Znáte tradiční chorvatské suvenýry?


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko je tradičním místem pro českou dovolenou. Snad není Čecha, který by v Chorvatsku alespoň jednou nebyl. A jak to tak bývá, z každé dovolené v Chorvatsku si lidé rádi vozí krom vzpomínek i suvenýry, ať už pro sebe nebo své blízké.

Jestliže i vy si chcete z dovolené něco přivézt, určitě navštivte místní trhy. Cenou jsou zde příznivé, suvenýrů habaděj a navíc okusíte i kousek tradičního života místních. Ale pozor, co češi nemají ve zvyku je schovávání účtenek. V tomhle případě si je ale uložte alespoň k hranicím, abyste se dostali do křížku s chorvatskou finanční policií.

Jaké jsou tedy tradiční chorvatské suvenýry?

levandule z Chorvatsko

Chorvatská kravata

Protože všem nám známá kravata je původem právě z Chorvatska, může se stát skvělým dárkem např. pro našeho tatínka. Co víme z historie, tak původně ženy a dívky vázaly svým milým šátek, když odcházeli do válek. Prvotní význam byl připomínka domova, lásky a zdroj odvahy. Dnes se kravata rozšířila do celého světa a stává se symbolem věrného muže.

Krajka

Dalším kulturním chorvatským bohatstvím Chorvatska je krajkářství. Její původ se váže k místním prostým ženám, které si paličkovanou a šitou krajkou zdobily své krásné lidové kroje. Naleznete zde specifickou hvarskou krajku z vláken agáve. Tuto hvarskou krajku vyráběly benediktinky v klášteře ve Hvaru a používali jej jako dekorační předmět.

Hlavním centrem krajkářství jsou Lepoglava v Chorvatském Záhoří, Pag a Hvar. Dnes je krajka rozšířená po celém světě a její účel je spíše komerční. Ale narazíte zde i na umělecká díla, jako jsou krajkové obrázky, tabulky, dekorace aj. Někdy se tyto krajky používají i jako ozdoba porcelánu.

Licitar

Licitar, po našem perník, není specialitou jen města Pardubice. Kořeny chorvatského perníku sahají až do 18. století. Tento sladký zákusek se peče v ručně vyráběných formách a zdobí se ovocnými barvami, nejvíce však červenou. Často se na nich objevují malá zrcadla a podobné dekorační obrázky.

ČTĚTĚ:   Romantika na Valentýna? Do Dubrovníku!

I když tvarů forem je mnoho, nejautentičnější je červené srdce, které dle tradice dávali chlapci dívkám jako důkaz své lásky. Nejčastěji je můžete koupit na náboženských festivalech či již zmíněných lokálních trzích.

sýry v Chorvatsku

Pažský sýr

Dějiny této chorvatské pochoutky se spojují s historií ostrava Pag, odkud sýr pochází. První zmínka se udává v roce 1774, kdy italský cestovatel a kartograf Alberto Fortis zmiňuje zdejší sýr ve svých zápiscích. Z prostých kamenných chatek s malým stádem ovcí se postupem času staly velké salaše, se velkými stády a domácí výrobou sýra.

Tuto delikatesu místní výrobci doporučují servírovat nakrájený na trojúhelníky samostatně bez dalších pochoutek, sýr pak “nenačuchne” jejím aromatem. Výborně se hodí k sušené šunce, ančovičkám, černým olivám nebo hroznům. Můžete ho využít i v kuchyni jako přísadu do těstovin či rizota. Kombinace mladého sýru s bílým vínem, jako je např. Rulandské šedé nebo vyzrálého sýru s čeveným vínem, jako je Cabernet Sauvignon vás jistojistě uchvátí.

Levandulové království

Dalším chorvatským pokladem je nepochybně levandule. Ostrov Hvar, někdy známý také jako levandulový ostrov není kolébkou jen hvarské krajky, ale jak už název napovídá, je i jedním z nejdůležitějších míst pro pěstování levandule. Téměř na každém kroku zde narazíte na tuto voňavou a léčivou rostlinu.

A protože jsme lidé vynalézaví, chorvati neváhali a dnes se mohou pyšnit širokou škálou levandulových produktů. Nejtradičnějším výrobkem je levandulový esenciální olej, který má silné využití v kosmetickém průmyslu. Ale levanduli najdete i v mýdlech, šamponu, mořské sólové koupeli, ale také v medicíně a aromaterapii. Balíček s levandulovými produkty je vhodný jako dárek pro blízké i jako suvenýr navracející vzpomínky.

Bračský kámen

Už staří Římané ocenili kvalitu kamene z ostrova Brač. Díky své bílé barvě, snadné opracovatelnosti je oblíbený nejen jako stavební materiál, ale i pro ty nejjemnější práce třeba na výrobu nástěnných hodin, figurek, svícnů, šperků apod.. Není divu, že bračský kámen je nejpoptávanějším kamenem na světě.

ČTĚTĚ:   Ostrov Vir - severní Dalmácie

Bračský kámen se může pyšnit použitím na světových stavbách, jako je např. Bílý dům ve Washinghtonu, Parlamen v Budapešti a ve vídni a památky UNESCO Diokleciánův palác ve Splitu, katedrály v Šibeniku a Trogiru.

Další chorvatské poklady

Chorvatsko je bohaté i další tradiční pochoutky a výrobky.

Mezi ně patří třeba:

  • Pivo Karlovačko a Ožujsko
  • Pršut a vratina – pepřové maso uzené na dýmu
  • Cedevita – chorvatský vitacit
  • Graševina – bílé víno
  • Chorvatský med
  • Kulen – vepřové maso sušené s kuřením zabalené ve vepřovém střívku
  • Prošek – dalmatské desertní víno
  • Ajvar – studená zeleninová příloha k jídlům
  • Eko produkty – domácí brandy, likéry, džemy apod.

Tak teď když už víte, co si přivézt, tak stačí jen vyrazit. Hurá za sluníčkem! Levné apartmány poptejte nezávazné přímo od majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Znáte tradiční chorvatské suvenýry?
3.8 (76%) 15 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko