Vlak Jadran expres 2010 už nepojede


ubytování Chorvatsko

Rekreanti, kteří pro cestu k moři do Chorvatska volili jako dopravní prostředek přímý vlak z Česka, si letos budou muset vybrat jiný způsob dopravy. České dráhy totiž nevypraví přímý rychlík Jadran z Prahy do Splitu, který poprvé vyjel před devíti lety.

Na letošní rok 2010 zahraniční železnice změnily totiž statut vlaku Jadran expres a převedly ho z vlaku vedeného ve veřejném závazku na spoj komerční. Tím se zcela změnil systém a současně i ekonomika jeho provozu. Zatímco dříve se o náklady dělily všechny země a jejich národní železnice, nový systém znamenal převedení všech nákladů na cestu z Prahy až do Splitu na České dráhy. Výrazně by tak vzrostly náklady na provoz vlaku, které by museli platit cestující v podobě výrazně dražší jízdenky, nebo České dráhy. Proto tento speciální spoj v letní sezóně Chorvatsko 2010 nepojede.

Jadran expres byl zaveden před devíti lety jako charterový sezónní spoj. Protože ani po několika letech nevydělal na svůj provoz, byl v sezóně 2006 zrušen. O rok později byl do jízdních řádů opět zaveden, ale s řadou změn. Na rozdíl od předchozích let byl veden nikoliv přes Rakousko, ale Maďarsko. Tato změna znamenala oproti minulosti prodloužení cestovní doby. Vlak byl v letní sezóně provozován denně jako běžný vlakový spoj v závazku veřejné služby. Využívaly ho tak cestující i na kratší trasy, např. z Prahy do Pardubic nebo do Brna, a na úhradě jeho ztráty se podílely i veřejné rozpočty všech zúčastněných zemí. Díky tomu bylo možné provozovat expres Jadran ekonomicky vyrovnaným způsobem.

Vlak Jadran expres

Vlak Jadran expres

Letos se však zahraniční železnice rozhodly změnit statut Jadranu a převedly ho z pravidelného závazkového spoje v komerční charterový spoj. Ani přes usilovnou snahu Českých drah a jednání, která trvala až do poloviny letošního ledna, se toto rozhodnutí nepodařilo zvrátit. České dráhy by tak musely zaplatit provoz vlaku z Prahy až do Splitu, což by se promítlo do značného zvýšení ceny jízdenky. Češi by museli uhradit zahraničním železnicím veškeré náklady, které jsou spojeny s jízdou expresu Jadran i v Maďarsku a v Chorvatsku. Z těchto důvodů tedy vlak Jadran expres 2010 nevyjede.

Loni trvala Jadranu cesta z Prahy do Splitu necelých 21 hodin. Rodiče se dvěma dětmi stála zpáteční jízdenka necelé čtyři tisíce korun, pokud chtěli přepravit také automobil, zaplatili další tři tisícovky navíc.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska