Jak zapomenutá pevnost Punta Cristo u Puly znovu ožila


ubytování Chorvatsko

Pokud jste o této pevnosti ještě neslyšeli, zdaleka nejste jediní. Jedná se totiž o pevnost, která byla po dlouhou dobu zapomenuta v chorvatských křovinách, přestože dříve bývala jednou z největších pevností Rakousko-Uherska.

Vědí o ní převážně ti, kteří se zajímají podrobněji o historii a ti, kteří jezdí na hudební festivaly. Několik takových (Seasplash, Outlook, Dimension) se právě na tomto místě každoročně koná a znovuobjevená pevnost u moře jim vytváří unikátní a rozhodně nezapomenutelnou atmosféru.

Pevnost Punta Cristo se nachází na poloostrově Punta Christo, v nadmořské výšce 45 metrů, pár kilometrů od Puly směrem na obec Štinjan. U této obce je rozlehlý kemp přímo u moře, z něhož se dá pěšky lesem dojít k pevnosti. Dostanete se k ní také autem, ale stejně budete muset jít kousek pěšky. Cesta končí na parkovišti u pláže Lost Beach (Ztracená pláž). Pevnost se nachází hned nad touto nádhernou pláží.

Kolem pevnosti je vybudovaný hluboký příkop, přes který vedou 3 mosty, jimiž se do pevnosti můžete dostat. Celková rozloha pevnosti činí asi 10 000 m² a má 3 nádvoří, odkud je možné projít do podzemních místností této fascinující stavby. Historický pevnostní komplex stojí na vršku a ne vždy byl přístupný jako dnes. O jeho zapomnění a o tom, jak znovu ožil bude pár následujících řádků.

Pevnost Punta Cristo

Stručná historie pevnosti Punta Cristo

Pevnost Punta Christo z poloviny 19. století byla v době svého dokončení největší a nejsilnější pobřežní pevností Rakousko-Uherska. Byla zde postavena na obranu Puly, která tehdy byla velice významným přístavním městem. Pevnost ji chránila před útoky z moře.

Během druhé světové války byla však téměř celá zničena bombardováním a posléze opuštěna. Na přelomu 21. století se naštěstí našli nadšenci, kteří náhodou na tuto obří opuštěnou pevnost narazili. A když se z vršku kochali nádherným výhledem na Pulu a ostrovy Brijuni a Stinjan, uvědomili si její velký potenciál. Začali s kácením stromů a čištěním celého komplexu. Tito lidé, kterým nebyl osud pevnosti lhostejný, se na místo i s rodinou vždy na léto přestěhovali a usilovně několik let pracovali na kultivaci pevnosti a okolí. Vše dávali dohromady svépomocí, natáhli do pevnosti zříceninu, vyrobily ploty, sezení, celý objekt kompletně pročistili.

Trvalo to mnoho let, ale nakonec se to díky jejich vytrvalosti podařilo a dosáhli toto, po čem toužili. Vytvořili zde atraktivní centrum, které nabízí různé typy kulturních programů. Založili oficiální sdružení Fort Punta Christo Associacion a Seasplash Associacion, z nichž obě mají na starosti správu pevnostního komplexu.

Pevnost Punta Cristo

Kulturní akce konané na pevnosti

Areál pevnosti Punta Christo se stal ideálním místem pro konání dvou prvních festivalů Seasplash a každým rokem od konce května do konce září je toto místo známé jako domov multifunkčního vnitřního i venkovního prostoru, Seasplash Summer Club.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko na moři

V létě se zde koná celá řada činností prováděných prostřednictvím různých kulturních akcí jako jsou výstavy, koncerty, festivaly, programy pro děti a mládež, představení nových mediálních projektů, tvůrčí dílny, wokshopy a další aktivity.

V současné době je pevnost Punta Christo známá po celé Evropě také díky tomu, že se zde pořádal Outlook festival, největší evropský festival elektronické hudby.

Pevnost Punta Cristo

Okolí pevnosti

Pokud se vydáte dál za pevnost, dojdete k ke krásnému opuštěnému majáku, ze kterého jsou skvělé výhledy na nedalekou Pulu. Tato oblast však není až tak opuštěná. Žije zde komunita lidí, kteří zde provozují malý bar.

V okolí pevnosti najdete krásné pláže a jedlové lesy, z majáku i pevnosti je krásný výhled na Pulu a na širé moře. Je to ideální místo k relaxaci, odpočinku a načerpání nové energie.

Pevnost se vyplatí navštívit v jakoukoliv roční dobu a pokud upřednostňujete klid, tím víc se návštěva doporučuje mimo hlavní letní sezónu. Určitě však alespoň krátká zastávka stojí za to, neboť se jedná o opravdu nádhernou zříceninu bývalé obrovské pevnosti. A je potřeba podpořit dobrou věc, čímž určitě je těžká práce mladých nadšenců, díky kterým tato pevnost ožila a my se tu můžeme procházet, vnímat dávnou historii nebo se oddávat zajímavým kulturním akcím.

 

levné apartmány Pula
Ubytování v Pule

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2016, Kategorie : Chorvatsko