Za antikou do Chorvatska


ubytování Chorvatsko

Milujete antiku a její architekturu? Na cestování po Itálii nebo Řecku však nemáte finance? Pak vyzkoušejte třeba Chorvatskou, protože i to vám dokáže nabídnout nádherné antické památky, díky kterým si budete připadat jak v Římě, nebo Athénách.

Vyzkoušejte například Split. I když se vám to může zdát dost nepravděpodobné, i zde se dají krásné antické památky nalézt, stačí jen hledat. Za časů římského císaře Diokleciána byl největším klenotem chrámového okrsku palácový chrám zasvěcený bohu Jupiteru, za jehož syna se Dioklecián považoval a kterého měl v opravdu velké úctě.

Ve své době se jednalo o chrám s pravoúhlým půdorysem, který stál na vysokém podstavci. Součástí chrámu byla předsíň se šesti sloupy, která se však nedochovala. Co se ovšem dochovalo je vysoký portál, který je velice bohatě zdobený a také nádherná kazetová výzdoba stropu, která je dnes podtržena efektním nasvícením.

V raném středověku byl chrám přeměněn na kapli sv. Jana křtitele a podzemní krypta, do které se právě tímto chrámem vstupovalo, byla zasvěcena sv. Tomášovi. Během středověku se podoba celého chrámu několikrát proměnila a změnila se v baptisterium. Poslední odpočinek zde nalezla celá řada splitských duchovních.

Diokleciánův palác Split Chorvatsko

Celá kaple je jakousi směsicí nejrůznějších stylů a vlivů, které na území nejen Splitu, ale celého Chorvatska přinesly nejrůznější uchvatitelé. V kapli se tak nachází kamenný kříž na podstavci, ale před chrámem stojí na stráži hned cela řada kamenných sfing. Ty nechal přivést Dioklecianus a to v počtu dvanácti kusů. Původně byly tyto sfingy umístěny v paláci faraona Thutmose III. a představují vůbec nejstarší památku ve splitu, jejíž stáží přesahuje 3 500 let.

V momentě, kdy se tohoto chrámu nabažíte až dost, můžete si prohlédnout ještě další dva chrámy v chrámovém okrsku. Tyto chrámy byly zasvěceny Venuši a Kybelinovi a jsou také velice zachovalé.

ČTĚTĚ:   Cyklistika v Chorvatsku

ubytování Split
Levné apartmány ve Splitu

Ohodnoťte

One Response to Za antikou do Chorvatska

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2015, Kategorie : Magazín