Výlet po venkovských sídlech


ubytování Chorvatsko

Na jižní a západní straně Zábřehu se nachází hned několik měst a vesniček, které stojí za pozornost. Všechny místa spojuje dálnice A1 a kromě snadné dostupnosti, zde najdete i značný počet architektonických a historických památek.

Značnou část z nich, můžete spatřit již podél silnice, která vede ze Zaprešiće u Záhřebu k vrchovině Zagorje. Šlechta je zde nechala postavit poté, co pominula hrozba tureckého vpádu. Po skončení 2. světové války, byla většina domů znárodněna, opravena a sloužila k různým příležitostem.

Rezidence Brezovica

Slavná rezidence Brezovica byla vystavěna v 16. století za příspěvku rodiny Draškovićů. O téměř dvě století později, byla přestavěna na barokní zámek a sloužila, jako luxusní hotel. Rezidence má tvar písmena U a v přední části se nachází dvě nárožní věže, které podtrhují celé kouzlo rezidence Brezovica.

Výlet po venkovských sídlech

Vila Kerestinec

Jihozápadně od Záhřebu se nachází krásná vila se čtvercovým půdorysem. Vila Kerestince byla postavena v roce 1575 na základech starších stavení, které patřili rodu Erdödyů. Během 2. světové války sloužila jako vězení pro mnohé vzbouřence s režimem. Vila se nachází v samotném srdci krásného parku a v současné době slouží jako kasárny.

Novi Dvori

Novi Dvori je neorománská stavba stojící nedaleko Zaprešiče. V období 1801-1859 byla sídlem bána Josipa Jelačiće. Dům je obklopen parkem a v roce 1991 prošel menší obnovou. V přední části se honosí portikus s terasou, který zdobí vysoký stupňovitý štít. Součástí pozemku, je i rodinná hrobka.

Výlet po venkovských sídlech

Januševec

Sídlo Januševec bylo postaveno v roce 1830 a má charakteristický obdélníkový půdorys. Je vzdálené 6 kilometrů od Zaprešiće. Budova patří mezi nejkrásnější neoklasicistní architekturu v Chorvatsku. Uprostřed palladiánské fasády, se nachází portikus se třemi oblouky a čtyřmi sloupy. Celou stavbu pak uzavírá velký štít.

Výlet po venkovských sídlech
Levné apartmány u Záhřebu

Výlet po venkovských sídlech
Ohodnoťte

One Response to Výlet po venkovských sídlech

  1. Petr Podrázký

    A já myslel, že je tam Záhřeb…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Magazín