Z Česka na Makarskou. Která trasa je nejlepší?


ubytování Chorvatsko

Každoročně se do Chorvatska vypraví téměř milion Čechů. Jednou z nejoblíbenějších destinací je už po několik desetiletí Makarská riviéra. Víte, jak se na ni nejrychleji a nejpohodlněji dostanete?

Čeští turisté jezdí do Chorvatska různými trasami. My si v článku přiblížíme trasu Praha-Makarska přes Rakousko a Slovinsko, kterou může minimálně částečně využít většina republiky. Urazíte na ní 1 135 kilometrů za necelých 11 hodin jízdy, přesněji za 10 hodin a 48 minut. K tomuto času si však ještě připočtěte čas strávený na benzínkách, ať si naplánujete odjezd dobře.
cesta na makarskou

Praha-Makarská. Zn. Pohodlí nade vše

Pokud vyjíždíte z Prahy, nejvíce se vám vyplatí vyrazit po D1 na Brno. Ač na dálnici často probíhají práce na silnice, stále se jedná o poměrně rychlou a plynulou variantu, jak se dostat z republiky.

Tip: Doporučujeme odjíždět do Chorvatska v odlišné časy než zbytek nedočkavých dovolenkářů. Například vyjet ihned po předání závěrečného školního vysvědčení je vyloženě taktická chyba, která se vám může po cestě vymstít nejednou kolonou.

U Brna sjeďte z dálnice směrem na Vídeň, projeďte okrajem Mikulova a na hraničním přechodu Mikulov/Drasenhofenvjeďte do Rakouska. Přímo na přechodu zastavte a kupte si rakouskou dálniční známku. Když přechodem jen projedete, nevadí. Dálniční známku seženete také na benzínce kousek za hranicemi. 10denní známka vás vyjde na 9 eur a dvouměsíční na 26,2 eur. Jestliže se v Chorvatsku zdržíte déle než 10 dnů, je tedy nejvýhodnější si koupit 10denní známku na cestě tam a novou 10denní známku na cestě zpět. Z přechodu jeďte na Vídeň, kterou projede po dálnici a pokračujte na Graz. Po dvou hodinách jízdy minete i ten a už to budete mít jen kousek do Slovinska.

Máte rádi dobrodružství? Naklikejte si v navigaci přes Slovinsko cestu mimo dálnice. Raději rychlou jízdu bez komplikací? Pak si stejně jako my kupte ještě před hraničním přechodem Spelfeld/Šentilj měsíční slovinskou dálniční známku za 30 eur a Slovinskem doslova profrčíte.

ČTĚTĚ:   Sevid - jižní Dalmácie

Do Chorvatska vstoupíte na hraničním přechodu Gruškovje/Macelj. Když se vyhnete nejnabitějším časům, je dost pravděpodobné, že na český pas nebo občanský průkaz vás pohraničníci nechají v klidu projet. Výhodou moderních chorvatských silnic je fakt, že si nemusíte kupovat dálniční známku – mají totiž systém mýtných bran, které vás zkasírují vždy až na konci úseku. Příjemné zpestření jednotvárné dálniční jízdy představují chorvatské tunely, skrz které se dostanete až k moři. Kolem Zagrebu a Karlovace jen totiž jen projedete a za poměrně krátkou chvíli už při výjezdu z tunelu Sveti Rok zahlédnete v dálce moře. Chcete-li si rozdělit cestu do Chorvatska na dva dny, máte výbornou příležitost – právě se totiž nacházíte nedaleko národního parku Paklenica, kde se natáčel Vinnetou.

Jestli jedete dál, projedete kolem Zadaru, Šibeniku a Splitu a už vás čeká poslední úsek cesty – tunel Sveti Ilija, za kterým už se nachází pobřeží střední Dalmácie s Makarskou Riviérou. Tunel je od roku 2018 bez poplatků. Za tunelem už Makarskou nemůžete minout, stačí sledovat cedule podél silnice a za 15 minut jste v Makarské!
makarska

Benzínky, toalety, svačiny a další nezbytnosti na cestě

Po celou cestu budete průběžně potkávat čerpací stanice a motoresty a v případě potřeby můžete sjet z okruhů a dálnic do měst a tam nakoupit v supermarketu, co budete potřebovat. Ale pokud si nachystáte svačiny do auta, výrazně tím ušetříte čas a můžete pojíst na kterémkoliv odpočívadle nezávisle na přítomnosti benzínky. Co se toalet týká, jejich stav bohužel často odpovídá náporu turistů a nejedná se tedy zpravidla o procházku růžovou zahradou. Jestliže patříte mezi na hygienu choulostivější jedince, doporučujeme s sebou na toaletu pro jistotu brát dezinfekční gel na ruce a alespoň dvě balení papírových kapesníků. A na nohy nejlépe uzavřenou obuv.

ČTĚTĚ:   Ruskamen u Omiše

Na dovolenou si sjednejte pojištění

Jakmile opustíte hranice České republiky, měli byste mít sjednané minimálně cestovní pojištění pro sebe a svou rodinu. Určitě se ale také překontrolujte podmínky svého havarijního pojištění, abyste v případě poruchu automobilu nezůstali v cizině bez pomoci. Takový odtah auta přes několik států totiž dovolenou dost prodraží. Srovnání potřebných pojištění provedete jednoduše na srovnávacích portálech ePojištení a Srovnejto, kde si nabídky pojišťoven porovnáte během pár minut.

Tip na závěr: máte vždy problém s nacpáním všech věcí do auta? Přečtěte si článek o tom, jak se úsporně sbalit na dovolenou.


levné apartmány Makarska
Ubytování v Makarské

Ohodnoťte

One Response to Z Česka na Makarskou. Která trasa je nejlepší?

  1. Rasto Gaba

    Graz Zagreb od Madarov len pokuty

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2018, Kategorie : Jižní Dalmácie - Split