Velikonoce v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je katolická země a slaví se zde také Velikonoce, je to nejdůležitější náboženský svátek v roce. I chorvatské Velikonoce, stejně jako ty naše katolické Velikonoce, se pojí s půstem, návštěvou kostelů, dobrým jídlem a také tradicemi. Pojďte se nyní s námi v tomto článku podívat, jak prožívají Chorvaté Velikonoce, hledejte podoby s českými tradicemi a zvyky.

Velikonoční půst

Čtyřicet dní před Velikonocemi je den Popelnice. Končí období karnevalů a nastupuje čas odříkání a půstu. Půst se dotýká především masa, alkoholu, kouření, ale třeba i sledování televizních pořadů. Každý věřící si vybírá minimálně jednu věc, kterou po čtyřicet dní obětuje a obejde se bez ní. Tímto půstem ukazuje a projevuje pokoru a obětavost před Bohem. Rovněž v tomto období člověk testuje sílu své vůle, zda jí má opravdu pevnou.

chorvatské velikonoce

Květná neděle

Týden před Velikonocemi je Květná neděle. Do kostela se v tento den nosí palmová nebo olivová větvička, kterou zde kněz posvětí. Olivová větvička představuje symbol čistoty a dlouhověkosti. Palmová větvička poukazuje, že na Cvjetnicu přijel Ježíš na oslíkovi do Jeruzaléma. Před něj lidé kladli palmové listy. Takovouto posvěcenou větvičku si pak lidé nosívají z kostela domů. Větvičku dávají na hezké a viditelné místo, aby přinášela celé rodině a hostům, kteří se v domě objeví, mír a blahobyt.

Hlídání Ježíšova hrobu

Velikonoční zvyk Dalmácie je starý asi 150 let. Dvanáct mladých mužů se převlékne za římské vojáky veden Judou. Ti na Velký čtvrtek přicházejí před oltář a zde mají za úkol hlídat oltář až do Velké soboty. Tito muži drží stráž před oltářem, kde je vystavěn simulovaný hrob Ježíše. V hlídání se střídají, jako v opravdové armádě. Na mši, která začíná o půlnoci na Velkou sobotu, se vypne světlo a hrob Ježíšův začne svítit. Stráž padne na zem a začne utíkat před Kristem, který vstal z mrtvých.

ČTĚTĚ:   Aktuálně: Teplota moře v Chorvatsku. Kde ji najít?

velikonoce v chorvatsku

Barvené vajíčko

I v Chorvatsku mají zvyk barvení vajec. Jde o symbol nového života. Barví se tradičně červenou řepou do červena a kapustou do modra. Vosk se využívá pro tvorbu ozdob a kreseb. To nejhezčí vajíčko se vyhrazuje pro lásku a dává se často s větou „toto vajíčko pro polibek dávám“.

ubytování Opatija
Levné apartmány v Opatiji

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2015, Kategorie : Magazín