Výlet po venkovských sídlech


ubytování Chorvatsko

Na jižní a západní straně Zábřehu se nachází hned několik měst a vesniček, které stojí za pozornost. Všechny místa spojuje dálnice A1 a kromě snadné dostupnosti, zde najdete i značný počet architektonických a historických památek.

Značnou část z nich, můžete spatřit již podél silnice, která vede ze Zaprešiće u Záhřebu k vrchovině Zagorje. Šlechta je zde nechala postavit poté, co pominula hrozba tureckého vpádu. Po skončení 2. světové války, byla většina domů znárodněna, opravena a sloužila k různým příležitostem.

Rezidence Brezovica

Slavná rezidence Brezovica byla vystavěna v 16. století za příspěvku rodiny Draškovićů. O téměř dvě století později, byla přestavěna na barokní zámek a sloužila, jako luxusní hotel. Rezidence má tvar písmena U a v přední části se nachází dvě nárožní věže, které podtrhují celé kouzlo rezidence Brezovica.

Brezovica

Vila Kerestinec

Jihozápadně od Záhřebu se nachází krásná vila se čtvercovým půdorysem. Vila Kerestince byla postavena v roce 1575 na základech starších stavení, které patřili rodu Erdödyů. Během 2. světové války sloužila jako vězení pro mnohé vzbouřence s režimem. Vila se nachází v samotném srdci krásného parku a v současné době slouží jako kasárny.

Novi Dvori

Novi Dvori je neorománská stavba stojící nedaleko Zaprešiče. V období 1801-1859 byla sídlem bána Josipa Jelačiće. Dům je obklopen parkem a v roce 1991 prošel menší obnovou. V přední části se honosí portikus s terasou, který zdobí vysoký stupňovitý štít. Součástí pozemku, je i rodinná hrobka.

Zaprešič

Januševec

Sídlo Januševec bylo postaveno v roce 1830 a má charakteristický obdélníkový půdorys. Je vzdálené 6 kilometrů od Zaprešiće. Budova patří mezi nejkrásnější neoklasicistní architekturu v Chorvatsku. Uprostřed palladiánské fasády, se nachází portikus se třemi oblouky a čtyřmi sloupy. Celou stavbu pak uzavírá velký štít.

ubytování Záhřeb
Levné apartmány u Záhřebu

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Historická Dalmácie

One Response to Výlet po venkovských sídlech

  1. Petr Podrázký

    A já myslel, že je tam Záhřeb…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Magazín