Výstava suvenýrů v Opatiji a muzeum neandertálců v Krapině


ubytování Chorvatsko

Pro toho, kdo se rozhodne strávit velikonoční svátky na Kvarneru a bude si chtít při svém pobytu koupit nějaký pěkný suvenýr, bude tím správným typem již sedmý ročník výstavy „Kvarner Expo 2010“, která se koná od 31. března do 3. dubna v Opatiji, v samém srdci lázní, ve výstavním stanu na známé opatijské pláži Slatina.

Autentické ruční výrobky, různé pochoutky a zvláštní nápoje, šperky, oblečení a mnohé další pozoruhodné předměty jistě zaujmou návštěvníky, kterým budou ještě dlouho připomínat krásné chvíle odpočinku u zdejšího moře.

Suvenýr z Kvarneru

Suvenýr z Kvarneru

Počet vystavovatelů každoročně stoupá a současně se zvyšuje i kvalita vystavených výrobků. Ti nejlepší si odnesou hodnotné ceny.

Cestou na Kvarner se také můžete zastavit v novém  „Muzeu krapinských neandrtálců“ v Krapině.

Jadranka Kosor, předsedkyně chorvatské vlády, otevřela 27. února „Muzeum krapinských neandrtálců“ (Muzej krapinskih neandertalaca) ve městě Krapina, které se nachází v severozápadním Chorvatsku, v kraji zvané Chorvatské Záhoří (Hrvatsko Zagorje). Jde, jak zdůraznil přítomný ministr kultury Božidar Biškupić, o muzeum světového významu; nachází se na místě, kde před 125 tisíci lety žil neandrtálský člověk.

V roce 1899 našel místní učitel J. Rehorić na kopci Hušnjakovo na okraji Krapiny první pozůstatky neandrtálského člověka a poslal svůj nález významnému chorvatskému paleontologovi Dragutinu Gorjanovićovi Krambergerovi. Po šest let zde tehdy pod vedením profesora Krambergera pracoval tým odborníků na vykopávkách v jeskyni Hušnjakovo a v přilehlém lese a objevil nejbohatší a nejpočetnější naleziště pozůstatků neandertálského člověka (Homo sapiens neanderthalensis, též Homo krapinensis). Ve zdejší jeskyni bylo nalezeno 876 lidských kostí, zčásti jejich úlomků, avšak ani jedna úplná kostra, ani úplná lebka. Kosti pocházejí z jedinců ve stáří 2 až 40 let. Jsou stále objektem zkoumání a živých vědeckých debat, kulatých stolů a odborných setkání. Kromě lidských kostí našlo se na Hušnjakovu velké množství zvířecích pozůstatků, např. kostí nebo zubů jeskynních medvědů, vlků, losů, nosorožců a dalších zvířat. Významné jsou i nálezy kamenných nástrojů, z nichž mnohé pocházejí z ještě starších období než nálezy neandrtálského člověka.

Muzem neandertálců Krapina

Muzem neandertálců Krapina

O neandertálském člověku z Hušnjakova byla napsána a vydána řada vědeckých prací. Autorem prvních děl, jež byla velkým přínosem evropské i světové vědě, byl jeho objevitel, profesor Dragutin Gorjanović Kramberger, autorem těch nejnovějších je současný významný chorvatský paleontolog Jakov Radovšić. Ten je spolu s architektem Željkem Kovačićem tvůrcem nového muzea v Krapině.

ČTĚTĚ:   Promenáda podél průlivu sv.Ante v Šibeniku

Muzeum vybudované mezi dvě kopci – Hušnjakovo a Josipovac – na okraji města Krapina zaujímá plochu 1 200 m2 ve dvou poschodích. Expozice využívá nejmodernější multimediální prostředky a další špičkové technologické vymoženosti. Neandrtálský člověk je zde představen formou hyperrealistických soch, a to v různých životních situacích. Sochy jsou dílem francouzské sochařky Elisabeth Daynes, která se slavnostní vernisáže též zúčastnila. Muzeum seznamuje návštěvníky mj. i s historií vzniku planety, s jejími prvními organizmy a s vývojem života i člověka na Zemi. Součástí prohlídky muzea je promítáním šestnáctiminutového filmu o životě krapinského neandertálského člověka.

Iniciátorem projektu muzea bylo před dvanácti léty město Krapina; jeho realizace se pak ujala vláda Chorvatské republiky, která jej investičně zajistila. Pro Chorvatsko má vybudování muzea mimořádný význam, neboť jím výrazným způsobem doplňuje paleontologickou historickou mapu Evropy.

O zahraniční návštěvníky jistě nebude mít nouzi, neboť Krapina se nachází přímo u dálnice od slovinsko-chorvatského hraničního přechodu Macelj do Záhřebu (Autocesta Zagreb-Macelj).

Otevření muzea ze zúčastnila řada významných chorvatských osobností, a to jak odborníků, tak i členů vlády a dalších orgánů chorvatské státní správy.

Otevírací doba muzea:
Od 1. dubna do 30. září: 9 – 18 hod.
Od 1. října do 31. března: 9 – 16 hod.
V pondělí je zavřeno.

Vstupné:
Děti, studenti a důchodci: 25 kun.
Dospělí: 50 kun.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko