Zveme vás na jachtu do Chorvatska !


ubytování Chorvatsko

Ne že bychom pro vás měli dárek v podobě jachty snů, kterou vám nyní dáme k dispozici, ale přinášíme alespoň pár tipů jak, kde, za kolik a proč alespoň jednou propadnout plavbě po Jadranském moři.

Pobřeží Jadranu, to je tisíce ostrovů a zátok, které svou krásou lákají každoročně mnoho turistů. Jak byste chtěli objevovat tato skrytá místa jinak než na jachtě? Možná vás láká představa potápění a koupání v průzračné vodě osamělé zátoky, líbí se vám představa lehkého vánku ve vlasech se skleničkou dobrého vína nebo třeba chcete zažít větší dobrodružství než nabízí koupání v moři a opalování na pláži. Pokud souhlasně přikyvujete, toto je inspirující článek pro vás.

Jadran jako stvořený pro jachty

Jachting je na jadranském pobřeží velmi oblíben. Přestože se jedná o poměrně dosti drahou komoditu, ti, co vyrážejí na jachty, nemusí být celebritami nebo vlastnit miliardy. Jachty se v Chorvatsku dají pronajmout u charterových agentur, dokonce i s kapitánem, a to ne za přehnaně přemrštěnou cenu. Můžete si tak užít pohodovou dovolenou s rodinou a s dětmi.

Pokud jste trochu odvážnější, pronájem lodi s kapitánem vás asi nenadchne. Máme i pro vás dobrou zprávu. Získání kapitánského průkazu není bůhvíjak složitá operace, která by vás měla od vašeho plánu, stát se „mořeplavcem“, odradit.

Jachta Chorvatsko

Charterové jachty

Charterových společností je v Chorvatsku poměrně hodně. Je potřeba si mezi nimi vybrat prověřené agentury. Důležitý je především technický stav jachty a informace o tom, jak probíhá reklamační řízení. To asi nezjistíte, pokud s agenturou jednáte, ale mohli by vám poradit reference společností nebo doporučení od jiných turistů, kteří mají s charterovými společnostmi zkušenosti.

Pro nás Čechy je rozhodně nejjednodušší, vybrat si českého zprostředkovatele. Na trhu je jich spousta a nabízí různé druhy lodí, od motorové jachtu, přes katamarány až po plachetnice. Ceny jsou různé podle druhu lodi, počtu osob v posádce, délky plavby apod.

ČTĚTĚ:   Vlakem do Rijeky: tipy na nezapomenutelnou dovolenou

Charterové jachty ve většině případů snesou posádku o počtu 5 až 12 lidí. Pokud je vás méně, pravděpodobně budete muset za jachtu zaplatit více, nebo ji doplnit o další lidi. Každá společnost to má nastavené jinak, ale je možné, že pokud s tím budete souhlasit, bude s vámi plachtit ještě někdo jiný. To je třeba u zprostředkovatele zjistit. Kapitán také stojí nějaké peníze. Provize pro něj se pohybuje okolo 10 000 Kč na týden.

Uvést celkovou cenu za takový týdenní výlet pro jednu osobu není lehký úkol právě díky různým okolním aspektům. Ale čistě pro vaši představu uvedeme, že mimo hlavní turistickou sezónu se ceny mohou pohybovat od 5 000 Kč do 10 000 Kč na osobu na týden a cena v hlavní sezóně od 8 000 Kč více. Jedná se však pouze o orientační ceny.

Jachty v Chorvatsku

Je libo kapitánský průkaz?

Většina českých společností, které pronajímají jachty a zprostředkovávají plavby, nabízí také přípravné kurzy na kapitánské zkoušky. Můžete si v zásadě vybrat ze dvou.

Chorvatské průkazy můžete získat již během jednoho dne, stačí pokud se sami naučíte, zaplatíte 800 Kuna poplatek a splníte ústní zkoušku. Jinak delší kurzy probíhají v Chorvatsku zhruba 4 dny a cena pak zahrnuje pronájem lodě, parkování a za pohonné hmoty což je zhruba za 2000 Kuna. Samotná zkouška se potom hradí zvlášť (800kn) a pokud ji před komisí složíte, získáte chorvatské oprávnění na řízení lodě. Existuje zde však určité omezení, jaké lodě řídit můžete a jaké už nikoliv. Tyto průkazy mají neomezenou platnost.

České kapitánské průkazy jsou mezinárodně uznávané průkazy, k jejichž získání vám v některých případech postačí 3denní kurz. Jsou vydávány Ministerstvem dopravy ČR a jsou akceptované po celé EU a mimo ni. Jsou ještě rozděleny do 3 kategorií: A – Velitel oceánské plavby, B – Velitel jachty mořské plavby a C – Velitel jachty pobřežní plavby.

ČTĚTĚ:   ostrov Ugljan - severní Dalmácie

Zkoušky probíhají před českou komisí pod hlavičkou ministerstva dopravy. Jejich platnost je omezena na 5 let a před uplynutím této doby je potřeba doložit jachtařskou praxi a průkaz si za poplatek prodloužit.

Jak vidíte, stát se kapitánem, není až takový oříšek. Chorvatsko máme blízko a splnit si tak dětský sen je každému z vás na dosah ruky.

jachty Chorvatsko

Říká se, že svět vypadá nejlépe z ptačí perspektivy. Možná na tom něco je. Ale proplouvat mezi ostrovy, pozorovat pobřeží z širokého moře, potápět se a koupat se u ztracených pláží, to také není úplně špatný pohled na svět, co říkáte? Zkuste si někdy udělat jinou dovolenou a poznejte Chorvatsko takého z opačného úhlu. Ne tedy z pláže, ale z moře. My vám k tomu jen popřejeme „šťastnou plavbu“.

 


levné apartmány Brač
Levné ubytování na ostrově Brač

Zveme vás na jachtu do Chorvatska !
5 (100%) 3 hlas[ů]

3 Responses to Zveme vás na jachtu do Chorvatska !

  1. Jiří Borovec
  2. Hana Jirásková

    Souhlasím. Záhoří je bezkonkurenční. Krásná krajina, zámky, dobré jídlo – masíčka a bílé víno. Vřele doporučuji.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2016, Kategorie : Chorvatsko