Vlny na Jadranu. Ta poslední nejvyšší mířila na Dubrovník!


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko na podzim a v zimě přináší trochu jiné zážitky než v létě. Místo poklidných vlnek se na moři mohou objevit obrovské vlny za doprovodu pěkně silného větru. Až by jeden řekl, že se nachází u pobřeží Atlantického oceánu a ne na pláži u Jadranu! A právě teď nedávno, 12. listopadu, jedna velká vlna dorazila téměř až k Dubrovníku!

Vlna se svou maximální výškou 10,87 metrů byla zaznamenána v moři nedaleko Dubrovníku v blízkosti malého ostrova Sv. Andrija. Letošní vlna je zároveň nejvyšší potvrzenou a zaznamenanou vlnou. Předběhla svou výškou tu, která žebříčku doposud vévodila a objevila se v Jaderském moři v roce 1986 (10,8 metrů). Obě tyto vlny byly vyvolané větry jugo, typickými pro chorvatské pobřeží.

Bura a jugo, větry, kterých se mnohdy zaleknou i ostřílení mořští vlci!

S Chorvatskem máme všichni spojené koupání v klidném čistém moři, opalovačku a pohodovou letní atmosféru plnou slunce a vysokých teplot. Slova bura a jugo však mění celý obrázek klidného a pohodového Chorvatska v drsný chladný kraj s dramatickým podnebím.

Pokud budete nějakou dobu trávit v Chorvatsku mimo letní sezónu, jistě se vám tyto silné jihovýchodní větry představí v plné své kráse. Nejsou to každopádně žádní andílci a dokáží způsobit i materiální škody. Také odvážní a větrem ošlehaní námořníci mají před těmito větry respekt a nevydávají se na moře, neboť jsou si vědomi nebezpečí, které vlny vyvolané těmito větry přináší.

Jugo bývá přezdívaný „náladový vítr“

Může se objevit kdykoliv, a to dokonce i v létě. Nejčastěji se s ním ale setkáte na jihu právě na podzim a v zimě. Jugo se dá předvídat a přichází postupně a časem sílí. Přezdívku „náladový“ dostal hlavně proto, že může pěkně zacloumat i s vaší náladou a mnohým přináší bolest hlavy. Ruku v ruce s ním totiž jde déšť, chladno i bouřky a může trvat pěkně dlouho. V první fázi se dá díky němu dobře plachtit. Jakmile však nabere na síle, je lepší se před ním někam schovat, protože může na moři způsobit pěkný chaos v podobě vysokých vln. Takových jako ta, která se nedávno zvedla nedaleko Dubrovníku.

ČTĚTĚ:   Štědrý den Zorana Horvata

Oproti tomu bóra (chorvatsky bura) fouká v nárazech. Může začít vát okamžitě, z mnoha směrů a velkou silou. Jedná se o velmi nepředvídatelný a silný vítr, který už potrápil hodně námořníků. Může dosáhnout rychlosti až 250 km/hod. Letní bóra netrvá zpravidla déle než 3 dny. Někteří zkušení milovníci adrenalinového plachtění právě na bóru čekají, ostatní by jí měli raději ustoupit a s plavbou počkat, než se přežene. Třeba někde v útulné vinárničce s výhledem na divoké moře!

 

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2019, Kategorie : Chorvatsko