Změny pro turisty po vstupu Chorvatska do EU


ubytování Chorvatsko

Pro Chorvaty se stal významným dnem 1. červenec 2013, to znamená datum vstupu Chorvatska do EU. Chorvatsko se tím zařadilo mezi ostatní členské země Evropské unie. Pro samotné Chorvatsko jde o důležitou změnu v mnoha ohledech. Pro české turisty k žádným převratným změnám od zmíněného data nedošlo, a když, tak rozhodně k lepšímu.

Před sezónou avizovaný zákaz dovozu masa a masných výrobků byl naštěstí zrušen. Pokud jde o hlavní záležitosti, které české turisty nejvíce zajímají, tak to je chorvatská měna. Ta se prozatím nemění a stále se v Chorvatsku platí kunou. Oficiální kurs kuny vůči české koruně je v současnosti 1 HRK ku 3,50 Kč.

euK nejpodstatnější změně k lepšímu pro české turisty však došlo v otázce cestovních dokladů. Po prvním červenci letošního roku mohou naši turisté cestovat k Jaderskému pobřeží a za dalšími krásami této zajímavé země pouze s občanským průkazem. Cestovní pas je prozatím povinný pro děti mladší 15 let, jelikož podle nařízení EU z r. 2012 musí mít každá osoba překračující hranice svůj vlastní cestovní doklad. Není tudíž již možné cestovat s dětmi zapsanými v cestovním pase nebo občanském průkazu rodičů.

Není třeba připomínat, že cestovní pas, tedy dnes už i občanský průkaz, musí být platný alespoň po dobu pobytu na Chorvatském území. V případě ztráty cestovního dokladu je třeba se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad České republiky v Záhřebu, nebo na konzulární jednatelství ve Splitu či v Rijece. Zde vám vystaví náhradní cestovní doklad platící pro jednorázovou cestu do ČR.

K žádné změně nedošlo pro řidiče, pokud se tedy jedná o platné doklady potřebné k řízení motorového vozidla. Pokud jedete vlastním autem, pak musí mít řidič samozřejmě platný řidičský průkaz, technický průkaz k vozidlu a v případě cesty půjčeným vozem ještě notářsky ověřený souhlas majitele s touto cestou. Toto potvrzení firmy nebo cizího vlastníka vozidla musí být minimálně v anglickém nebo jiném světovém jazyce.

ČTĚTĚ:   Recenze: Penzion Tičič - Hluboce pod úrovní,hygienicky závadné

Ani v oblasti pojištění nedošlo ke změně. Na cestu do Chorvatska musíte mít platný Evropský průkaz zdravotního pojištění, bez kterého byste nemohli uplatňovat nárok na zdravotní péči. K tomu se vyplatí uzavřít i pojištění na cestu do zahraničí, stejně jako při výjezdu do jiných zemí.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2013, Kategorie : Chorvatsko, Magazín