Na výlet s dětmi


ubytování Chorvatsko

Chorvatské pobřeží je známo svou členitostí a kopcovitým terénem, který láká k výšlapům. Podle fyzické zdatnosti i chutě dětí se s nimi můžete vydat na průzkumné výpravy, obdivovat úžasnou krajinu a delší chůzi prokládat hrami i odpočinkem. Důležité je vhodné vybavení nejen pro dospělé, ale i pro děti.

13Místy ostré a drsné chorvatské vápencové skály vyžadují i pro děti pevnou obuv, která by však kvůli vysokým teplotám v létě neměla být extrémně teplá, ale hodně prodyšná. Ve vyšších polohách Dinárského pohoří se i v létě může hodit teplá bunda. Na pobřeží postačí i v chladnějším podzimním období svetr a nepromokavá větrovka. Na tůry do hor jsou vhodnější dlouhé kalhoty, neboť některé cesty jsou poměrně zarostlé. Na mapách bývá charakter cesty poznamenán.

Vždy je třeba myslet na ochranu proti palčivému sluníčku a dávat dětem pokrývku hlavy, případně i sluneční brýle. Od šesti nebo sedmi let nosívají děti svůj batůžek, přičemž jim dospělí samozřejmě ulehčí od bund a dalších těžších věcí. Správná váha dětského ruksaku by měla být menší, než deset procent váhy dítěte.
Pro dospělé jsou do terénu vhodné teleskopické hůlky, které usnadňují výstup i sestup tím, že se váha těla rozloží z kolen do horní části těla. Tomu je však třeba se nejdříve naučit, a proto jsou pro malé děti hůlky zcela zbytečné. Důležitou součástí výbavy na výlet je zásoba pití.

Před různými kolami a sladkými džusy je lepší dávat přednost vodě, čaji nebo hodně ředěnému džusu. K svačině je dobré kombinovat čerstvé ovoce a zeleninu, obložené chleby a něco sladkého jako zákusek. Vyplatí se brát sebou také hroznový cukr, který je důležitou zásobárnou energie pomáhající tělu velmi rychle při vyčerpání a pocitech závratě. Červené krvinky a mozek jsou totiž zcela odkázány na doplnění energie prostřednictvím glukózy, tedy hroznového cukru.

ČTĚTĚ:   Kam na jachtu do Chorvatska
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Magazín