Vyhněte se cestou do Chorvatska dálnicím. Poradíme jak


ubytování Chorvatsko

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Chorvatsku a cestovat vlastním automobilem, budete jistě porovnávat jednotlivé trasy a vybírat podle svých představ a priorit. Kdo chce být na místě co nejdříve, pak může celou trasu až k Jaderskému moři absolvovat po dálnici. Pojede-li přes Rakousko a Slovinsko, tak od Mariboru začíná v Chorvatsku dálnice hned za hranicemi a vede až do Záhřebu. Nejfrekventovanější trasa o prázdninách vede z Prahy přes Brno do Mikulova, pak přes Vídeň, Graz, Maribor atd.

Croatia CoastNa všech dálnicích se pochopitelně neobejdete bez platné dálniční známky příslušného státu. Ovšem existují i trasy, které se vyhýbají dálnicím. Cesta bude sice o trochu delší, zato bez dálničních poplatků a navíc budete mít větší možnost poznat novou krajinu nebo se někde zastavit na kratší či delší prohlídku některého místa. Vyžaduje to však velkou pozornost, abyste nevjeli na některý dálniční názezd a zcela nečekaně se neocitli na dálnici. Pak by vám bylo málo platné dohadování s partnerem, kdo to přehlédl. Hrozila by vám pokuta, neboť policie bývá v tomto ohledu nekompromisní. Zejména ve Slovinsku jsou policisté velmi agilní, a pokud byste byli nuceni zaplatit pokutu ve výši několika stovek eur, mohlo by vám to někdy i znemožnit další pokračování v cestě.
Kdo tedy nechce platit poměrně vysoké poplatky za slovinské dálnice, může se jim vyhnout například tak, že z rakouské dálnice A9 použije sjezd č. 226 na Mureck. Odbočí doleva pod dálnici a jede směr Mureck, který se projede po hlavní silnici a na konci města se odbočí vpravo na ocelový obloukový most přes reku Mur. Následuje slovinské Trate a pak se pokračuje po silnici č. 433 až do Lenartu. Odtud po silnici 229 až do Ptuje. Odtud existuje několik tras, ale nejlepší je asi držet se modrých značek na Záhřeb. Abyste se vyhnuli i posledním 200m slovinské dálnice, kde policie doslova číhá s pokutovými bločky, držte se stále „vlevo“ a raději jeďte do centra Ptuje a za nádražím na světelné křižovatce odbočte opět vlevo na Mariborskou cestu. Pokud byste pokračovali dál po hlavní, ocitnete se na placeném úseku dálnice.
Jiná varianta vede přes Maďarsko, kde se rovněž můžete vyhnout zdejší nové dálnici tak, že za Gyorem se dáte směrem na Balaton. Budete se kochat krásnou krajinou, ale budete nuceni se přizpůsobit značnému provozu zastaralého vozového parku maďarského venkova.

ČTĚTĚ:   Kam letos do Chorvatska?
Vyhněte se cestou do Chorvatska dálnicím. Poradíme jak
4.3 (85%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Magazín