Z Česka na Makarskou. Která trasa je nejlepší?


ubytování Chorvatsko

Každoročně se do Chorvatska vypraví téměř milion Čechů. Jednou z nejoblíbenějších destinací je už po několik desetiletí Makarská riviéra. Víte, jak se na ni nejrychleji a nejpohodlněji dostanete?

Čeští turisté jezdí do Chorvatska různými trasami. My si v článku přiblížíme trasu Praha-Makarska přes Rakousko a Slovinsko, kterou může minimálně částečně využít většina republiky. Urazíte na ní 1 135 kilometrů za necelých 11 hodin jízdy, přesněji za 10 hodin a 48 minut. K tomuto času si však ještě připočtěte čas strávený na benzínkách, ať si naplánujete odjezd dobře.
cesta na makarskou

Praha-Makarská. Zn. Pohodlí nade vše

Pokud vyjíždíte z Prahy, nejvíce se vám vyplatí vyrazit po D1 na Brno. Ač na dálnici často probíhají práce na silnice, stále se jedná o poměrně rychlou a plynulou variantu, jak se dostat z republiky.

Tip: Doporučujeme odjíždět do Chorvatska v odlišné časy než zbytek nedočkavých dovolenkářů. Například vyjet ihned po předání závěrečného školního vysvědčení je vyloženě taktická chyba, která se vám může po cestě vymstít nejednou kolonou.

U Brna sjeďte z dálnice směrem na Vídeň, projeďte okrajem Mikulova a na hraničním přechodu Mikulov/Drasenhofenvjeďte do Rakouska. Přímo na přechodu zastavte a kupte si rakouskou dálniční známku. Když přechodem jen projedete, nevadí. Dálniční známku seženete také na benzínce kousek za hranicemi. 10denní známka vás vyjde na 9 eur a dvouměsíční na 26,2 eur. Jestliže se v Chorvatsku zdržíte déle než 10 dnů, je tedy nejvýhodnější si koupit 10denní známku na cestě tam a novou 10denní známku na cestě zpět. Z přechodu jeďte na Vídeň, kterou projede po dálnici a pokračujte na Graz. Po dvou hodinách jízdy minete i ten a už to budete mít jen kousek do Slovinska.

Máte rádi dobrodružství? Naklikejte si v navigaci přes Slovinsko cestu mimo dálnice. Raději rychlou jízdu bez komplikací? Pak si stejně jako my kupte ještě před hraničním přechodem Spelfeld/Šentilj měsíční slovinskou dálniční známku za 30 eur a Slovinskem doslova profrčíte.

Do Chorvatska vstoupíte na hraničním přechodu Gruškovje/Macelj. Když se vyhnete nejnabitějším časům, je dost pravděpodobné, že na český pas nebo občanský průkaz vás pohraničníci nechají v klidu projet. Výhodou moderních chorvatských silnic je fakt, že si nemusíte kupovat dálniční známku – mají totiž systém mýtných bran, které vás zkasírují vždy až na konci úseku. Příjemné zpestření jednotvárné dálniční jízdy představují chorvatské tunely, skrz které se dostanete až k moři. Kolem Zagrebu a Karlovace jen totiž jen projedete a za poměrně krátkou chvíli už při výjezdu z tunelu Sveti Rok zahlédnete v dálce moře. Chcete-li si rozdělit cestu do Chorvatska na dva dny, máte výbornou příležitost – právě se totiž nacházíte nedaleko národního parku Paklenica, kde se natáčel Vinnetou.

Jestli jedete dál, projedete kolem Zadaru, Šibeniku a Splitu a už vás čeká poslední úsek cesty – tunel Sveti Ilija, za kterým už se nachází pobřeží střední Dalmácie s Makarskou Riviérou. Tunel je od roku 2018 bez poplatků. Za tunelem už Makarskou nemůžete minout, stačí sledovat cedule podél silnice a za 15 minut jste v Makarské!
makarska

Benzínky, toalety, svačiny a další nezbytnosti na cestě

Po celou cestu budete průběžně potkávat čerpací stanice a motoresty a v případě potřeby můžete sjet z okruhů a dálnic do měst a tam nakoupit v supermarketu, co budete potřebovat. Ale pokud si nachystáte svačiny do auta, výrazně tím ušetříte čas a můžete pojíst na kterémkoliv odpočívadle nezávisle na přítomnosti benzínky. Co se toalet týká, jejich stav bohužel často odpovídá náporu turistů a nejedná se tedy zpravidla o procházku růžovou zahradou. Jestliže patříte mezi na hygienu choulostivější jedince, doporučujeme s sebou na toaletu pro jistotu brát dezinfekční gel na ruce a alespoň dvě balení papírových kapesníků. A na nohy nejlépe uzavřenou obuv.

Na dovolenou si sjednejte pojištění

Jakmile opustíte hranice České republiky, měli byste mít sjednané minimálně cestovní pojištění pro sebe a svou rodinu. Určitě se ale také překontrolujte podmínky svého havarijního pojištění, abyste v případě poruchu automobilu nezůstali v cizině bez pomoci. Takový odtah auta přes několik států totiž dovolenou dost prodraží. Srovnání potřebných pojištění provedete jednoduše na srovnávacích portálech ePojištení a Srovnejto, kde si nabídky pojišťoven porovnáte během pár minut.

Tip na závěr: máte vždy problém s nacpáním všech věcí do auta? Přečtěte si článek o tom, jak se úsporně sbalit na dovolenou.


levné apartmány Makarska
Ubytování v Makarské

Ohodnoťte

One Response to Z Česka na Makarskou. Která trasa je nejlepší?

  1. Rasto Gaba

    Graz Zagreb od Madarov len pokuty

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2018, Kategorie : Jižní Dalmácie - Split