Veselé Velikonoce v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Stejně jako u nás jsou symbolem Velikonoc („Uskrs„) v Chorvatsku malované kraslice.

Barevnému velikonočnímu vajíčku se v Chorvatsku říká „pisanica“. Vajíčka, symbol nového života, se barví v celém Chorvatsku. Říká se, že nejhezčí jsou v okolí Dubrovníku. Tradičně se barvilo cibulí a červenou řepou do červena, kapustou zase do modra. Vosk se používal pro vytváření ozdob a kreseb. V dnešní době, kdy už nadšení pro umělé barvy klesá, se lidé znovu vracejí k přírodním technikám barvení vajíček.

Jedním ze zvyků je přiťukávání si vajíčkem („tuckanje„). S jeho obdobou se můžete setkat třeba v Řecku, kde si lidé při setkání přiťukávají kraslicemi. V Chorvatsku jde spíše než o společenskou záležitost o soutěž. Ten, komu se nenakřápne skořápka, si přiťukává s dalším a dalším a dalším… Komu vydrží vejce nejdéle celé, vyhrává.

Další tradicí je požehnání jídla. Na Bílou sobotu nosí lidé do kostela jídlo, aby bylo požehnáno. Na konci mše se jídlo světí. Teprve po svěcení se může jíst.

Chorvaté také pletou pomlázky, nikoli však z vrbového proutí, ale z větví olivovníku.

Ve vnitrozemí Chorvatska se na oslavu Ježíšova zmrtvýchvstání chystají vysoké ohně, které se zapálí ráno na Velikonoce. Nejvyšší „krijes“ (přes 20m) se zapaluje ve vesnici Popovac Kalnički u města Kalnik Jen.

V mnohých chorvatských městech se na Velikonoce organizují oslavy, řemeslné trhy a tradiční tance v krojích. Koleda bohužel v Chorvatsku není.

Na ty, kteří mají raději ticho a klid, už čekají sluncem vyhřáté oblázky na zatím liduprázdných plážích Chorvatska.

Každopádně přejeme Vám všem příjemně prožité a veselé Velikonce neboli Sretan Uskrs !
velikonoce v Chorvatsku

velikonoce v Chorvatsku

velikonoce v Chorvatsku

velikonoce v Chorvatsku

velikonoce v ChorvatskuVelikonoční výzdoba v chorvatském městě Grabovnica vytvořila rodina Salajova. Jejich zahradu zdobí více než 2700 velikonočních předmětů, jako jsou vejce, zajíci, slepice a kohouti. Všechny dekorace v noci svítí

ČTĚTĚ:   Lze uskutečnit svatbu v Chorvatsku?
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Magazín