Významní sochaři o a sochy Chorvatska


ubytování Chorvatsko

V Chorvatsku žilo mnoho významných umělců a především sochařů. Chorvaté jsou také národem, který hodně ctí velké osobnosti z historie, jež se zasloužili o slávu své země v různých oborech. To jsou dva hlavní důvody, proč se v každém sebemenším chorvatském městě či vesnici setkáte s nějakou více či méně významnou sochou nebo pomníkem.

Mezi hlavní sochaře první poloviny 20. století se v Chorvatsku řadí Ivan Meštrović, jehož jméno jste již možná slyšeli. Světově proslulý sochař z Francie A. Rodin o něm dokonce prohlásil, že se jedná o největší fenomén mezi současnými evropskými sochaři.

Ivan Meštrović

Významné stavby Meštroviće po celém Chorvatsku, především ve Splitu

Meštrović pocházel z Dalmátského Záhoří, ale jeho srdce bilo pro městečko zvané Drniš, které leží cca 30 km severovýchodně od Šibeniku. Působil ve Vídni a dostal se na vídeňskou Akademii výtvarných umění. Jeho tvorba však vznikala také v Paříži, Záhřebu i Splitu. Právě tady najdete Meštrovićovu galerii. Nachází se v domě, kde umělec žil a měl svůj ateliér. Tématem jeho tvorby bylo většinou náboženství, mateřství a ženské tělo.

Ivan Meštrović

Mezi jeho monumentální díla patří například Mauzoleum rodiny Račićů v Cavtatu, památnk neznámého hrdiny v Bělehradu, obří socha biskupa Řehoře Ninského ve Splitu a také Mauzoleum rodiny Meštrovićů ve vesnici Otavice, kde se sochař narodil.

Branislav Dešković je dalším významným sochařem Chorvatska. Nejraději sochal psy.

V galerii v Bolu na ostrově Brač najdete průřez díly sochaře Branislava Deškoviće i díla jiných chorvatských umělců. Dešković se narodil v roce 1883 v malém městečku Pučišća na severu ostrova Brač v domě, který býval renezančním palácem ze 16. století. Nyní je po rekonstrukci a můžete se v něm ubytovat. Byl totiž přestaven na luxusní hotel.

Hlavním motivem Deškovićových soch byly psi. Tvaroval jejich podoby z kamene, hlíny nebo z kovu. Studoval umění ve Vídni i v Benátkách, avšak nejdůležitější pro něj byl pobyt v Paříži. V roce 1918 vytvořil právě v tomto evropském inspirujícím městě velikou skicu pro pomník Vítězství svobody, který dostal prezident Wilson jako výraz vděčnosti. Dílo Vítězství svobody a Lidový tribun zdobí veřejný prostor v Bolu.

ČTĚTĚ:   Bol na ostrově Brač má jednu z nejhezčích evropských pláží

Výšlap k soše odvážné dívky Mily Gojsalić u města Omiš

O bývalém pirátském městě Omiš toho už bylo napsáno hodně. Málokdo však ale ví o obrovské soše, která trůní na kopci podobně jako socha Krista Spasitele nad brazilským hlavním městem Rio de Janeiro. Autorem je opět Ivan Meštrović. Vytvořil sochu dívky, ke které se váže legenda. Praví, že v době, kdy byla země okupována Turky, tato krásná dívka jménem Mila Gojsalić vlezla do stanu tureckého náčelníka a svedla ho. Když usnul, vkradla se do skladu zbraní, zapálila ho a s ním i celý turecký kemp. Turkové ji honili, až doběhla k útesu, od kterého odvážně skočila dolů do hlubin řeky Cetiny, kde našla smrt.

Omiš

Na sochu se můžete vypravit, je to cesta sice do kopce, ale výhledy rozhodně stojí za to

 

levné apartmány Split
Ubytování ve SplituX

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2018, Kategorie : Chorvatsko