Vesnice s podivnými jmény. Co vás čeká v Podprsence, Kalhotkách a Míchaných vejcích?


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je nádherná země a občas nás v lecčems dokáže překvapit a pobavit.

Máte rádi chorvatské vesnice a malá městečka? My pro vás dnes máme opravdové lahůdky. Vesničky, které nesou docela vtipná jména. Přijdou vám slova, jako jsou Kajgana, Grudnjak nebo Gačice, klasické chorvatské názvy vesnic? Někdy stojí za to, podívat se na překlad. Úplně tak klasické názvy to totiž nejsou.

Máte rádi míchaná vejce? Navštivte vesnici Kajgana

Vesnici Kajgana najdete jihovýchodně od Záhřebu. Na počátku tisíciletí v ní žilo 300 obyvatel, dnes je jich tam ještě méně. Ti, kdo tam žijí, se ale mohou pochlubit tím, že pochází z místa s poněkud neobvyklým vaječným jménem. Kajgana v překladu totiž znamená „míchaná vejce“. A aby toho nebylo málo, koná se tu dokonce i festival míchaných vajec! Jsme si jistí, že pokud sem zavítáte, bez toho, aniž byste tady vejce ochutnali, neodjedete. Název Kajgana původně prý nemá s míchanými vejci jako takovými nic společného. Údajně vesnice dostala svůj název podle potoka, který se tak jmenoval dříve.

Festival míchaných vajec

Když pocházíte z vesnice, která se jmenuje Míchaná vejce, nezbývá vám asi nic jiného, než holdovat vejcím a účastnit se jedinečného vaječného festivalu míchaných vajec.

Letos v květnu se konal poprvé. Vznikl prý tak, že jedna paní připravovala míchaná vejce závodníkům jakéhosi cyklistického závodu, který tudy vedl. Ten už se sice nekoná, ale myšlenka přípravy míchaných vajec tak nějak zůstala do dnešních dnů, až se z ní právě vyklubal těnto vtipný festival. A to v takové míře, že se ho účastnilo 10 týmů a dokonce si přijeli zasoutěžit i lidé z hlavního města. Každý tým dorazil se svým vlastním receptem.

Co očekávat od Podprsenky? Myslíte, že také festival?

Na východě Chorvatska leží další vesnička se zajímavým jménem. Jmenuje se Grudnjak, což v překladu znamená podprsenka. Možná, že pánové zpozorněli, ale pokud si myslíte, že se tu snad koná nějaký podprsenkový festival, tak vás zklameme. Tuto vesničku obývají 4 lidé a pochybujeme, že by tu něco takového někdo z nich chtěl organizovat.

ČTĚTĚ:   Vstupné do národních parků Chorvatska 2012

Zátoka Gačice – skvělé místo s lechtivým názvem

Od podprsenky už to není daleko ke kalhotkám. Na první pohled slovo Gačice zní úplně normálně. Zátoku s tímto názvem najdete na slunném a oblíbeném ostrově Hvar, konkrétně na jeho severním pobřeží asi 20 km od přístavu Sučuraj. Blízko od ní se nachází exotická robinzonáda, najdete tu soukromou pláž a moře je tu krásné. Tak proč ji dali Chorvati jméno Kalhotky? To je totiž překlad slova Gačice. A městečko Gačice leží ještě také v Bosně a Herzegovině.

Až budete příště projíždět chorvatskými vesničkami s neznámými jmény, hoďte si je do překladače. Třeba narazíte ještě na něco mnohem vtipnějšího!

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2023, Kategorie : Chorvatsko