Zajímavá spojka na ostrov Brač – Stomorska


ubytování Chorvatsko

Stomorska je jedno ze známých místo v Dalmácii, kam se jezdí především za mořem, sluncem, sportem a zábavou. Vydejme se tam i krátce nyní, i když jen v řádcích a mezi řádky.

Poloha a doprava

Letovisko Stomorska leží na severovýchodním pobřeží ostrova Šolta. Je to 17 km severovýchodně do Splitu a stejně tak severozápadně do Trogiru. Protože se Stomorska nachází na ostrově, lze se sem dostat po moři, pravidelná linka vede odsud do Splitu s mezipřistáním v Rogači, ale také je spojení na sousední ostrov Brač do přístavu Milna. Po ostrově je možno se dopravit po silnici D111.

Historie

Stomorska je nejstarší pobřežní vesnicí na Šolta a známá je od 17. století. Ovšem jsou tu stopy po daleko starších obyvatelích, nad obcí najdeme řadu prehistorických mohyl, na vrchu Vela Straža stávala illyrijská pevnost. Ostrov stála na hranicích mezi Osmanskou říší a Benátskou republikou, proto byl často pleněn, zejména se vyznamenávali piráti z Omiše. Již v 14. století zde žili lidé, jméno vsi bylo odvozeno od kostela Panny Marie Stomorinské. V té době zde byl klášter Santa Maria na Šoltě, píše se zde i jakémsi hradu.

Protože Stomorska je velmi blízko Splitu, vozilo se odsud do města dřevo, vápna, maso, ryby, olej, víno, mandle, rohovník , fíky a med. Olivový olej a víno byly vyváženy plachetnicemi i do Itálie. Dnes jich tu zbylo už jen pár a místo místních produktů vozí turisty na výlety kolem pobřeží a na sousední ostrovy Brač a Hvar.

5870645869_d77bf6919c_z

Památky

Molo s kotvištěm v zálivu bylo postaveno na počátku 19. století. Kostel sv. Mikuláše na východní straně obce pochází z roku 1870. Pěkná je i zřícenina vápenky z roku 1916.

Cestovní ruch

Stomorska se rozprostírá podél několika na sebe navazujících zátok s krásnými oblázkovými plážemi. Nabídka a možnosti pro rekreaci jsou v obci na velmi dobré úrovni. Je zde například spousta restaurací, které nabízejí nejrůznější dalmatské speciality,jako jsou domácí víno Dobričić, místní olivový olej Šoltanka, šoltanský perník Paprenjak nebo rozmarýnový med. V městečku jsou dále k dispozici kavárny, pizzerie, trafiky, obchody s potravinami, stánky se suvenýry, informační stánek pro turisty a bankomat. Kavárny a taverny nabízejí i živou hudbu pro milovníky nočního života, ale najdete tu i moderní disco-bar. Ve Stomorské jsou pořádány časté rybářské zábavy.

ČTĚTĚ:   Chorvatská venkovská sídla

5871211400_f5dcc90fe6_z

K dispozici je zde hlavní pláž přímo v centru Stomorska, který má velmi snadný přístup do moře. Stomorska se může pochlubit dalšími krásnými oblázkovými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Koupat se ovšem můžete i v jiných částech pobřeží, jež je tvořeno plochými přírodními kameny, které jsou zárukou soukromí. Nabízejí se zde i projížďky na loďkách. Na své si přijdou i sportovci, pro plavání jsou zde výborné podmínky a také pro potápění. Do centra ostrova můžete vyrazit na turistické a cyklistické výlety, případně využít místní tenisové kurty.

Turistika zde má bohatou tradici a první hotel tu byl postaven již v roce 1938. Protože jde o malou obec, je ideálním místem pro toho, kdo chce prožít klidnou dovolenou a nepřelidněné pláže. Stomorska nabízí dobré možnosti ubytování, například apartmány Sidrana, Pelegrino a Ivo.

ubytování Brač
Levné apartmány na ostrově Brač

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2015, Kategorie : Magazín