Výšlap snů na nejvyšší horu Velebit


ubytování Chorvatsko

Nejvyšší horou chorvatského pohoří Velebit je Vaganski vrh. Jeho nadmořská výška je 1758 metrů a nachází se v jižní části pohoří poblíž kaňonů Velika a Mala Paklenica a přibližně 10 kilometrů na severozápad od letoviska Starigrad. Patří do horského systému Dinárských hor.

Celý Velebit má délku 150 km a vede podél chorvatského pobřeží, kde vytváří těžko průchodnou horskou hradbu mezi mořem a vnitrozemím. Pohoří můžete rozdělit na 3 části: severní Velebit je plný skalních labyrintů, střední část je bohatá na lesy a louky, jižní má zase nejvyšší vrcholy.

Původním názvem pohoří Velebit byla Mintagna della Morlacca. Zní vám to italsky? Ano, název totiž pochází z doby, kdy byly i hory pod vládou Benátčanů. Morlacca je odvozeno od slova „mauros“, což byly černý pastýři, neboli valašských Romů.

Připravte se na náročnou túru na vrchol

Chcete-li tento vrch zdolat, výšlap si nejvíce užijete, vydáte-li se sem právě z výše zmíněného přímořského města Starigrad. Buďte připraveni na náročnou túru, která vám zabere 12-14 hodin, která však rozhodně bude stát za to. Vrch sám o sobě není nijak zajímavý, jinak je to však se samotnou cestou, kterou začnete přímo u moře. Cesta vede nádhernou velebitskou krajinou a patří k největším zážitkům pěší turistiky, a to nejen v Chorvatsku.

Trasa je obtížná, mnozí ji ujdou na jeden zátah, někdo využije přenocování na chatě Ivine vodice. Ať tak či onak, je důležité mít zásobu pitné vody cca 3 litry na osobu) a kvalitní obuv.

Nahoru vedou 3 různé trasy. Dvě z nich vedou od západu na východ a jsou součástí hřebenového přechodu. Pro přímý výstup je tedy určena trasa jedna, která vede takto: Seline-Mala Paklenica-Veliko Močilo-Ivine vodice-Vaganski vrh-Dom Paklenica-kaňon Velika Paklenica. Její délka je přibližně 30 kilometrů.

ČTĚTĚ:   Válka za nezávislost

Ze Starigradu do Male Paklenice

Celodenní pochod od Mala Paklenica, na vrch a zpět přes Velkou Paklenici může trvat až 14hodin. Začíná se brzy ráno v letovisku Starigrad, odkud se vydáte do obce Soline cca 3 km a poté pěšinou do Male Paklenice, která je většinu roku bez vody.

Buďte obezřetní a dejte si pozor na jedovaté hady. Vyskytuje se tu zmije růžkatá. Cesta vede trávou, smíšenými lesy, až se dostanete se na polanu Veliko Močilo, která je obklopená lesy. Představuje nádherné místo pro malou přestávku. Nachází se tu několik pramenů vody. A řadí se mezi jedno z největších napajedel zvěře. Proto se klidně může stát, že uvidíte například medvěda! Pravděpodobnost to sice není velká, ale nikdy nevíte. Pokud nebudete mít to štěstí, můžete se alespoň pokochat krásnými výhledy na hory.

Zastávka v chatě Ivine vodice

Budete-li stezkou pokračovat dál, dojdete k jediné horské boudě, chatě Ivine vodice, kde můžete přespat. Je tu i kuchyňku s nádobím. Potom se pokračuje strmě vzhůru na hřeben Sveti brdo. Půjdete trávou a tady si dejte pro změnu pozor na zmije.

Čeká vás závěrečné stoupání a jste na vrcholu! Tady zažijete ten úžasný a osvobozující pocit svého malého vítězství Svůj dojem a pozdrav můžete zapsat také do vrcholové knížky.

Cesta dolů do Velké Paklenice

Dolů se schází přes turistickou chatu Dom Paklenica, která bývá často cílem většiny turistů vydávajících se na krátké procházky. Cesta vede nedaleko nádherných vodopádů do působivého kaňonu Velika Paklenica. Přes vstupní bránu NP Paklenica a osadu Marsovići se dostanete zpět do Starigradu.

Někdo jiný vám může doporučit cestu opačnou: začít u kaňonu Velka Paklenica brzy ráno. Ano i to je možné. V každém případě však doporučujeme, abyste si koupili mapu. Ideální je 1 : 25 000 Národní park Paklenica, kterou seženete například u prodavačů pohlednic a suvenýrů ve Velké Paklenici.

ČTĚTĚ:   ostrov Vis - neobjevený ostrov snů Chorvatska

levné apartmány Starigrad Paklenica
Ubytování ve Starigard Paklenica

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2018, Kategorie : Chorvatsko