Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila


ubytování Chorvatsko

Pokud jste o této pevnosti ještě neslyšeli, zdaleka nejste jediní. Jedná se totiž o pevnost, která byla po dlouhou dobu zapomenuta v chorvatských křovinách, přestože dříve bývala jednou z největších pevností Rakousko-Uherska.

Vědí o ní převážně ti, kteří se zajímají podrobněji o historii a ti, kteří jezdí na hudební festivaly. Několik takových (Seasplash, Outlook, Dimension) se právě na tomto místě každoročně koná a znovuobjevená pevnost u moře jim vytváří unikátní a rozhodně nezapomenutelnou atmosféru.

Pevnost Punta Cristo se nachází na poloostrově Punta Christo, v nadmořské výšce 45 metrů, pár kilometrů od Puly směrem na obec Štinjan. U této obce je rozlehlý kemp přímo u moře, z něhož se dá pěšky lesem dojít k pevnosti. Dostanete se k ní také autem, ale stejně budete muset jít kousek pěšky. Cesta končí na parkovišti u pláže Lost Beach (Ztracená pláž). Pevnost se nachází hned nad touto nádhernou pláží.

Kolem pevnosti je vybudovaný hluboký příkop, přes který vedou 3 mosty, jimiž se do pevnosti můžete dostat. Celková rozloha pevnosti činí asi 10 000 m² a má 3 nádvoří, odkud je možné projít do podzemních místností této fascinující stavby. Historický pevnostní komplex stojí na vršku a ne vždy byl přístupný jako dnes. O jeho zapomnění a o tom, jak znovu ožil bude pár následujících řádků.

Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila

Stručná historie pevnosti Punta Cristo

Pevnost Punta Christo z poloviny 19. století byla v době svého dokončení největší a nejsilnější pobřežní pevností Rakousko-Uherska. Byla zde postavena na obranu Puly, která tehdy byla velice významným přístavním městem. Pevnost ji chránila před útoky z moře.

Během druhé světové války byla však téměř celá zničena bombardováním a posléze opuštěna. Na přelomu 21. století se naštěstí našli nadšenci, kteří náhodou na tuto obří opuštěnou pevnost narazili. A když se z vršku kochali nádherným výhledem na Pulu a ostrovy Brijuni a Stinjan, uvědomili si její velký potenciál. Začali s kácením stromů a čištěním celého komplexu. Tito lidé, kterým nebyl osud pevnosti lhostejný, se na místo i s rodinou vždy na léto přestěhovali a usilovně několik let pracovali na kultivaci pevnosti a okolí. Vše dávali dohromady svépomocí, natáhli do pevnosti zříceninu, vyrobily ploty, sezení, celý objekt kompletně pročistili.

Trvalo to mnoho let, ale nakonec se to díky jejich vytrvalosti podařilo a dosáhli toto, po čem toužili. Vytvořili zde atraktivní centrum, které nabízí různé typy kulturních programů. Založili oficiální sdružení Fort Punta Christo Associacion a Seasplash Associacion, z nichž obě mají na starosti správu pevnostního komplexu.

Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila

Kulturní akce konané na pevnosti

Areál pevnosti Punta Christo se stal ideálním místem pro konání dvou prvních festivalů Seasplash a každým rokem od konce května do konce září je toto místo známé jako domov multifunkčního vnitřního i venkovního prostoru, Seasplash Summer Club.

V létě se zde koná celá řada činností prováděných prostřednictvím různých kulturních akcí jako jsou výstavy, koncerty, festivaly, programy pro děti a mládež, představení nových mediálních projektů, tvůrčí dílny, wokshopy a další aktivity.

V současné době je pevnost Punta Christo známá po celé Evropě také díky tomu, že se zde pořádal Outlook festival, největší evropský festival elektronické hudby.

Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila

Okolí pevnosti

Pokud se vydáte dál za pevnost, dojdete k ke krásnému opuštěnému majáku, ze kterého jsou skvělé výhledy na nedalekou Pulu. Tato oblast však není až tak opuštěná. Žije zde komunita lidí, kteří zde provozují malý bar.

V okolí pevnosti najdete krásné pláže a jedlové lesy, z majáku i pevnosti je krásný výhled na Pulu a na širé moře. Je to ideální místo k relaxaci, odpočinku a načerpání nové energie.

Pevnost se vyplatí navštívit v jakoukoliv roční dobu a pokud upřednostňujete klid, tím víc se návštěva doporučuje mimo hlavní letní sezónu. Určitě však alespoň krátká zastávka stojí za to, neboť se jedná o opravdu nádhernou zříceninu bývalé obrovské pevnosti. A je potřeba podpořit dobrou věc, čímž určitě je těžká práce mladých nadšenců, díky kterým tato pevnost ožila a my se tu můžeme procházet, vnímat dávnou historii nebo se oddávat zajímavým kulturním akcím.

 

Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila
Ubytování v Pule

Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u znovu ožila
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2016, Kategorie : Chorvatsko