Vis – kouzelný chorvatský ostrov z pohádky


ubytování Chorvatsko

Pro všechny turisty, kteří chtějí uprchnout před hlukem a shonem velkých měst, je vhodný prázdninový pobyt na některém z překrásných, skrytých ostrovů ve Středozemí. Na tyto ostrovy nejezdí tolik turistů jako do letovisek na pevnině. Lze zde prožít idylickou dovolenou v nádherné přírodě. Britský list „Financial Times“ nedávno zařadil mezi pět takových turistických ostrovních „perel“ také chorvatský ostrov Vis.

Dalmatský ostrov Vis je jednou z méně navštěvovaných turistických destinací. Ani v hlavní sezoně zde není velký nával turistů. Proto si hosté opravdu užijí přírodních krás i pobytu v malebných letoviscích. Ostrov Vis má svým hostům co nabídnout, i když zde nejsou luxusní hotely, mariny a restaurace. Nejvíce si jej oblíbili jachtaři. Není zde tak rozmanitá nabídka večerní zábavy, ale zato najdete restaurace s výtečnou nabídkou pokrmů z čerstvých domácích ryb a jiných místních specialit. K jídlu vám doporučí zdejší víno, které patří k těm nejlepším. Užijete si Středomoří, jaké bylo kdysi a jaké v jiných letoviscích již neexistuje. Jak napsal autor článku Tom Robins, na ostrově Vis vás namísto mohutných hotelových budov a spousty turistů čeká nádherná příroda s voňavým středomořským porostem, louky plné rozmarýnu, levandule, háje fíkovníků, olivovníků a vinice. Na ostrově je mnoho pustých pláží a skrytých zátok, do nichž se dostanete pronajatým vodním skútrem. Turistů je zde málo pravděpodobně proto, že ostrov Vis leží daleko od pevniny. Plavba na Vis trajektem z města Split trvá dvě hodiny. Dalším, důvodem je to, že byl ostrov Vis mnoho let námořní základnou. Z tohoto období zde dodnes zůstaly stopy, zvláště v přístavu a v pevnosti na kopci.

Z Visu si lze udělat výlet do Modré jeskyně (Modra spilja) na ostrově Biševo. Když do ní připlujete kolem poledne a moře bude klidné, naskytne se vám nádherná podívaná. Sluneční paprsky totiž pronikají otvorem do jeskyně, odrážejí se od bílého dna a osvětlují vnitřek jeskyně modrým světlem. Předměty ve vodě pak mají stříbřitou barvu. Pro turisty je návštěva Modré jeskyně dech beroucí podívaná.

ČTĚTĚ:   Co možná nevíte o kamenné vesnici Dol na Brači

Na ostrově Vis je mnoho kulturně-historických památek. Největší jsou trosky antické Issy. Na poloostrově Prirovo lze spatřit trosky antického divadla a veřejných lázní. V moři kolem ostrova leží mnoho vraků potopených válečných i obchodních lodí. Spočívají na mořském dně a jejich prohlídka je dobrodružným zážitkem pro potápěče.

“Dědictvím ostrova je velmi skutečný pocit poklidu – toho, co Chorvaté nazývají fjaka, což přibližně znamená línou náladu. Zpomalené tempo života zapůsobí i na vás“, tvrdí autor článku v britském listu „Financial Times”.

Turistické sdružení Splitsko-dalmatské župy
www.dalmatia.hr

Ubytování na ostrově VIS a okolí

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2012, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko