Zajímavosti o Pule, které vás mohou překvapit


ubytování Chorvatsko

Historické město Pula, které leží na jihovýchodním pobřeží Istrie, je jednou z nejoblíbenějších destinací celého Chorvatska. Každý, kdo Istrii navštěvuje, se v Pule alespoň zastavil. O tomto krásném městě s historií starou 3000 let existuje spoustu zajímavostí a faktů, které vám možná unikly. My vám přinášíme ty nejzajímavější.

Město je otevřené komukoliv odkudkoliv

Pula byla vždy známá jako město uprchlíků, což už bylo zmíněno ve starých řeckých mýtech. Lidé z Puly vždy podali pomocnou ruku těm, kteří opustili své domovy nebo hledali větší štěstí. Přijímali osoby bez ohledu na to, jaké měli náboženství, národnost nebo rasu. I během války v Chorvatsku se stalo útočištěm mnoha uprchlíků, a to nejen z Chorvatska, ale také z Bosny, Srbska a Albánie. Postupně se z Puly vytvořilo příjemné multikulturní město.

V Pule najdete dokonalé západy slunce

Mnoho měst a míst v Chorvatsku se pyšní svými jedinečnými západy slunce a romantickou atmosférou, které vytváří. Ale málo z nich se může pochlubit dokonalou kombinací středomořských borovic v nedalekém národním parku, ostrůvky v dálce a poklidného ticha. Až příště pojedete do Puly, rozhodně si západ slunce s borovicemi nenechte ujít a vychutnejte si ho ideálně se skleničkou vynikajícího istrijského vína. A pokud ho minete, vychutnejte si jakýkoliv jiný. Každý tady stojí za to.

Proč Pula získala přezdívku Středomořská Sibiř

Málokterý běžný turista by u Jadranu čekal kruté zimy. To by se měl ale objevit v Pule před takovými 100 lety. Právě tady totiž před přibližně 100 lety vyděsila krutá zima slavného irského spisovatele Jamese Joyce natolik, že odmítal vyjít ze svého hotelu.

Klimatické změny přinesly mírnější podnebí a naše prostředí se oteplilo, stále tu ale zůstává známý severní vítr Bura, který svou sílu neztratil. Tento vítr začíná foukat většinou vždy na začátku roku a pocitová teplota díky němu bývá mnohem nižší než na místech, kde je třeba i mínus deset stupňů. V tu chvíli se Pula stává městem duchů a jen ti nejodvážnější se vydávají tomuto větru čelit. James Joyce dal městu název Středomořská Sibiř.

ČTĚTĚ:   Proč je Chorvatsko TOP destinací pro jachtaře?

Navštivte nejlepší místo letních koncertů

Pravděpodobně nejkrásnější scénu na světě dokáže vytvořit právě římský amfiteátr v Pule. Pulská Aréna se stala cílem už mnoha světově uznávaných performerů, hudebníků a kapel. Zahrál si tu například Robert Plant, Jose Carreras nebo kapela Status Quo. Unikátní atmosféra pod hvězdami dokáže z každé hudební a kulturní akce udělat opravdovou podívanou a nezapomenutelný zážitek.

V Pule vznikl impozantní labyrint krytů a podzemních tunelů

Pula byla vždy důležité kotviště a jeden z hlavních námořních přístavů. Před začátkem první světové války bylo nezbytné vytvořit obrovský systém opevnění. To se táhlo od západního po východní pobřeží a uzavíralo vstup do města.

S opevněním přišlo ale ještě něco velkolepějšího – podzemní tunely. Samotné město Pula se rozprostírá celkem na 7 kopcích a nebyl jediný, do kterého se tehdy nevrtalo. Byl vytvořen ohromný labyrint podzemních tunelů a krytů a výsledek předtím byl ohromující stejně jako dnes. V podzemí se mohlo ubytovat 50 000 osob, což bylo množství, které odpovídalo počtu obyvatel, který žil v Pule.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2023, Kategorie : Chorvatsko