu i bohatý program: folklorní vystoupení, sportovní soutěže a turnaje, lidové hry, taneční zábavy, koncerty, výtvarná výstava, program pro děti a jiné zábavní akce.
Na závěr hlavní soutěže Mezinárodního veletrhu pršutu odborná porota rozhodně o vítězích v jednotlivých kategoriích: nejlepší pršut uzený a nejlepších pršut neuzený, sušený na vzduchu. Následně budou návštěvníci moci ochutnat jak oceněné, ta i ostatní pršuty a koupit si ty, které budou jejich chutí nejlépe odpovídat. O velkém zájmu svědčí skutečnost, že se vloni prodalo na 500 kýt, z toho 300 nakrájených a 200 vcelku. Přitom cena kvalitního pršutu není rozhodně nízká – 1 kilogram se prodával za 400 kun.
Prodával se i nejdražší pršut na světe, a to španělská specialita z odrůdy vepře „Pata negra“. Prasata, jejichž maso se na tuto delikatesu používá, musela být poslední tři měsíce před porážkou živena výhradně žaludy. Labužníci, kteří ji chtěli ochutnat, museli sáhnout hluboko do kapsy – 1 kilogram stál 1000 kun.
Pro milovníky pršutu je to skutečně mimořádná příležitost, jak ochutnat největší delikatesy v oboru a zjistit, jak chutná opravdový pršut – šampion.

ČTĚTĚ:   Na Cres a Lošinj – Deník: den 4. a 5.
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko