Zadar a nedaleká plážová letoviska


ubytování Chorvatsko

Dalmácie láká každoročně tisíce turistů na své krásné pobřeží, historická města, příjemnou atmosféru i dobré jídlo. Moderním centrem severní Dalmácie je letovisko Zadar, kam vás právě zveme. Ale to není vše. Mnozí turisté přijíždějící do Chorvatska vlastním autem, často během svého pobytu mění destinace. Máme proto pro vás tipy také na pár míst jižně od Zadaru. Právě tady se vám naskýtá jedinečná možnost vyměnit během okamžiku město plné kultury za pobyt u krásných, klidných pláží

Zadar

Město Zadar leží u Jadranského moře v severní části Dalmácie. Přímo před ním v průzračně čistém moři se rozprostírá dlouhý ostrov Ugljan. Čím si Zadar získá každý rok srdce mnoha turistů? Určitě je to tím, že se jedná o velmi příjemné, krásné a historické město. Starobylé centrum láká všechny, kdo se zajímá o historii, kulturu a také ty, kteří jen chtějí nasávat úžasnou atmosféru z kamenných uliček a starých domů.

Zadar a Ugljan

Město má 75 tisíc obyvatel, není to tedy žádné malé letovisko. Se svou velikostí se řadí na pátou příčku z celého Chorvatska. Patří k němu 7 malých ostrovů a z druhé strany najdete Rovné pláně, které umožňují městu se rozšiřovat bez problému dál a dál do vnitrozemí.

Co si v Zadaru nenechat ujít

To, že nejkrásnější chvíle asi strávíte v historickém centru města, je pravděpodobně zbytečné připomínat. Za povšimnutí stojí renezanční stavba Pevninská brána ze 16. století, která bývala součástí opevnění města. Určitě nevynechejte kostel sv. Donáta z 9. století, který představuje jednu z nejvýznamnějších sakrálních staveb z této doby vůbec.

Zadar

Ani kdybyste chtěli, tak rozhodně neminete románskou katedrálu sv. Anastázie, která zde původně stála ve 12. století, dokud nebyla vypálena o jedno století později Benátčany. Ve 14. století byla znovu obnovena. Dejte si tu námahu a vyjděte až nahoru do zvonice. Naskytnou se vám překrásné výhledy na město Zadar.

ČTĚTĚ:   Jak ušetřit a najít ideální místo na dovolenou? Využijte výhody včasných rezervací

Kromě starobylých staveb, které na vás dýchají svou dlouhou historii, nabízí město Zadar také moderní umění. Hlavním představitelem jsou Mořské varhany a Pozdrav Slunci.

Zadar

Hudební a vizuální zážitky na promenádě

Mořské varhany představují zvláštní a jedinečný hudební nástroj, na který však nehrají lidé, ale moře, respektive jeho vlny. Varhany jsou složeny z 35 trubek o různých průměrech. Na nich jsou umístěny píšťaly, které dokážou vydávat 7 akordů.

Zatímco Mořské varhany se postarají o váš hudební zážitek, Pozdrav Slunci se postará o ten vizuální. Nachází se hned u Mořských varhan a má podobu velkého kruhu s průměrem 22 metrů. Kruh je složen ze 300 skleněných desek , pod kterými jsou umístěné solární moduly.

Zadar

Při západu slunce zde můžete pozorovat kouzelnou hru světel s barevnými efekty.

Pláže v Zadaru a v jeho okolí

Pokud budete ubytovaní přímo v Zadaru, můžete navštěvovat městskou oblázkovou pláž Kolovare, která je považovaná za jednu z nejlepších na Jadranu. Ostatní pláže, které najdete jižně od města můžete navštívit v rámci denního výletu autem nebo změnit lokalitu. Po tom, co jste se dosyta nabažili kultury a historie ve městě, je někdy fajn vyrazit do klidu menších letovisek.

Bibinje: letovisko klidné dovolené

Jen několik kilometrů jižně od Zadaru narazíte na příjemnou obec Bibinje, která vás očaruje svou kouzelnou atmosférou. Kolem tohoto malého letoviska najdete 4 kilometry pláží. Tou hlavní je Punta Rožica. Pláž s Modrou vlajkou najdete také v přístavu Marina Dalmacia. Na sever od Bibinje leží ostrov Vir, který je s pevninou spojen mostem. Co takhle zkusit najít opuštěnou příjemnou pláž právě tady?

Sukošan a okolní pláže

A ještě pro vás máme jeden tip na krásnou destinaci jižně od Zadaru. Je jím letovisko Sukošan s rozlehlým pobřežím a klidnými zátokami. Jedná se o známý přístav a dokonce je to jeden z nejlépe vybavených v celém Chorvatsku.

ČTĚTĚ:   Hledáte na dovolené klídek? Barbariga je skvělé místo!

Co však bude pro turisty zajímavější, je koncentrace pláží, na kterých si můžete užívat slunce, teplo a moře. Nejznámější je městská pláž Dětský ráj, která je známá svým pozvolným vstupem do moře. Můžete si zde půjčit lehátka i slunečníky a zajít do místní restaurace. Na severní straně Sukošanu najdete pláž s palmami Zlatna luka a příjemné oblázky s pozvolným vstupem nabízí také pláž Makarska.


levné apartmány Zadar
Ubytování v Zadaru

Zadar a nedaleká plážová letoviska
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2017, Kategorie : Chorvatsko