Jaderské pobřeží je přitažlivé svou členitostí, krásnými plážemi, čistým mořem a mnoha kouzelnými místy. Chorvatsko je známé jako země tisíce ostrovů, z nichž některé jsou velice vhodné pro pobyt a vyhledávané turisty z celé Evropy, jiné jsou naopak nepřístupné a většina z nich tvoří přírodní rezervace pro nedotčenou přírodu. K nejkrásnějším a nejznámějším ostrovům, který je vyhledáván každoročně tisíci turistů, patří nepochybně ostrov Hvar. Jde o skutečnou perlu zasazenou v křišťálově čistém moři a právem se mu také říká král mezi dalmatskými ostrovy. Průzračné vody Jadranu, které tento ostrov obklopují, jsou rájem potápěčů i běžných turistů, kteří zde tráví dovolenou v mnoha apartmánech, rozesetých po celém ostrově.
Historie ostrova Hvar
O prehistorii ostrova Hvar a jeho obyvatelích vypovídají archeologické nálezy v několika hvarských jeskyních. Ostrov byl osídlen ve 4. století řeckými osadníky, kteří se usadili na místě dnešního letoviska Stari Grad a založili zde osadu Pharos. Z tohoto řeckého názvu bylo odvozeno i pozdější jméno ostrova – Hvar. Historii ostrova v pozdějších staletích nejvíce ovlivnila Římská říše, která usilovala o ovládnutí celého jadranského pobřeží. V 19. století se začal rozvíjet obchod, vývoz vína, modernizace rybolovu, stavba lodí a budování přístavů, majáků a komunikací. Od r. 1921 se stal Hvar spolu s většinou jižní části východního Jadranu součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, pozdějšího království Jugoslávie. Po II. světové válce patřil ostrov Hvar socialistické Jugoslávii a od r. 1992 je součástí samostatné Chorvatské republiky.
Lokalita ostrova
Ostrov Hvar je proslulý průzračným mořem, nejvyšším počtem slunečních dnů v roce a omamnou vůní levandule. Rozlohou se řadí mezi ostatními chorvatskými ostrovy na čtvrté místo. Na jeho území [viz mapa] se nachází velké množství destinací, kde můžete strávit dovolenou.
Z ČR se na ostrov Hvar dostanete snadno autem, neboť nejkratší trasa přes Rakousko a Slovinsko dlouhá zhruba tisíc kilometrů se dnes díky kvalitním silnicím dá absolvovat za 12 hodin. Mezi pevninou a ostrovem je provozován trajekt ze Splitu, který má pravidelný jízdní řád s poměrně častými časy odjezdů (5-7x za den) nebo trajekt z Drveniku který připlouvá do města Sućuraj na Hvaru. Na Hvar se můžete dostat i autobusem, případně i letecky na lince Praha-Split.
Pokud si chcete vybrat lokalitu, která bude odpovídat vašim představám, můžeme vás s jednotlivými místy tímto seznámit.
Na jižní straně ostrova Hvar leží městečko Jelsa necelých 30 kilometrů od stejnojmenného hlavního města. Jelsa se může pochlubit malým přístavem a hlubokými zátokami s průzračnou vodou. Tradici zde má stavba lodí, pěstování vinné révy a citrusového ovoce. Dostanete se sem i lodí ze Splitu nebo z ostrova Brač, případně po silnici z města Hvar, Starého Gradu či Vrbosky. Za návštěvu stojí opevněný kostel sv. Fabiána a Sebastiána ze 16. století. Většina ubytování v Jelse má své vlastní písečné nebo oblázkové pláže. Na své si zde přijdou zejména milovníci vodních aktivit a vyhledávanými je několik potápěčských a tenisových škol. Atrakcí je rovněž hustá síť cyklistických tras. Kromě sportu je v Jelse v provozu několik diskoték a tanečních zábav. Ubytovaní můžete vybírat z několika rodinných hotelů s komplexními službami, nenároční turisté mohou trávit dovolenou v mnoha místních kempech. Pro zamilované páry jsou zajímavé specifické formy ubytování v apartmánech v klidné a romantické části města přímo na břehu moře, kterým se říká robinzonády.
Dalším městečkem je Stari Grad na severozápadě ostrova. Jedná se o významné ekonomické centrum, s největším vinařským závodem. Moderní přístav spojuje ostrov trajektovou dopravou se Splitem, Korčulou i italskou Anconou. Stari Grad patří mezi ostatními destinacemi na Hvaru k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším.
Město má bohatou historii, která na vás dýchne z každé úzké uličky, starých řeckých hradeb, několika klášterů, chrámů a kostelů.
Kouzlo ostrova
Pláže jsou převážně oblázkové nebo je tvoří betonová plata u mnoha místních hotelů. Naleznete zde ovšem i borovicové háje a nedotčenou přírodu. Oddávat se můžete populárnímu windsurfingu, jachtingu, potápění, šnorchlování, rybolovu, ale i golfu a tenisu. Ubytovat se můžete v tradičních hotelových komplexech, v četných apartmánech, ale i vilkách nebo v soukromí, převážně s překrásnými výhledy na nedozírné modré moře.
Poblíž městečka Jelsy leží oblíbené letovisko Zavala.
Zajímovostí je, že se sem lze dostat jediným způsobem, a to místním tunelem vedoucím pod horským hřebenem spojujícím Zavalu s další vesnicí Pitve. Zavala je velice klidné místo, kde nehrozí žádný městský ruch. Zato zde najdete rozlehlé pláže, kde můžete být naprosto sami. Lákadlem je čisté moře s bohatým podmořským životem. Toto místo má sice klidnou atmosféru, ale nudit se tu nebudete. Zavala je proslulá výjimečným bílým vínem Bogdanuša. Ubytování se nabízí buď v hotelových komplexech s kvalitními službami, nebo v moderních soukromých apartmánech v Zavale, což vám může ušetřit zajímavou finanční částku.
Na jižním pobřeží Hvaru leží zhruba 4 km od hlavního města Hvar obec Milna. Známa je hlavně svou faunou a flórou. Oblibu si získala u rodin s dětmi pro pozvolné vstupy do moře. Zajímavostí je bývalý barokní letohrádek v posledních letech přebudovaný na rodinný penzion s vyhlášenou kuchyní a nádherným stylově zařízeným interiérem. Více historických či kulturních památek zde ale bohužel nenajdete. Ubytování je možné kromě penziónu v menších hotýlcích nebo v soukromí, ale i v moderních apartmánech.
Ostrov Hvar stojí za návštěvu nejen možnostmi koupání a všech vodních aktivit, ale i množstvím kulturních a historických památek a krásnou přírodou. K příjemně strávené dovolené patří i stravování. Při své návštěvě Hvaru si dnes můžete pochutnávat na pokrmech, které jsou typické pro jadranskou kuchyni vůbec, ale i na hvarských specialitách. Menší, stylové vesměs rodinné restauranty v autentickém prostředí jsou známé jako konoba. Skutečné hvarské speciality jako například ryby či masové steaky pečené v chlebové peci vás nadchnou nevšedním gurmetským zážitkem. Co lze vyčítat, je snad jen ne zrovna nízká cena u většiny specialit hvarské kuchyně.
Mezi tři nejznámější místa na ostrově Hvar patří hlavní město Hvar a městečka Stari Grad a Jelsa. Velice přitažlivé jsou ale i méně známé či zcela neznámé lokality, jako je Sveta Nedelja, Milna nebo Ivan Dolac.
Levné apartmány na Hvaru
Apartmány Mate Slavic
apartmány
kapacita osob: 2 - 13
cena lůžka od: 0 Eur
k moři: 100 mApartmani Plaža Ivan Dolac
apartmány
kapacita osob: 2-16
cena lůžka od: 10 Eur
k moři: 60 mVila Marija - uvala Prapotna
apartmány
kapacita osob: 4-8
cena lůžka od: 13 Eur
k moři: 10 mApartments Tamara
apartmány
kapacita osob: 2-14
cena lůžka od: 30,00 Eur
k moři: 150 m
publikováno: Čvc 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split