Víte, na co si dát pozor na dovolené a při cestování, když vás trápí vysoký krevní tlak?


ubytování Chorvatsko

Léto je před námi, a tak se mnozí z vás chystají na dovolenou. To, že može léčí je prostě zažitý fakt. Ale pobyt u moře může přinášet i jistá rizika, zvlášť lidem s vysokým tlakem. Pojďte se s námi podívat, na co si dát pozor, pokud i váš krevní tlak dosahuje vysokých hodnot.

Dlouhý pobyt na slunci, vysoké letní teploty, dusné a teplé počasí nebo teplotní šoky – to všechno zatěžuje kardiovaskulární systém. Zvládání těchto dnů je těžké i pro zdravého člověka. Pro člověka s hypertenzí je to ovšem mnohem horší.

vysoký tlak v Chorvatsku

U pacientů s vysokým krevním tlakem rozhodně není pravidlo, že teplejší dny = vyšší krevní tlak. Naopak u mnoho lidí tyto letní měsíce přináší pacientům zlepšení a úlevu. Proč? Vyšší teploty rozšiřují cévy, a tak se sníží i jejich krevní tlak. I tak to ale neznamená, přestat se hlídat nebo užívat léky. Co všechno představuje nebezpečí pro hypertoniky?

Na co si dát pozor

Ať už máte nejlepší léta za sebou, nebo jste mladí jedinci trpící hypertenzí, měli byste vědět, co všechno vám v létě hrozí. Nejde jen o horké letní dny s vysokými teplotami. Nebezpečí může představovat i náhlé změny klimatu, extrémně nízké teploty, klimatizované místnosti nebo vypečená auta. Všechny tyto aspekty mohou u člověka s hypertenzí způsobit kolaps.

Jak již bylo řečeno, u někoho můžou teplé dny způsobit naopak snížení krevního tlaku a mírné zlepšení. Je ale důležité pamatovat na to, že to pro vás není “normální” stav a je třeba jej konzultovat s vaším lékařem. Rozhodně nezapomeňte dostatečně pít nebo brát dál léky.

Nežádoucí účinky léků na snížení krevního tlaku mohou způsobit problém při cestování. Projevují se zvláště při stresu. Obzvlášť při přepravě letadlem může docházet k obtížím. Tělo v letadle reaguje na situaci a dochází ke změně tlaku a dehydrataci organismu. Často si tedy vystresovaní lidé dají v letadle více tabletek a poté v cizí zemi řeší nedostatek léků a shánějí je po všech čertech.

ČTĚTĚ:   Jaký je aktuální kurz chovatské kuny?

Pokud na dovolené máte v plánu relaxovat a chcete si užít pořádný wellness, rozhodně byste si měli nastudovat, jak na saunování. Protože i sauny mají své pravidla a mohou vám přitížit. Ale existují i různé kúry na stabilizování krevního tlaku, které jistě stojí za to vyzkoušet.

Rovinj, Chorvatsko

Jak přežít horko bez újmy

Existuje několik pravidel pro lidi s vysokým tlakem, kterých je potřeba se v letních měsících držet. Pojďme si je představit

Pravidelná kontrola

I když se cítíte zrovna dobře, měli byste pravidelně svůj tlak měřit. Krevní tlak se může změnit z minuty a minuty. Zajímat byste se měli nejen o vysoké hodnoty, ale i ty příliš nízké. Prostě jakákoliv změna tlaku by neměla být zanedbána a měli byste ji prokonzultovat s lékařem.

Opatrně s klimatizací

Klimatizace je užitečná věc. Ale může nadělat paseku i u zdravého člověka. Způsobuje nachlazení nebo angíny. Také díky ní tělo při odchodu z klimatizované místnosti do teplého dne zažívá teplotní šok. Tyto šoky jsou velmi nebezpečné pro všechny, zejména pro lidi s vysokým krevním tlakem a můžou přivodit kolaps.

Proto to s ní nepřehánějte. Doporučený teplotní rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je maximálně 5°C. To platí i u klimatizací aut.

Aklimatizujte se

Při příchodu do chladnější místnosti nebo naopak do horkého prostoru si dejte čas na aklimatizaci. Nebojte se posadit, napít se a dopřát si trochu odpočinku.

Dodržujte pitný režim

Nedostatek tekutin je problém drtivé většiny lidí. Při nedostatku tekutin, ale tělo trpí a zvlášť v létě je potřeba tento příjem zvýšit. Ideálně bychom měli vypít tolik vody, aby se nedostavil pocit žízně. Spotřeba vody je ovšem individuální. Za normálního stavu by zdravý člověk měl vypít alespoň 2,5 litru denně. Ovšem v letních měsících by se příjem měl vyšplhat až na 4 litry. Pokud navíc vykonáváte fyzicky náročnou práci v horkém prostředí, je doporučeno vypít dokonce 8-10 litrů.

ČTĚTĚ:   Dovolená v okolí Vranského jezera

U lidí s hypertenzí je ale nutné příjem vody opravdu vyvážit. I nadbytek vody může škodit. Proto se držte ideálu 2,5l a pak pravidlem: “piju, dřív než mám žízeň.” Důležité je pít opravdu čistou vodu.

tlak v Chorvatsku

Nepřehánějte to s alkoholem

Je známé, že nadměrná konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak. Což může mít za následek kardiovaskulární příhody. Zejména v teplém dni může i jedno pivo s člověkem zamávat. Proto nepijte jenom s Mírou, ale i s mírou.

Při koupání pozor

Už nejste děti, i když se tak mnozí z vás mohou stále cítit. Proto rozhodně NIKDY NESKÁKEJTE do žádné vody. Nejenže se můžete zranit, protože zvlášť v moři, lomech apod nevíte, co je pod hladinou a jaká je tam hloubka. Ale především voda může být příliš studená a náhlá změna teploty může mít za následek infarkt.

Zodpovědné cestování

Ať už jedete kamkoliv nezapomeňte si sebou přibalit tlakoměr a dostatek léků. Změna prostředí, teploty a stres z aktuálního dění mohou mít za následek kolísání krevního tlaku. I když váš tlak byl stabilizovaný, nemusí to tak i zůstat. Dále si také vezměte dostatek léků, lepší je mít nějaké do zásoby, než potom v cizině shánět “svojí značku.” A i když je vám zrovna dobře, za žádných okolností léky bez konzultace s lékařem nevysazujte.

Na slunce ve vhodnou dobu

V České republice je největší teplo mezi 11 a 15 hodinou. Zejména pak v jižních zemích jako je Chorvatsko nebo Španělsko mohou teploty v tuto hodinu dosahovat extrémních hodnot. proto se v tuto dobu slunci raději vyhněte. Zdržujte se ve stínu, kde je chládek a pravidelně se ochlazujte.

Mít krevní tlak pod kontrolou je to nejdůležitější co můžete udělat. Pamatujte, mít vysoký krevní tlak nebolí, horší to je s potom s následky. Nezanedbávejte péči o sebe a chraňte se před nepříznivými vlivy. I tak si lze dovolenou u moře náležitě užít a aby vás nekleplo z cen najděte si levné ubytování přímo od majitelů apartmánů na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Víte, na co si dát pozor na dovolené a při cestování, když vás trápí vysoký krevní tlak?
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko